Spotkanie Głównego Inspektora z przedstawicielami krajowych przewoźników drogowych
24.10.2024
Rozmowy na temat funkcjonowania branży transportowej, omówienie bieżącej działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego oraz zapowiedź wejścia w życie przepisów mających na celu ograniczenie nieuczciwej konkurencji ze strony firm transportowych spoza Unii Europejskiej – tak wyglądało spotkanie przedstawicieli przewoźników drogowych z kierownictwem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
W środę (23 października), w siedzibie GITD, Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski spotkał się w ramach Społecznej Rady Konsultacyjnej z przedstawicielami krajowych przewoźników drogowych, organizacji i stowarzyszeń zrzeszających firmy transportowe.
Rozmawiano m.in. o zmianach w przepisach dotyczących rynku przewozów drogowych w Polsce, w szczególności o obowiązku rejestracji transportów w systemie SENT dla przewoźników zagranicznych spoza Unii Europejskiej, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
Przepisy te mają na celu wzmocnić kontrolę przewoźników z państw trzecich i ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony firm transportowych spoza UE – zaznaczył Artur Czapiewski.
O przygotowaniu do wdrożenia nowych regulacji w zakresie rejestracji międzynarodowych przewozów drogowych (RMPD) mówił Dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego Rafał Rewoliński.
Na platformie PUESC utworzono trzy dedykowane formularze, dające m.in. możliwość zgłoszenia przewozu przez przewoźnika, aktualizacji danych, czy też weryfikacji przez kierującego statusu zgłoszenia – podkreślił dyrektor BNI.
Rafał Rewoliński mówił też o stosowaniu nowych przepisów międzynarodowych w zakresie umowy między Unią Europejską a Ukrainą oraz zrelacjonował tegoroczne wyniki działań kontrolnych w obszarze transportu drogowego. Zaprezentowane przez niego statystyki kontroli dokumentowały podjęcie znacznego wysiłku związanego z kontrolą przewoźników zagranicznych.
Zaproszeni goście przedstawili swoje opinie dotyczące szeroko rozumianego środowiska transportowego, działalności Inspekcji Transportu Drogowego oraz zaproponowali szereg rozwiązań dotyczących m.in. optymalizacji Portalu Klienta iBTM.
O wydanych w ostatnich latach uprawnieniach do wykonywania transportu drogowego, w szczególności zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji wspólnotowych, świadectw kierowcy oraz o procesie ich weryfikacji i kontroli mówiła Dyrektor Biura do spraw Transportu Międzynarodowego Magdalena Szubert.
Do końca września zostało wydanych blisko 6,3 tysięcy licencji wspólnotowych na transport drogowy rzeczy. Do końca roku liczba ta zbliży się do 9 tysięcy, czyli wyniku podobnego jak w roku poprzednim. Także liczba wydanych wypisów z licencji wspólnotowych, na co wskazuje obecna tendencja, na koniec roku będzie podobna do zeszłego roku – zaznaczyła Magdalena Szubert.
Dyrektor BTM zwróciła też uwagę na liczbę ważnych świadectw kierowcy, która na dzień dzisiejszy wynosi blisko 161 tys., wobec prawie 162,5 tys. na koniec ubiegłego roku.
Podczas spotkania omówiono jeszcze kilka kluczowych kwestii dotyczących transportu drogowego w Polsce. Poruszono m.in. problem interpretacji przepisów dotyczących wymiany tachografów, szczególnie w kontekście transportów krajowych, które nie przekraczają granic Unii Europejskiej.