Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”
02.09.2022
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w całym kraju kontrolują autobusy szkolne. O działaniach prowadzonych w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w Lesznowoli mówili dziś Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Zintensyfikowane kontrole
Dziś w szkołach odbyły się pierwsze lekcje, a w ich pobliżu pierwsze kontrole autobusów szkolnych. Działania prewencyjno-kontrole prowadzone w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły" mają zapewnić najmłodszym bezpieczny dojazd do szkoły i powrót z zajęć edukacyjnych do domu.
Bezpieczeństwo i w szkole, ale i bezpieczeństwo na dojazdach! To jest działanie również prewencyjne Inspekcji Transportu Drogowego, za które bardzo dziękuję. Kontrola w tym momencie się odbywa. Najpierw trzeba bezpiecznie dojechać do szkoły, po to, żeby później bezpiecznie się w niej uczyć
– mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Bardzo nam zależy na tym, aby poczucie bezpieczeństwa wszystkich uczniów, było jak najlepsze. Dbają o to rodzice, nauczyciele, ale także dbają o to inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Po pierwsze kontrolują autobusy dowożące dzieci do szkół, po drugie kontrolują kierowców, np. sprawdzając trzeźwość, po trzecie prowadzą działania edukacyjne z dziećmi, młodzieżą i wpajają te podstawowe zasady ruchu drogowego, aby uczniowie wiedzieli, jak bezpiecznie poruszać się po polskich drogach. Kontrole autobusów szkolnych i „Bezpieczna droga do szkoły” to akcja z wieloletnią tradycją, która jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego i przynosi efekty. Mamy do czynienia z coraz lepszymi autobusami, które dowożą dzieci do szkół oraz wypoczętymi i trzeźwymi kierowcami
– podkreślił Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.
Bezpiecznie było w Lesznowoli, gdzie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Noblistów Polskich, uczy się ok. 1,5 tys. dzieci. Inspektorzy ITD sprawdzili dziś rano 11 autobusów, nie mieli żadnych zastrzeżeń.
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego takie kontrole będą prowadzili głównie w godzinach porannych, po dowiezieniu dzieci do szkoły. Będzie sprawdzany stan techniczny autobusów, będzie sprawdzana dokumentacja, którą ma kierowca, trzeźwość kierowców, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie dowozów dzieci do szkół
– mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
W ubiegłym roku, tylko do połowy października, inspektorzy ITD skontrolowali blisko 1,7 tys. autobusów szkolnych. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy.
Apelujemy do przewoźników, aby zapewniali bezpieczny tabor. Chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że w tym roku statystyki będą dużo lepsze. Niestety, zdarzało się w czasie poprzedniego roku szkolnego, że inspektorzy ITD zatrzymywali autobusy, które miały niesprawny układ hamulcowy, zbyt zużyty bieżnik opon, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie. Dowodów rejestracyjnych było, niestety, zatrzymanych sporo
- podkreślił Szef ITD.
Inspektorzy prowadzą kontrole w ramach własnych działań, ale również reagują na zgłoszenia rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół. Wystarczy skontaktować się z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.
Rozpoczynają się zajęcia w „Bezpiecznej Szkole Krokodylka Tirka”
Po wakacyjnej przerwie, rusza też „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. W placówkach oświatowych, dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-3, prowadzone będą zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spotkania, w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła krokodylka Tirka”, organizowane są bezpośrednio w placówkach lub uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach brd w trybie online.
Program zajęć skłania do poszanowania i przestrzegania prawa, uwrażliwia na potrzeby innych uczestników ruchu, umożliwia nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim motywuje do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań. W trakcie zajęć, które łączą elementy teorii z praktyką, najmłodsi poznają najważniejsze zasady ruchu drogowego. W ubiegłym roku szkolnym w zajęciach uczestniczyło ok. 20 tysięcy dzieci.
Szkoły, które chcą wziąć w projekcie, mogą wysyłać zgłoszenia na adres: lekcja@gitd.gov.pl