W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne kontrole ITD i TDT

26.03.2025

Pojazdy ciężarowe wyposażone w urządzenia ciśnieniowe podlegające obowiązkowemu dozorowi technicznemu wspólnie kontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i Transportowego Dozoru Technicznego. Jedna z pięciu kontroli, którą przeprowadzili lubuscy funkcjonariusze, wykazała naruszenie.

Na pierwszym planie inspektor TDT i furgon Inspekcji Transportu Drogowego, dalej w centrum tył zatrzymanej do kontroli cysterny. Pojazdy i inspektor stoją na przydrożnym parkingu - miejscu postojowym. Po lewej od tego miejsca jest droga, po prawej stos bel drewna.

W poniedziałek (24 marca), na DK24 w Wierzbnie, inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. i inspektorzy Transportowego Dozoru Technicznego przeprowadzili kontrole pojazdów ciężarowych wyposażonych w urządzenia ciśnieniowe. Tego typu pojazdy są przystosowane do transportu cieczy czy materiałów sypkich, a zarówno ich stan techniczny, jak i zgodność posiadanych urządzeń z przepisami jest ważne dla bezpieczeństwa transportu. W trakcie wspólnych działań inspektorzy skontrolowali pięć ciężarówek – cysternę do przewozu cieczy i cztery do przewozu materiałów sypkich. W przypadku pojazdu przystosowanego do przewozu cementu kontrola wykazała brak ważnej decyzji zezwalającej na eksploatację zbiornika ciśnieniowego. Pojazd był załadowny, więc inspektorzy TDT zezwolili na jego dojazd do miejsca rozładunku i zakazali jego późniejszego użytkowania. Dalsze czynności w tym przypadku prowadzi Transportowy Dozór Techniczny. 

Każde urządzenie techniczne, w tym zbiorniki ciśnieniowe, przed dopuszczeniem do eksploatacji musi otrzymać stosowną decyzję organu właściwego dozoru technicznego. Brak tej decyzji może prowadzić do poważnych zagrożeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem urządzeń, co może wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach oraz powodować awarie czy wypadki. Osoba dopuszczająca do eksploatacji urządzenie bez wymaganej decyzji może zostać ukarana grzywną lub karą ograniczenia wolności. 

Zdjęcia (1)