Trwają rozmowy o współpracy pomiędzy ITD a Republiką Mołdawii
18.09.2020
Poprawa bezpieczeństwa drogowego, warunków pracy oraz zapewnienie uczciwej konkurencji w transporcie drogowym - to cele ewentualnej współpracy pomiędzy polską Inspekcją Transportu Drogowego a Narodową Agencją Transportu Drogowego Republiki Mołdawii. Dziś obyło się pierwsze spotkanie online, podczas którego omówiono możliwe formy współdziałania.
Uważam, że Polska powinna być postrzegana jako istotny partner do współpracy, szczególnie w kontekście europejskich aspiracji Republiki Mołdawii, co jest główną przesłanką dla aktywnego dialogu politycznego oraz częstej organizacji wymian i wizyt - powiedziała na początku wideokonferencji zorganizowanej z udziałem przedstawicieli Narodowej Agencji Transportu Drogowego Republiki Mołdawii, Joanna Smolińska, p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Było to pierwsze spotkanie poświęcone ewentualnej współpracy pomiędzy polską Inspekcją Transportu Drogowego a mołdawską Narodową Agencją Transportu Drogowego. Główną uwagę skupiono na możliwościach tej współpracy. Mołdawscy eksperci ds. transportu drogowego zostali poinformowani m.in. o instrumentach unijnych realizowanych w ramach strategii przedakcesyjnej (projekty twinningowe), ale także o doświadczeniu, potencjale kadrowym i szkoleniowym ITD. Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora, Urszula Nowinowska mówiła m.in. o wielu formach wymiany doświadczeń i informacji, jakie umożliwia członkostwo w Euro Contrôle Route - międzynarodowej organizacji zrzeszającej służby kontrolne transportu drogowego państw europejskich.
Działania ECR skupiają się wokół pięciu filarów. To skoordynowane tygodnie kontrolne, wymiana informacji i danych w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących transportu drogowego, edukacja i szkolenia, harmonizacja przepisów, wspólne punkty widzenia, potrzeby oraz wywieranie wpływu na procesy decyzyjne- informowała Urszula Nowinowska.
Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora podsumowała także zakończoną w lipcu br. polską prezydencję w ECR. Omówiła również trwający właśnie proces przekształcenia tej organizacji w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej.
Przekształcenie to więcej możliwości dla krajów członkowskich na kształtowanie prawa drogowego, wzmocnienie uczciwej konkurencji oraz możliwość zwiększenia liczby państw w strukturach EUWT - wyjaśniła Urszula Nowinowska.
W trakcie spotkania o najważniejszych aspektach historii rozwoju ITD oraz manipulacjach w urządzenia rejestrujące na przykładzie doświadczeń kontrolnych polskich inspektorów mówił natomiast dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego, Michał Rzemieniewski.
Chciałabym podkreślić, że spotkanie to jest dla mnie istotne z punktu widzenia nawiązania i kontynuowania wspólnych działań w dziedzinie transportu drogowego. Będę popierać
i wspierać inicjatywy, które pozwolą nam działać w sposób skoordynowany na szczeblu międzynarodowym, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu i transporcie drogowym - dodała Joanna Smolińska.
Inspekcja Transportu Drogowego planuje przeprowadzić w najbliższym czasie rozmowy ze służbami kolejnych państw odpowiedzialnych za obszar bezpieczeństwa w transporcie drogowym.