W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umocnienie współpracy z partnerami z Bałkanów Zachodnich podczas dwudniowej wizyty studyjnej w Polsce

12.10.2023

W ostatnim tygodniu września Polska stała się centrum wymiany wiedzy i kooperacyjnego dialogu podczas wizyty studyjnej, w której udział wzięli przedstawiciele Transport Community (TCT) oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz Serbii.

Wizyta studyjna w Polsce, w której udział wzięli przedstawiciele Transport Community (TCT) oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii

Celem niedawnej wizyty była prezentacja wiedzy i doświadczeń ITD w zakresie egzekwowania przepisów UE, dotyczących transportu drogowego. Inicjatywa ta stanowiła istotny krok w kierunku utrwalenia międzynarodowej współpracy, mającej na celu kreowanie bezpieczniejszych i bardziej efektywnych systemów drogowych w państwach Bałkanów Zachodnich. 

Wizyta w Polsce była spójna z misją TCT – międzynarodowej organizacji specjalizującej się w dziedzinie mobilności i transportu, która obecnie liczy 36 członków, w tym wszystkie państwa członkowskie UE i sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich. TCT koncentruje swoje działania na wspieraniu stopniowej integracji rynków transportowych Bałkanów Zachodnich do unijnego rynku transportowego, uwzględniając stosowne acquis w dziedzinach takich jak standardy techniczne, interoperacyjność, bezpieczeństwo, zarządzanie ruchem, polityka społeczna, zamówienia publiczne i środowisko. W kontekście tej misji, wydarzenie to stanowiło nie tylko platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także było okazją do zacieśnienia współpracy poprzez budowę dialogu i porozumienia między przedstawicielami administracji rządowych oraz wspieranie zarówno istniejących jak i przyszłych inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa i efektywności systemów drogowych na Bałkanach Zachodnich.

Wizyta została podzielona na dwie części. Pierwszy dzień, rozpoczęty w Ministerstwie Infrastruktury, obejmował prezentacje i dyskusje na temat teoretycznych i praktycznych aspektów automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym i kontroli elektronicznych opłat drogowych w Polsce. W dyskusjach wzięli udział przedstawiciele GITD, w tym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) oraz Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej (BKOE).

W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział ponadto Joanna Smolińska, p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Marcin Rzeszewicz, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ljuba Siljanoska, Zastępca Dyrektora Transport Community.

Joanna Smolińska zwróciła uwagę na budowaną przez ostatnie dwa lata współpracę Inspekcji z TCT, która zaowocowała realizacją przez naszych inspektorów w Serbii i Macedonii Północnej dwóch edycji warsztatów, skoncentrowanych na egzekwowaniu przepisów w transporcie drogowym.

Transport Community, jako czołowa organizacja zajmująca się mobilnością i transportem, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu krajów Bałkanów Zachodnich w przyjmowaniu i wdrażaniu prawodawstwa Unii Europejskiej w dziedzinie transportu. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej bliskiej współpracy i wytrwałych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na bałkańskich drogach

– podkreśliła Joanna Smolińska.

Pierwszy dzień wizyty rzucił ponadto światło na znaczące osiągnięcia i skuteczne działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach, za które Polska została uhonorowana przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) Nagrodą PIN w 2023 roku.

Drugi dzień zapewnił praktyczne spojrzenie na polskie systemy elektronicznego poboru opłat. Inspektorzy z BKOE przeprowadzili pod Warszawą kontrole pojazdów, mające na celu weryfikację obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych oraz sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanych pojazdów. W toku kontroli inspektorzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

Wydarzenie to było kolejną okazją do umocnienia międzynarodowej współpracy i wymiany wiedzy, mającej na celu wspieranie rozwoju bezpieczniejszych i bardziej efektywnych systemów drogowych na Bałkanach Zachodnich. Osiągnięcia i specjalistyczna wiedza polskich inspektorów w zakresie bezpieczeństwa drogowego po raz kolejny miały okazję stać się źródłem inspiracji dla partnerów w regionie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}