W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna przedstawicieli duńskiej Policji oraz duńskiego Urzędu ds. Ruchu Drogowego w Warszawie

19.09.2023

W terminie 12-14 września w Warszawie odbyły się międzynarodowe warsztaty pn. „Workshop on effective enforcement of EU rules on labour mobility and social security coordination”, które były efektem współpracy Inspekcji Transportu Drogowego, duńskiej Policji oraz duńskiego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (Danish Road Traffic Authority). Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu Staff Exchange wspieranego przez Europejski Urząd ds. Pracy (ELA).

Międzynarodowe warsztaty „Workshop on effective enforcement of EU rules on labour mobility and social security coordination”

Podczas trzech dni spotkań eksperci mieli okazję dzielić się wiedzą, wymieniać pomysłami i wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które przyczynią się do lepszego egzekwowania przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie mobilności pracowniczej oraz zabezpieczenia społecznego.

Po raz pierwszy polskie instytucje miały okazję uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w ramach programu ELA Staff Exchange.  Łącznie w wymianie eksperckiej udział wzięło online i stacjonarnie blisko 70 osób, reprezentujących różne instytucje i organizacje. Oprócz specjalistów ds. spraw mobilności pracowniczej i zabezpieczenia społecznego, wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz inspektorzy z Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego (WITD) z całej Polski.

W trakcie teoretycznej części warsztatów skupiono się na niedawnych zmianach w przepisach dotyczących zabezpieczenia społecznego kierowców oraz delegowania. Uczestnicy dyskutowali o najnowszych zmianach dotyczących pracy kierowców, w tym czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku, a także o sposobach ich skutecznego egzekwowania. Omówiono również kwestie związane z warunkami pracy, wynagradzaniem oraz ochroną przed nadużyciami i nieuczciwymi praktykami. Ponadto przedstawiono praktyczne możliwości Europejskiego Rejestru Przedsiębiorstw Transportu Drogowego (ERRU) oraz funkcjonalności systemu IMI – informatycznego narzędzia Komisji Europejskiej wspierającego współpracę organów krajowych państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie wewnętrznego rynku. 

Egzekwowanie przepisów socjalnych w transporcie drogowym jest jednym z priorytetów ITD, ponieważ wpływa ono na jakość życia kierowców, ich zdrowie oraz bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. […] Wspólne inicjatywy i współpraca są niezbędne, aby zapewnić spójność i skuteczność w egzekwowaniu przepisów socjalnych

– podkreślała p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Joanna Smolińska.

Podczas warsztatów zaprezentowano najnowszy sprzęt, który ma istotne znaczenie w pracy inspektorów. Wyposażenie obejmuje zarówno sprzęt WITD, jak i specjalistyczny sprzęt używany przez Biuro Kontroli Opłaty Elektronicznej (BKOE) i Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

W trakcie kontroli kontroli, szczególnym zainteresowaniem partnerów ITD cieszyła się prezentacja możliwości nowoczesnej, zaawansowanej technicznie i technologicznie stacji diagnostycznej, jaką jest mobilna jednostka diagnostyczna (MJD). MJD to w pełni automatyczne urządzenie, składające się z mobilnej linii diagnostycznej i pojazdu do jej przewożenia oraz służące do kompleksowej kontroli stanu technicznego pojazdów na drodze, w tym m.in. układu kierowniczego, hamulców, zawieszenia czy pomiaru emisji spalin. 

Podczas praktycznej części wydarzenia przeprowadzono łącznie 8 kontroli pojazdów, w toku których nie stwierdzono żadnych naruszeń w obszarze przepisów socjalnych. Wszyscy przewoźnicy wykonywali międzynarodowy transport drogowy w formie tranzytu.

Polsko-duńska wymiana ekspercka i wymiana doświadczeń na temat lepszego egzekwowania przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie mobilności pracowniczej oraz zabezpieczenia społecznego stanowią ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowania niekorzystnych zjawisk społecznych w transporcie międzynarodowym. Dzięki zaangażowaniu ekspertów z Polski i Danii, możemy spodziewać się dalszej poprawy egzekwowania przepisów w dziedzinie czasu pracy kierowców oraz poprawy jakości transportu drogowego.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}