Wizyta studyjna portugalskich i maltańskich służb kontrolnych
08.08.2019
O roli, zadaniach i inicjatywach, mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego, uczciwej konkurencji i warunków pracy w transporcie drogowym, w ramach organizacji Euro Contrôle Route, podczas zorganizowanej pod koniec lipca wizyty studyjnej w Warszawie mówili przedstawiciele ITD.
Pierwsi goście z państw zainteresowanych przystąpieniem do międzynarodowej organizacji zrzeszającej europejskie służby kontrolne ECR, którzy przyjęli zaproszenie Prezydent ECR Urszuli Nowinowskiej, wzięli też udział w kontrolach prowadzonych przez inspektorów mazowieckiej ITD. Delegacje powitał Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Łukasz Bryła.
ITD aktywnie działa w organizacji Euro Contrôle Route, której celem jest przede wszystkim wymiana wiedzy i doświadczeń, a także dążenie do ujednolicenia przepisów i procedur kontroli transportu drogowego w całej Europie.
Z końcem lipca inspektorzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu gościli trzech przedstawicieli służb kontrolnych z Republiki Malty i Portugali, które nie są zrzeszone w organizacji ECR.
Zagraniczni goście dowiedzieli się o podstawach prawnych funkcjonowania ITD oraz przepisach określających sposób przeprowadzania kontroli drogowych na polskich drogach. Pierwszego dnia wizyty uczestniczyli w kontrolach pojazdów przy krajowej "siódemce" koło Warszawy. W kolejnym dniu uczestniczyli w kontrolach z użyciem najnowszej w kraju mobilnej stacji diagnostycznej śląskiej ITD, na której weryfikowano stan techniczny autobusów podmiejskich i międzymiastowych.
Goście z Malty i Portugalii byli pod wrażeniem nowoczesnego sprzętu, jakim dysponuje ITD. Szczególnie zainteresowała ich mobilna stacja diagnostyczna, przenośne wagi wykorzystywane do sprawdzania rzeczywistej masy całkowitej pojazdów oraz radiowóz służący do elektronicznej kontroli poboru opłat na drogach. Obserwując kontrole ITD pytali również o kwestie związane z analizą czasu pracy kierowców oraz wykorzystywane przez inspektorów narzędzia i sposoby do wykrywania zabronionych manipulacji w tachografach ciężarówek.
Wizyta studyjna była doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości współpracy oraz płynących z niej korzyści dla inspektorów i służb odpowiedzialnych za kontrolę transportu ciężkiego w krajach zrzeszonych w strukturach ECR.