Spotkanie z przewoźnikami w Białowieży
23.01.2023
O istotnych aspektach funkcjonowania branży transportowej w Polsce rozmawiano w trakcie Konferencji Przewoźników Podlasia, która odbyła się w Białowieży. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przedstawił działania Inspekcji na rzecz ochrony polskiego rynku transportu drogowego i podsumował wstępne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego w 2022 r.
Konferencja Przewoźników Podlasia odbyła się w piątek (20 stycznia) w Białowieży. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Przewoźników Podlasia w Białymstoku. Część konferencyjną rozpoczęło wręczenie odznaczeń państwowych i omówienie najważniejszych zmian w prawie podatkowym, dotyczących PIT, CIT i VAT w 2023 r.
W piątkowym wydarzeniu wzięli udział m.in. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, przedstawiciele Biura ds. Transportu Międzynarodowego GITD oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i w transporcie
Działania Inspekcji Transportu Drogowego zmierzają do ochrony polskiego rynku transportowego przed szeregiem zjawisk niepożądanych. Mają one nie tylko bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu i w transporcie drogowym, ale również na zapewnienie warunków dla przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. Jest to jeden z istotnych efektów naszej działalności, który nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji polskiej branży transportowej
– zaczął Szef ITD.
Mówiąc o działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w transporcie, Alvin Gajdhur podkreślił, jak unikatowym na skalę kraju sprzętem kontrolno-pomiarowym dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego. To m.in. 8 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych, które już są wykorzystywane, a niedługo w szeregi ITD trafią kolejne 4. Nowoczesny sprzęt gwarantuje przeprowadzenie skutecznej kontroli stanu technicznego pojazdów.
Ochrona zasad uczciwej konkurencji
Alvin Gajadhur przypomniał, że Inspekcja Transportu Drogowego, jako regulator rynku transportowego, realizuje zadania ograniczające działalność szarej strefy. Osiąga ten efekt również poprzez prowadzenie postępowań administracyjnych związanych z wydawaniem branży transportowej dokumentów oraz ich późniejszą weryfikacją.
Zależy nam, aby polski transport utrzymał mocną pozycję na rynkach międzynarodowych, był bezpieczny i konkurencyjny. Prowadzimy cykliczne, wieloaspektowe kontrole, w tym szczegółowo sprawdzamy zezwolenia przewoźników zagranicznych. Dlatego m.in. w tym regionie, prowadzimy cykliczne kontrole w okolicy przejścia granicznego Budzisko i szczegółowo sprawdzamy zezwolenia na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych wykorzystywanych przez przewoźników zagranicznych
– podkreślił Szef ITD.
O szczegółach dotyczących efektów pracy Biura ds. Transportu Międzynarodowego mówił Janusz Sokalski – naczelnik wydziału ds. zezwoleń zagranicznych. W ub.r. wydano ponad 106,5 tys. świadectw kierowców, więcej o blisko 17 tys. niż w 2021 r. W związku z nowym obowiązkiem przewoźników, którzy w międzynarodowym transporcie towarów wykorzystują pojazdy o dmc od 2,5 do 3,5 ton, wydano m.in. ponad 33 tys. wypisów z licencji wspólnotowych. Realizacja zadań, przy zwiększonym wpływie wniosków, spowodowała podjęcie szeregu działań usprawniających, zarówno doraźnych, jak i długofalowych. Inspekcja Transportu Drogowego cały czas podlega procesowi modernizacji. Wzmacniany jest potencjał kontrolny, jak i kadrowy instytucji.
Alvin Gajadhur zachęcał również przewoźników do dalszej współpracy w ramach Społecznej Rady Konsultacyjnej działającej przy GITD. W imieniu swoim oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Wiceministra Rafała Webera – podziękował kierowcom i przewoźnikom za zaangażowanie i pracę w czasie pandemii, co pozwoliło utrzymać łańcuch dostaw towarów, w tym pierwszej potrzeby, do naszego kraju.