W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna w Polsce przedstawicieli tureckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury

16.05.2024

Dyskusje, prelekcje i wystąpienia ekspertów, udział w inspekcjach drogowych oraz prezentacja nowoczesnego sprzętu kontrolnego i diagnostycznego – tak wyglądała trzydniowa wizyta studyjna w Polsce przedstawicieli tureckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury. Wydarzenie zorganizował Główny Inspektorat Transportu Drogowego, przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach instrumentu pomocy technicznej TAIEX.

Przy stołach siedzą po lewej goście z Turcji, po prawej przedstawiciele ITD, w centrum przewodzący wizycie przedstawiciele Polski. Na środku za stołem stoi Szef ITD i przemawia, w tle ścianka i ekrany z logo ITD i informacją o wydarzeniu

Od poniedziałku do środy (13-15 maja) odbywała się w Warszawie wizyta studyjna przedstawicieli tureckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury. Goście z Turcji poznawali najlepsze praktyki w zakresie drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych poruszających się po Unii Europejskiej. Przez 3 dni wzięli udział w szeregu działań teoretycznych oraz praktycznych, mających na celu wymianę doświadczeń, przekazanie fachowej wiedzy oraz doskonalenie praktyk kontrolnych stosowanych w obszarze transportu drogowego.

Transport drogowy odgrywa istotną rolę w dzisiejszej gospodarce, a rosnąca globalizacja tej branży stawia przed nami coraz większe wyzwania. Nasze działania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, uczciwej konkurencji oraz sprawiedliwych warunków pracy na drogach

– mówił Szef Inspekcji Transportu Drogowego Artur Czapiewski, otwierając trzydniowe wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach instrumentu pomocy technicznej TAIEX.

Pierwsze dwa dni warsztatów wypełniły dyskusje, prelekcje i wystąpienia ekspertów, reprezentujących polskie instytucje, działające w obszarze kontroli i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Posiedzeniu przewodniczył naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy Krzysztof Nowak. Głos zabierali przedstawiciele biur Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, w szczególności Biura Transportu Międzynarodowego, kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Transportowego Dozoru Technicznego. 

Dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego GITD Rafał Rewoliński mówił o zadaniach Inspekcji Transportu Drogowego i roli formacji w nadzorze kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego. Natomiast o szerokiej współpracy w ramach organizacji międzynarodowej, zrzeszającej służby kontrolne transportu drogowego państw europejskich Euro Contrôle Route i celach polskiej prezydencji w ECR w 2024 roku mówiła p.o. Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Joanna Sękala.

Goście z Turcji wzięli udział w szeregu działań praktycznych. W trakcie wizyty w Instytucie Transportu Samochodowego ich uwaga skupiła się głównie na diagnostyce pojazdów i okresowych przeglądach technicznych, wykonywanych na stacji diagnostycznej. Przedstawiciele tureckiego ministerstwa zwiedzili też pracownie i laboratoria Instytutu Transportu Samochodowego i poznawali działalność naukową Instytutu w dziedzinie transportu samochodowego.

Turecka delegacja miała możliwość uczestnictwa w inspekcjach drogowych wraz z polskimi inspektorami. Praktyczne działania inspekcyjne na drodze były punktem centralnym trzeciego dnia wizyty studyjnej. W punkcie kontrolnym w Brwinowie przy autostradzie A2 delegacja z Turcji mogła zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym przy kontrolach drogowych stanu technicznego pojazdów.

Inspektorzy zademonstrowali nowoczesny sprzęt kontrolno-pomiarowy i diagnostyczny, którym dysponuje ITD. Turecka delegacja miała również okazję obserwować, jak działa Mobilna Jednostka Diagnostyczna, umożliwiająca przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Część praktyczna obejmowała kontrole emisji spalin i systemów AdBlue, przeglądy techniczne pojazdów ADR, samochodów ciężarowych i autokarów, a także kontrolę zabezpieczenia ładunku. Szczególną uwagę poświęcono również kontrolom czasu pracy kierowców. Inspektorzy zaprezentowali oprogramowanie wykorzystywane do sprawdzania czasu pracy kierowców oraz sprzęt dedykowany do wykrywania manipulacji tachografem. W inspekcji wzięli udział inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu, jak również inspektorzy Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej oraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Skontrolowano 10 pojazdów, w tym 2 jednostki przewożące towary niebezpieczne i autokar białoruskiego przewoźnika. W dwóch przypadkach stwierdzono usterki w stanie technicznym. Kontrola autokaru wykazała wycieki płynu z układu kierowniczego i nierównomierną siłę hamowania oraz brak wymaganego wyposażenia. Nierównomierną siłę hamowania miał także jeden z pojazdów ciężarowych – w tym przypadku inspektorzy stwierdzili jeszcze luzy na drążku reakcyjnym stabilizatora oraz brak światła stop i pozycyjnego. Zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów i zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek. Poza tym funkcjonariusze Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej ukarali jednego kierowcę mandatem karnym za brak środków na koncie eTOLL.

Inspekcje drogowe pozwoliły przetestować w praktyce informacje zdobyte podczas wykładów i prelekcji, które odbyły się w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w pierwszych dwóch dniach warsztatów.

Oprócz przekazania wiedzy i praktyki przedstawicielom tureckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury przez polskich inspektorów, wizyta tureckiej delegacji w Polsce służyła umocnieniu międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń między polskimi i tureckimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}