W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych i publikacji sprostowania

11.10.2024

W związku z propagowaniem nieprawdziwych informacji, na temat prawidłowości przeprowadzenia przez grupę ekspertów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego projektu twinningowego w Turcji w latach 2014-2015, do podmiotu rozpowszechniającego zostało skierowane żądanie sprostowania o poniższej treści:

W związku z emisją w dniu 6 października 2024 roku audycji „Ściśle jawne" oraz umieszczeniem jej nagrania na stronie internetowej Telewizji Republika wskazuję, że zawiera ona nieprawdziwe treści. Nie jest prawdą, aby Artur Czapiewski – pełniący obecnie obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego – prowadził podczas tzw. twinningu w Turcji w latach 2014-2015 działalność hotelarską. Eksperci, którzy przyjeżdżali do Turcji, aby wziąć udział w tym projekcie nie musieli nocować w domu Artura Czapiewskiego. Miejsca noclegowe były udostępniane niektórym ekspertom, ale zawsze nieodpłatnie, a oni – z własnej woli – część diet, które były do ich wyłącznej dyspozycji – przekazywali na poprawę warunków ich udziału w tym projekcie, a tym samym jego efektywności, tj. przede wszystkim na usługi tłumaczy (w szczególności tłumaczenie materiałów szkoleniowych oraz komunikację między uczestnikami projektu z Polski i Turcji, a to z uwagi na niedostateczną znajomość jęz. angielskiego przez osoby uczestniczące w szkoleniach) oraz na pokrycie kosztów transportu w trakcie pobytu ekspertów w Turcji. 
Część ekspertów nocowała w hotelach wedle własnego wyboru i nie miało to żadnego wpływu na ich zaangażowanie w projekt, w szczególności nie było powodem odmowy ich dalszego udziału w twinningu. 
Tak zgromadzone fundusze nie mogły być rozliczane w ramach unijnego projektu współpracy bliźniaczej – model finansowania projektów unijnych wyklucza przesuwanie niewykorzystanych środków finansowych pomiędzy różnymi kategoriami. Środki pochodzące z diet poszczególnych ekspertów, które były wydatkowane na pracę tłumaczy i pokrycie kosztów transportu nie były ujmowane w rozliczeniu projektu. Były one wydatkowane wyłącznie na pokrycie kosztów koniecznych dla usprawnienia pracy polskich ekspertów przy tym projekcie. 
Nie jest również prawdą, że ocena tego projektu dokonana przez jakąkolwiek instytucję czy organ była negatywna, a także że twinning odbywał się niezgodnie z przepisami. Główny Inspektor Transportu Drogowego dysponuje szeregiem dokumentów potwierdzających prawidłowość przeprowadzenia projektu (m.in. finalny raport Komisji Europejskiej z 13 stycznia 2016 roku), a także wyrażających uznanie za pracę zarówno Artura Czapiewskiego, jak i polskich ekspertów (m.in. pochodzących od Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Turcji czy tureckiego Ministerstwa Transportu, Spraw Morskich i Komunikacji).
W imieniu Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Artura Czapiewskiego – adw. Marta Seredyńska

Materiały

Wezwanie do zaniechania naruszeń dóbr osobistych i publikacji sprostowania
Wezwanie​_do​_zaniechania​_naruszeń​_dóbr​_osobistych​_i​_publikacji​_sprostowania.pdf 0.43MB
{"register":{"columns":[]}}