W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmożone kontrole przewozów odpadów

02.05.2022

43 pojazdy przewożące odpady, skontrolowali podczas wspólnych działań dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Ochrony Środowiska i funkcjonariusze Policji. W kilku przypadkach stwierdzono zły stan techniczny pojazdów. Usterki, których nie udało się naprawić w miejscu kontroli, przekreśliły dalszą jazdę. Zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych.

Wspólna kontrola inspektorów z WITD i WIOŚ. Na zdjęciu dwóch inspektorów (ITD i IOŚ) przy jednym z zatrzymanych pojazdów. Inspektor ITD rozmawia z kierowcą. Pojazd przewozi kontener z odpadami.

W piątek i sobotę (22 i 23 kwietnia) na autostradzie A4 i drogach krajowych nr 3, 12, 30, 35 i 36 inspektorzy dolnośląskiej ITD wraz z inspektorami ochrony środowiska oraz funkcjonariuszami Policji przeprowadzili kontrole krajowych i transgranicznych przewozów odpadów. 

W Wałbrzychu zatrzymany został samochód ciężarowy, którym z Boguszowa-Gorc do Wałbrzycha przewożono odpady o kodzie 17 01 07 (zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia). Oględziny pojazdu, w tym weryfikacja numeru VIN, ujawniły, że pojazd jest wyposażony w tablice rejestracyjne przypisane do innego samochodu. Właściciel prawdopodobnie chciał ukryć, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych (od 2017 roku). Zamiana tablic miała też sugerować, że samochód nie podlega obowiązkowi wyposażenia go w urządzenie rejestrujące aktywność kierowcy. Tachograf był, ale jego legalizacja straciła ważność w 2018 roku. W trakcie weryfikacji dokumentów dotyczących przewozu, inspektorzy ITD stwierdzili, że odpady przewożone są do podmiotu nieuprawnionego do ich odbioru. Na wniosek Inspekcji Ochrony Środowiska, pojazd został skierowany na parking strzeżony do czasu wyjaśnienia sprawy. Wobec podmiotu wykonującego przewóz wszczęto postępowanie wyjaśniające. 

W 2 przypadkach, w jednostkach transportowych zagranicznych przewoźników, inspektorzy dolnośląskiej ITD stwierdzili zbiorniki paliwa o łącznej pojemności przekraczającej maksymalnie dopuszczalne 1500 l. W trakcie jednej z kontroli stwierdzili nieterminowe pobieranie danych z karty kierowcy. Inspektorzy zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów. Najczęściej stwierdzali wycieki płynów eksploatacyjnych, zużyte ogumienie i różną rzeźbę bieżnika opon na kołach na jednej osi. Zdarzały się również usterki oświetlenia i braki w oznakowaniu za pomocą odblasków. Zastrzeżenia wzbudził też szereg innych elementów, jak m.in.: niepewne mocowanie drzwi do kabiny z powodu wyłamania zawiasu, ostre i niebezpieczne krawędzie uszkodzonego błotnika, czy nieczytelne tablice rejestracyjne. Kierujący niesprawnymi pojazdami zostali ukarani mandatami karnymi. W 5 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. 

Inspektorzy ITD mieli sporo zastrzeżeń do stanu technicznego lawety, którą przewożono busa. Na widok inspekcyjnego radiowozu, kierowca lawety gwałtownie zmienił pas ruchu, próbując się schować za inne pojazdy. Nieskutecznie. Kontrola wykazała, że pojazd był przeładowany, a ładunek wystający 50 cm poza tylny obrys nie został prawidłowo oznakowany. Jedna z opon była tak uszkodzona, że możliwe było jej rozerwanie w czasie jazdy. Inspektorzy wydali kierującemu polecenie rozładowania lawety i wymianę uszkodzonej opony. Kierowca został ukarany mandatami karnymi.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}