Ostrzeżenie dla przewoźników. Blokada przejść granicznych pomiędzy Bułgarią i Grecją
20.02.2016
Konsul RP w Sofii poinformował Główny Inspektorat Transportu Drogowego o blokadzie wszystkich przejść granicznych pomiędzy Bułgarią i Grecją. Polscy przewoźnicy mogą ominąć blokady jadąc przez terytorium Macedonii.
Bezterminową blokadę granic ogłosili greccy rolnicy. Protestują przeciwko zmianom w systemie emerytalnym i podatkowym, które zamierza wprowadzić grecki rząd. Przejścia graniczne z Grecją zablokowali również kierowcy ciężarówek z Bułgarii, ponieważ greccy rolnicy nie wywiązali się z zapowiedzi przepuszczania samochodów przez kilka godzin dziennie.
W związku z licznymi skargami polskich przewoźników, Ambasada RP w Sofii wystosowała notę do władz bułgarskich z prośbą o pilne udzielenie pomocy humanitarnej i umieszczenie przenośnych punktów sanitarnych na całej długości kolejki oraz o interwencję u bułgarskich przewoźników w celu zakończenia blokad. Na przejściach granicznych oczekuje ok. 50-70 polskich kierowców samochodów ciężarowych (w około 20 kilometrowej kolejce).
W komunikatach publikowanych na stronie internetowej, Facebooku i Twitterze Ambasada RP w Sofii na bieżąco informuje o sytuacji, a także rekomenduje polskim przewoźnikom wstrzymanie ekspedycji ich pojazdów przez przejścia graniczne pomiędzy Bułgarią i Grecją.
W nawiązaniu do powyższych informacji Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego GITD uprzejmie informuje, o możliwości wykonywania przewozów do Grecji i z Grecji tranzytem przez terytorium Macedonii, bez wymogu posiadania zezwolenia macedońskiego na tranzyt.
Zgodnie z treścią Porozumienia z dnia 23 czerwca 2014 roku między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Macedonii o zmianie Umowy między Rządem RP, a Rządem Macedońskim o międzynarodowych przewozach drogowych przewoźnicy umawiających się stron mogą wykonywać przewozy ładunków oraz wykonywać przejazdy bez ładunków:
- między miejscem położonym na terytorium państwa jednej umawiającej się strony a miejscem położonym na terytorium państwa drugiej umawiającej się strony,
- w tranzycie przez terytorium państwa drugiej umawiającej się strony bez zezwoleń.
Ponadto zgodnie z treścią ww. Umowy, przewoźnicy każdej z umawiających się stron mogą wykonywać autobusami bez zezwoleń przewozy okazjonalne pod warunkiem posiadania dokumentu kontrolnego i listy podróżnych - INTERBUS.
Minister Infrastruktury i Budownictwa - Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego - Alvin Gajadhur koordynują działania w zakresie pomocy polskim przewoźnikom w tej trudnej sytuacji.
Materiały
1Umowa-Polska-Macedonia.pdf 0.05MB 2
1.pdf 1.09MB 1.pdf
1.pdf 1.09MB Umowa-Polska-Macedonia.pdf
Umowa-Polska-Macedonia.pdf 0.05MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.10.2021 14:51 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 11.10.2021 14:51 administrator gov.pl