Projekt na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Azerbejdżanie
10.03.2023
Mniej wypadków drogowych, a także m.in. poprawa zdolności prawnych i instytucjonalnych. Eksperci z Polski i Litwy dzielą się z partnerami z Azerbejdżanu wiedzą na temat zarządzania systemem bezpieczeństwa w zgodności ze standardami i najlepszymi praktykami UE. Wśród nich Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
„Increasing Road Safety in Azerbaijan” – w Baku został zainaugurowany projekt współpracy bliźniaczej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego w Azerbejdżanie. Polscy i litewscy eksperci udzielają wsparcia azerskim partnerom w tworzeniu systemu opartego na filarach bezpieczeństwa UE, takich jak bezpieczne drogi, bezpieczne pojazdy, bezpieczna infrastruktura oraz reagowanie po wypadkach. Obszarami działań są legislacja, wdrażanie, edukacja, technologia i międzynarodowe wsparcie regulacyjne. 3 marca odbyło się spotkanie, które było okazją do lepszego poznania instytucji zaangażowanych w projekt oraz do przedstawienia jego zakresu i oczekiwanych rezultatów. Jednym z panelistów debaty inaugurującej projekt „Increasing Road Safety in Azerbaijan” była Weronika Biaduń, Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. GITD CANARD koordynuje prace w projekcie jako Lider Komponentu 2, pod nazwą „Setting up an effective Road Safety Management System”.
Minister Rozwoju Cyfrowego i Transportu Republiki Azerbejdżanu Rashad Nabiyev informował m.in. o pracach już wykonanych w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i poprawy infrastruktury transportowej w ramach strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Mówił też o realizowanym „Państwowym programie bezpieczeństwa drogowego na lata 2019-2023”.
Projekt partnerski „Increasing Road Safety in Azerbaijan” zawiera szereg postanowień programu państwowego. Ma ogromne znaczenie dla poprawy zarządzania, koordynacji i rozwiązywania problemów bezpieczeństwa drogowego w Azerbejdżanie. Dziękuję Unii Europejskiej za finansowanie tego ważnego projektu
– powiedział Minister Rashad Nabiyev.
W trakcie inauguracyjnego spotkania głos zabrali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego i Transportu Republiki Azerbejdżanu oraz ambasad państw członkowskich UE, m.in. Polski i Litwy. Przedstawiciele głównych interesariuszy z kraju beneficjenta, władze państw członkowskich UE, delegacja UE w Azerbejdżanie oraz partnerzy wdrażający Twinning, Centrum Unijnych Projektów Transportowych z siedzibą w Polsce podzielili się poglądami co do wzmocnienia współpracy i wspólnych działań.
Ogólnym celem projektu jest przyczynienie się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych, zwłaszcza tych, których skutkiem są śmierć lub poważne obrażenia oraz szkody społeczno-ekonomiczne.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach spadła o blisko 50%. Dodatkowo, dzięki podjętym działaniom, Polska znalazła się w 2021 r. wśród pięciu krajów o największym spadku liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Europie. Według danych Komisji Europejskiej z lutego 2023 r., największe spadki liczby ofiar śmiertelnych na drogach, o ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019, odnotowała właśnie Polska
– podkreślił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Ważna jest także poprawa zdolności prawnych i instytucjonalnych oraz kompetencji personelu wiodących i uczestniczących agencji publicznych i innych zainteresowanych stron, aby lepiej zarządzać, koordynować i rozwiązywać kwestie bezpieczeństwa ruchu.
Znaczenie rozpoczętego projektu wykracza poza granice Azerbejdżanu i jest ważne dla wszystkich krajów zainteresowanych współpracą transportową i logistyczną z Azerbejdżanem. Polska jest jednym z tych krajów, a projekt, który inaugurujemy jest tego najlepszym dowodem. Mam nadzieję, że jego realizacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa drogowego w Azerbejdżanie, a tym samym wpłynie pozytywnie na przepustowość szlaków transportu drogowego przebiegających przez Azerbejdżan i stabilność transportu
– powiedział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Azerbejdżanie Rafał Poborski.
Chciałabym podkreślić, że CUPT i wszyscy partnerzy projektu są zobowiązani do zapewnienia najlepszego doświadczenia i wkładu w kluczowych obszarach interwencji dotyczących bezpieczeństwa drogowego, tj. legislacji, technologii, egzekwowania przepisów i edukacji w ramach wszystkich filarów Bezpiecznego Systemu. Bezpieczeństwo drogowe wymaga dobrze zorganizowanych działań wielu interesariuszy, aby cały system był wyrozumiały dla błędów, które jako ludzie popełniamy
– dodała Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Liderem projektu jest CUPT, wyspecjalizowana instytucja podległa Ministerstwu Infrastruktury od ponad 15 lat odpowiedzialna za wdrażanie ogólnokrajowych programów wspierających rozwój infrastruktury transportowej w Polsce, a współfinansowanych przez politykę spójności UE. CUPT działa nie tylko jako instytucja odpowiedzialna za finansowanie, ale także zapewnia pełne wsparcie dla beneficjentów projektów transportowych oraz wsparcie eksperckie i analityczne dla ministerstw.
Zespół ekspertów z Polski i Litwy wnosi wszystkie niezbędne umiejętności, aby pomóc Ministerstwu Rozwoju Cyfrowego i Transportu Republiki Azerbejdżanu w stworzeniu właściwego programu edukacji o bezpieczeństwie ruchu drogowego w szkołach, zidentyfikować kluczowe umiejętności wymagane przez interesariuszy zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także pomóc w zaprojektowaniu i wdrożeniu kampanii na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Wszystko to zostanie wykonane w celu przekazania głównych celów projektu, głęboko osadzonych w strategii bezpieczeństwa drogowego dla Azerbejdżanu
– powiedział Justas Rašomavičius, Lithuanian transport safety administration, Junior Partner Państwa Członkowskiego.
Twinning „Increasing road safety in Azerbaijan” jest finansowany przez Unię Europejską. Czas trwania projektu to 24 miesiące. Wydarzenie inaugurujące projekt zorganizowano we współpracy z krajem beneficjenta, Ministerstwem Rozwoju Cyfrowego i Transportu Azerbejdżanu. Projekt finansowany przez Unię Europejską ma wzmocnić kompetencje Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego i Transportu Republiki Azerbejdżanu oraz innych właściwych interesariuszy w zakresie stosowania dobrych praktyk zarządzania systemem bezpieczeństwa w zgodności ze standardami i najlepszymi praktykami UE. Know-how zostanie przekazane w ramach 38 misji przez 57 ekspertów z Polski i Litwy.