Przejazd na karcie kolegi
07.12.2023
Kierowca łotewskiej ciężarówki próbował ukryć swój faktyczny czas pracy. W chwili zatrzymania do kontroli rejestrował jazdę i pozostałe czynności na karcie należącej do kolegi. Naruszenie stwierdził patrol wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Oprócz tego samochód ciężarowy poruszał się z pękniętą szybą.
We wtorek (5 grudnia), na odcinku autostrady A2 w pobliżu Konina, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Zestawem należącym do łotewskiej firmy przewożono makaron z Łotwy do Niderlandów.
W trakcie czynności kontrolnych, inspektorzy zwrócili uwagę na podejrzane zachowanie kierowcy. Był on wyraźnie zdenerwowany samym faktem zatrzymania do kontroli drogowej. Kontrola tachografu wykazała, że kierowca posługiwał się w nim kartą wystawioną na innego kierowcę. Mężczyzna wyjął z portfela własną kartę do tachografu i prosił o możliwie łagodny wymiar kary. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że kierowca od 4 grudnia wykonywał przewóz rejestrując wszystkie swoje aktywności na konto kolegi.
Oprócz tego uwagę inspektorów zwróciła również pęknięta szyba przednia samochodu ciężarowego. Za stwierdzoną usterkę zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.
Za manipulowanie czasem pracy kierowcy zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące i został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 zł. Inspektorzy zatrzymali również drugą kartę, którą kierowca bezprawnie posługiwał się w tachografie. Zostanie teraz przesłana do właściwej jednostki wydającej dokument. Za stwierdzone naruszenie zostanie też wszczęte wobec przewoźnika postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym. Wpłacił on 3000 zł kaucji na poczet przewidywanej kary. W przeciwnym razie ciężarówka zostałaby skierowana na wyznaczony parking strzeżony.
Zawodowy kierowca, który bierze odpowiedzialność za realizowane przewozy, jest zobowiązany do prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującymi normami czasu pracy. Fałszowanie lub ukrywanie rzeczywistego czasu pracy jest nie tylko przejawem nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zmęczenie powoduje u kierowcy m.in. spowolnienie czasu reakcji oraz upośledza jego zdolność do prowadzenia pojazdu.