Przewozy materiałów niebezpiecznych z zastrzeżeniami inspektorów
12.05.2023
Na dolnośląskim odcinku autostrady A4 zapaliła się naczepa. Na jezdnię wysypał się przewożony w niej materiał niebezpieczny. Inspektorzy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego ocenili, że przewóz nie był wykonywany zgodnie z przepisami. W innym przypadku zastrzeżenia do transportu ADR mieli zachodniopomorscy i warmińsko-mazurscy inspektorzy.
W środę (10 maja), na dolnośląskim odcinku autostrady A4, zapaliła się naczepa pojazdu członowego. Prawdopodobnie przyczyną pożaru pojazdu były nagrzane hamulce, które doprowadziły do zapłonu i wystrzału opony. Próby ugaszenia pożaru przez szofera i innych kierowców nie powiodły się. Naczepę ugasili strażacy. Uszkodzeniu uległy worki typu big bag, które znajdowały się w naczepie. Był w nich przewożony materiał niebezpieczny – tlenek cynku, sklasyfikowany zgodnie z umową ADR jako materiał zagrażający środowisku (UN 3077). Jego część wysypała się na jezdnię. Na miejsce zdarzenia zostali wezwani inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Pojazd nie był oznakowany wymaganymi tablicami barwy pomarańczowej, informującymi, że przewożone są nim materiały niebezpieczne, a kierowca zestawu nie posiadał ważnego na dzień kontroli szkolenia kierowcy ADR. Posiadane przez mężczyznę uprawnienia były ważne do września 2021 r. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające zagrożone karą administracyjną.
Zastrzeżenia do przewozu towaru, zakwalifikowanego jako niebezpieczny, mieli też inspektorzy zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego w przypadku zespołu pojazdów skontrolowanego dzień wcześniej w Szczecinie, na krajowej „dziesiątce”. Ciężarówką przewożono prawie 24 t saletry amonowej. Transport i w tym przypadku podlegał przepisom o transporcie towarów niebezpiecznych (ADR). Kontrola wykazała nieprawidłowo sporządzony dokument przewozowy, brak wymaganej ilości środka gaśniczego i instrukcji pisemnej dla kierowcy. Dodatkowo, przewożony nawóz azotowy nie był odpowiednio zabezpieczony przed przemieszczeniem, mimo że kierowca posiadał wystarczającą liczbę potrzebnych do tego pasów. Inspektorzy zakazali dalszego transportu do czasu usunięcia wskazanych nieprawidłowości. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wobec przewoźnika oraz nadawcy ładunku zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające. Kierujący pojazdem został ukarany mandatem karnym za niezabezpieczenie ładunku.
W Kozłowie, przy drodze wojewódzkiej nr 545, ponad tydzień wcześniej inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zatrzymali ciężarówkę, którą był wykonywany transport przesyłek kurierskich z Olsztyna do Działdowa. Oględziny ładowni naczepy i weryfikacja dokumentu przewozowego wykazały, że jedna z przesyłek zawiera izopropanol w ilości kwalifikującej transport jako podlegający przepisom ADR (UN 1219). Przewóz nie był wykonywany zgodnie z przepisami. Brakowało oznakowania zestawu pojazdów tablicami barwy pomarańczowej, wymaganych gaśnic, instrukcji pisemnych ADR oraz kompletnego wyposażenia ochronnego. Poza tym inspektorzy zauważyli pękniętą szybę czołową w ciągniku siodłowym, za co zatrzymali dowód rejestracyjny. Do czasu oznakowania i wyposażenia jednostki transportowej wydali zakaz dalszej jazdy. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające.