Pozostałe działania
Inspekcja Transportu Drogowego realizuje samodzielnie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz angażuje się w projekty prowadzone we współpracy z innymi instytucjami. Działania te przyjmują różną formę, wymiar oraz zasięg, ale zawsze są ukierunkowane na poprawę świadomości społecznej i edukację, która ma wpłynąć na zmianę zachowania uczestników ruchu drogowego oraz kształtować właściwe postawy, a w konsekwencji zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych oraz ograniczyć liczbę ofiar drogowych tragedii.
Poniżej przedstawiamy wybrane inicjatywy, w które zaangażowana jest Inspekcja Transportu Drogowego.
"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego" - nowy projekt GITD
„Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego” to projekt edukacyjno-informacyjny skierowany do osób starszych, powyżej 60. roku życia, zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów.
W trakcie spotkań z seniorami chcemy przekazywać informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będziemy pokazywać, jak zachowuje się pojazd na drodze przy różnej prędkości i różnych warunkach atmosferycznych. Będziemy informować też o zmianach legislacyjnych. Mamy nadzieję, że tym projektem obejmiemy znaczną liczbę seniorów. Z policyjnych statystyk wynika, że najliczniejszą grupą ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce w ubiegłym roku były właśnie osoby w wieku powyżej 60 lat, dlatego widzimy potrzebę organizacji spotkań z seniorami i rozmów o ich bezpieczeństwie
– podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Projekt edukacyjno-informacyjny GITD skierowany do seniorów wpisuje się w realizację założeń Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021–2030. Jednym z celów działań podejmowanych w ramach filaru Bezpieczny Człowiek jest ograniczenie negatywnych konsekwencji niewłaściwego zachowania użytkowników dróg, w tym realizacja działań edukacyjnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 60+.
„Szanuj zasady, chroń życie”
Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” realizowany jest w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Jest efektem podpisanego przez GITD porozumienia o współpracy ze Służbą Więzienną. Głównym celem projektu jest ograniczenie liczby wypadków z udziałem młodych kierowców, a także wskazanie młodym ludziom konsekwencji ich decyzji i wyborów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie wielu ludzi oraz uświadomienie, że jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się karą więzienia.
Z policyjnych danych wynika, że grupa tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2021 r. byli oni sprawcami 3 653 wypadków, w których zginęły 382 osoby, a 4 630 zostało rannych.
Inauguracja projektu „Szanuj zasady, chroń życie” odbyła się przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada.
"Wspólnie na drodze - ja też tak jak Ty chcę bezpiecznie dotrzeć do celu"
Wielu użytkowników, ale jeden cel – wspólne bezpieczeństwo. Główny Inspektorat Transportu Drogowego, w ramach nowej akcji edukacyjnej przypomina, kultura, odpowiedzialność, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów – tak powinna wyglądać współpraca uczestników ruchu drogowego.
W akcję GITD zaangażowali się zawodowi kierowcy, kierujący pojazdami specjalnymi, ale też zwykli uczestnicy ruchu drogowego. Pieszy, rowerzysta, kierowca samochodu osobowego, ciężarowego i karetki pogotowia oraz motocyklista to bohaterowie nowego filmu edukacyjnego GITD "Wspólnie na drodze – ja też tak jak ty chcę bezpiecznie dotrzeć do celu".
Każdy z bohaterów filmu mówi o codziennych doświadczeniach i problemach, zwracając uwagę, że przy odrobinie chęci, dla każdego znajdzie się bezpieczne miejsce na drodze.
Pieszy, rowerzysta i motocyklista apelują, żeby ich nie ignorować, kierowca osobówki zwraca uwagę na drogową agresję, kierująca ciężarówką uprzedza, że ze względu na masę pojazdu ma ograniczone możliwości manewru, a kierowca karetki pogotowia, aby ustąpić mu miejsca na drodze, kiedy na sygnale jedzie do wezwania. Wszyscy przekonują, że bez względu na to, jaką każdy z uczestników ruchu drogowego pełni rolę na drodze, to powinien kierować się zrozumieniem, szacunkiem, empatią i przepisami, wtedy każdy bezpiecznie dotrze do celu. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien też umieć identyfikować zagrożenia i przede wszystkim przewidywać konsekwencje swoich decyzji.
Poznaj bohaterów akcji "Wspólnie na drodze – ja też tak jak ty chcę bezpiecznie dotrzeć do celu"
Wideo
GITD nie przypadkowo film edukacyjny publikuje tuż przed wakacjami. Do największej liczby wypadków dochodzi właśnie w okresie letnim. Wpływa na to szereg czynników, w tym również większe natężenie ruchu związane z wakacyjnymi wyjazdami. Nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, czy nieprawidłowe wyprzedzanie – to główne przyczyny wypadków drogowych.
GITD przypomina i apeluje! Pieszy, rowerzysta, motocyklista czy kierowca, wszyscy chcą bezpiecznie dotrzeć do celu. Zadbajmy o to... wspólnie na drodze.
