W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne kontrole Inspekcji Transportu Drogowego i inspektorów z Francji

29.05.2024

Kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów ciężarowych, weryfikacje czasu pracy kierowców oraz czynności kontrolne w siedzibach przedsiębiorstw transportowych – tak wyglądała dwudniowa wizyta inspektorów transportu drogowego z Francji, zrealizowana przy wsparciu Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA). Specjalistyczne wyposażenie pojazdów i codzienną pracę zaprezentowali inspektorzy mazowieckiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Rozmowa przy furgonie. Inspektorzy z Francji stoją z polskim inspektorem i rozmawiają

W trakcie dwudniowej wizyty (22-23 maja) w Polsce inspektorzy transportu drogowego z Francji mieli okazję obserwować działania Inspekcji oraz zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem pomiarowo-kontrolnym, którym dysponują polscy funkcjonariusze. Goście uczestniczyli w kompleksowych kontrolach pojazdów ciężarowych i kierowców, a także w czynnościach kontrolnych w siedzibach wybranych przedsiębiorstw transportowych. 

Pierwszego dnia inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili kompleksowe kontrole przy autostradzie A2 koło Brwinowa. Goście uczestniczyli w kontrolach stanu technicznego pojazdów ciężarowych, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu kontrolno-pomiarowego. Szczegółowe kontrole pojazdów ciężarowych przeprowadzono z wykorzystaniem urządzeń Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. Francuzi obejrzeli także furgon Inspekcji Transportu Drogowego wykorzystywany do kontroli poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce oraz radiowóz z wideorejestratorem wykroczeń. W trakcie działań skontrolowano pięć pojazdów ciężarowych. Zatrzymano jeden dowód rejestracyjny z powodu braku aktualnych badań technicznych.

Następnego dnia delegacja francuska przyglądała się kontrolom w siedzibach przedsiębiorstw oraz na terenie bazy transportowej, poznając procedury oraz elementy podlegające kontroli. Sprawdzeniu poddano przedsiębiorców, co do których zaistniało podejrzenie naruszeń wymogów będących podstawą do wydania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. 

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego przeprowadził kontrolę w siedzibie jednego przedsiębiorcy. Pomimo zawiadomienia, przedsiębiorca nie stawił się w siedzibie, w związku z czym nałożono na niego karę w wysokości 12 tys. zł z powodu niepoddania się kontroli. Główny Inspektorat Transportu Drogowego skontrolował trzech przedsiębiorców. Dwóch z nich nie pojawiło się na miejscu, aby okazać dokumenty, pomimo odebranego zawiadomienia. Wobec tych przedsiębiorców rozpoczęto postępowanie weryfikacyjne na podstawie art. 13 rozporządzenia nr 1071/2009, ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE, w celu uregulowania zaistniałej sytuacji. W przypadku jednego z przedsiębiorców kontrola odbyła się w bazie eksploatacyjnej, gdzie okazano wszystkie wymagane dokumenty.

Uczestnicy wydarzenia mieli doskonałą okazję wymienić się wiedzą i praktykami w zakresie kontroli transportu drogowego. Rozmawiali również o najczęściej stwierdzanych naruszeniach przepisów w trakcie kontroli drogowych oraz w siedzibach przedsiębiorstw transportowych. Zdobyte doświadczenia posłużą do dalszej pracy nad rozwiązaniami służącymi skuteczniejszej ochronie rynku transportowego i przeciwdziałaniu zjawiskom nieuczciwej konkurencji. 

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}