Pełnomocnictwo
INFORMACJA 30/2025
Przypominamy, że każda z osób działająca w imieniu wnioskującego jest obowiązana do przedłożenia oryginału lub poświadczonej zgodnie z przepisami art. 76a § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572; dalej: „k.p.a.”) kopii pełnomocnictwa w każdej sprawie, którą inicjuje składany wniosek związany z posiadanymi lub udzielanymi uprawnieniami. Ponadto, w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2111, z późn. zm.) opłacie podlega między innymi złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Nie samo zatem sporządzenie dokumentu (pełnomocnictwa), ale jego złożenie uzasadnia konieczność uiszczenia opłaty skarbowej z tego tytułu. Nawet jeżeli pełnomocnik posługuje się odpisem pełnomocnictwa poświadczonym za zgodność z oryginałem i przedkłada go do różnych postępowań administracyjnych, za każdym razem obowiązany jest uiścić opłatę skarbową. Jedynie w przypadku jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu nie podlega opłacie skarbowej.
Jeżeli pełnomocnik został ustanowiony i ujawniony w CEIDG lub prokurent w KRS winien on powołać się na tę okoliczność w toku załatwienia sprawy. Powołanie się na takie pełnomocnictwo nie podlega opłacie skarbowej.
Złożenie przed organem administracji publicznej dokumentu pełnomocnictwa udzielonego w zwykłej formie pisemnej, które upoważniać będzie tylko do odbioru dokumentów (lub poświadczonej notarialnej kopii takiego dokumentu pełnomocnictwa), na podstawie części IV kol. 4 pkt 1 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej nie podlega opłacie skarbowej.
Opłatę skarbową w wys. 17 zł - należy wnieść na rachunek bankowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa:
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070.