Polsko-duńska współpraca toruje drogę do zwiększenia bezpieczeństwa transportu drogowego
18.04.2024
15-16 kwietnia 2024 roku, przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego oraz Duńskiego Urzędu Drogowego spotkali się w Kolding, w Danii, w ramach wydarzenia zorganizowanego przy wsparciu Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Spotkanie miało na celu wzmocnienie więzi między obiema instytucjami oraz wymianę cennych doświadczeń w zakresie egzekwowania przepisów transportu drogowego.
Stefan Søsted, Dyrektor Generalny Duńskiego Urzędu Drogowego, oraz Artur Czapiewski, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego, otworzyli sesję, podkreślając znaczenie współpracy międzynarodowej dla poprawy efektywności działań kontrolnych i bezpieczeństwa na drogach.
Istotnym punktem spotkania była dyskusja na temat technologii wyłapywania i dynamicznego pomiaru emisji spalin w pojazdach komercyjnych (eng. plume chasing). Technologia ta odzwierciedla rosnące zobowiązanie sektora transportowego do odpowiedzialności środowiskowej i stanowi innowacyjne podejście do zapewnienia zgodności z normami emisji.
Podczas spotkania omówiono również operacyjne zawiłości inspekcji transportu drogowego, rzucając światło na wspólne wyzwania i metodyki stosowane przez duńskie i polskie władze w zarządzaniu technicznymi kontrolami drogowymi oraz kontrolami czasu pracy i odpoczynku, które są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa transportu.
Egzekwowanie i stosowanie dyrektywy dotyczącej mas i wymiarów zostały dokładnie przeanalizowane, koncentrując się na sposobie, w jaki Polska i Dania interpretują i wdrażają te kluczowe przepisy, aby zapewnić bezpieczny przewóz towarów po europejskich drogach. Dodatkowo dyskusje na temat funkcjonowania technologii SCR (Selektywna Redukcja Katalityczna) i AdBlue w nowoczesnych pojazdach z silnikami Diesla stanowiły platformę do analizy najnowszych technologii kontroli emisji pojazdów, niezbędnej do utrzymania standardów jakości powietrza.
Duńska delegacja wykazała szczególne zainteresowanie funkcjonalnościami polskiego systemu kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej, w związku z inicjatywą duńskiego organu mającą na celu wprowadzenie w Danii podobnego systemu w styczniu. Wydarzenie stanowiło również okazję dla strony duńskiej do czerpania wiedzy z polskiego doświadczenia w zakresie kontroli technicznych.
Praktyczne sesje wydarzenia, w tym działania inspekcyjne na drodze, umożliwiły uczestnikom zastosowanie i bezpośrednie obserwowanie omawianych zasad teoretycznych, wzmacniając wymianę praktycznej wiedzy.
Dyskusje w Kolding położyły podwaliny pod partnerstwo oparte na wzajemnym uczeniu się, z Duńskim Urzędem Drogowym.