"#tankujękrew z ITD"
Przedmiotem akcji #tankujękrew z ITD jest zbiórka krwi pełnej lub jej składników, w tym osocza od ozdrowieńców, dla wszystkich potrzebujących, w tym dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Wspólny udział w akcji inspektorów i pracowników Inspekcji Transportu Drogowego, kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego ma zwiększyć świadomość społeczną i odpowiedzialność nie tylko na drodze, ale i poza nią. Honorowe krwiodawstwo jest świadectwem tej odpowiedzialności, a nawet przejawem misji niesienia dobra. Wierzymy, że podjęta wspólnie inicjatywa przyczyni się do zwrócenia uwagi społeczeństwa, na potrzebę oddawania krwi i jej składników oraz tego, jak wiele można uczynić „drobnym-dobrym” gestem.
Wideo
Jak wziąć udział w akcji?
Wystarczy zgłosić się do jednego z 23 Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski w okresie od 21 czerwca do 22 września 2021 r. i oddać krew podając hasło „#tankujękrew z ITD”.
„Czy wiesz, że…?”
Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wyszło naprzeciw oczekiwaniom branży transportowej i prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną „Czy wiesz, że…?”. Jej głównymi odbiorcami są kierowcy oraz przewoźnicy, a głównym nośnikiem informacyjnym publikowane w social mediach GITD infografiki, które są odpowiedzią na najczęściej zadawane inspektorom pytania. Publikowane cyklicznie informacje mają również pomóc kierowcom i przewoźnikom załatwienie spraw w GITD. Wskazywane są najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców w składanej dokumentacji, oraz trybie i formie ich złożenia, a także stosowanych ułatwieniach w postaci chociażby usług elektronicznych. Jest to też okazja do wyjaśnienia kierowcom transportu drogowego obowiązujących przepisów.
„Bądź obecny na drodze”
Wideo
Seria grafik o charakterze prewencyjnym ma zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą m.in. brak koncentracji kierowców podczas jazdy. Każdy doskonale wie, że należy zapinać pasy bezpieczeństwa, dostosować prędkość do sytuacji i warunków na drodze, używać zestawów głośnomówiących, a jednak nadal wielu uczestników ruchu nie stosuje się do tych podstawowych zasad. Przygotowany w ramach akcji film obrazujący skutki wypadków drogowych ma uświadomić kierowcom zagrożenia spowodowane nieuwagą, roztargnieniem, nieprzestrzeganiem podstawowych przepisów i zasad bezpieczeństwa.
„#trzeźwykierowca”
Tak wiele czynników ma wpływ na naszą koncentrację za kierownicą. Miej zawsze pełną kontrolę nad sobą - nie pozwól, żeby alkohol, narkotyki, czy niewłaściwe przyjmowanie leków miały wpływ na bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zachowaj 100 % koncentracji!
Wideo
Współpraca z podmiotami zewnętrznymi:
„Wrzuć bieg na zdrowie”
Wideo
ITD współpracuje m.in. z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Wrzuć bieg na zdrowie”. Celem akcji prowadzonej od 2019 r. jest promowanie zdrowego trybu życia wśród kierowców, aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych, cyklicznego wykonywania badań lekarskich, przestrzegania przez kierowców zawodowych norm czasu pracy, czy ostrzeganie przed prowadzeniem pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych.
„Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”
Wideo
W 2020 r. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przyłączył się do organizowanej przez Biuro Ruchu Drogowego KGP a także Instytut Transportu Samochodowego, kampanii "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo”. Kampania, ma zwrócić uwagę na występujące w okresie jesienno-zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem oraz wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby takich pojazdów.
Inspekcja Transportu Drogowego prowadziła działania informacyjne z wykorzystaniem stron internetowych oraz portali społecznościowych GITD oraz WITD, poprzez publikację artykułów propagujących główne założenia akcji, przykłady ukierunkowanych działań kontrolnych oraz informacje o możliwość bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia w wybranych stacjach diagnostycznych, Równolegle z działaniami informacyjnymi inspektorzy WITD prowadzili kontrole drogowe, w trakcie których sprawdzali stan oświetlenia pojazdów.
Targi, Konferencje, Imprezy branżowe oraz plenerowe:
Przedstawiciele GITD są zaangażowani w wydarzenia i spotkania branżowe, konferencje, seminaria oraz tematyczne imprezy i pikniki plenerowe dotyczące transportu. Podczas takich spotkań przygotowywane jest stoisko ITD tzw. „Mobilne Centrum Edukacji”, w którym w specjalnie przygotowanych strefach przekazywane są materiały edukacyjno-informacyjne, m.in. poradniki, ulotki, komiksy, elementy odblaskowe. Prezentowane są także pojazdy ITD służące do kontroli elektronicznego poboru opłat za przejazd, kontroli prędkości oraz oznakowane furgony WITD. Na stoisku organizowane są pogadanki na temat bezpieczeństwa wraz z grami i zabawami dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz ich opiekunów.
Inspekcja Transportu Drogowego poprzez realizację przedsięwzięć informacyjno-edukacyjnych oraz promocyjnych wpływa na podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego oraz wzmacnia wizerunek wyspecjalizowanej instytucji dbającej o poprawę bezpieczeństwa w transporcie drogowym.
Planujemy szereg kolejnych akcji, o których będziemy informować na stronie internetowej GITD oraz w mediach społecznościowych.