W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVII Konferencja Szkoleniowa Stacje Kontroli Pojazdów – 2023 z udziałem Głównego Inspektora Transportu Drogowego

26.05.2023

Wpływ stanu technicznego pojazdów na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach – o tym mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, uczestnicząc w XVII Konferencji Szkoleniowej Stacje Kontroli Pojazdów – 2023. Wydarzenie objęte patronatem przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, jest poświęcone tematyce dotyczącej stanu technicznego pojazdów oraz badań technicznych.

W centrum Szef ITD, który przemawia do uczestników konferencji. Stoi z mikrofonem. W tle ścianka z napisem XVII Konferencja Szkoleniowa Stacje Kontroli Pojazdów – 2023. Na pierwszym planie słuchacze.

W Zakopanem odbyła się Konferencja Szkoleniowa Stacje Kontroli Pojazdów. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, w trakcie konferencji, mówił m.in. o działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego i wyjaśniał, jak  stan techniczny pojazdów wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Ochrona polskiego rynku transportowego, poprawa jakości usług świadczonych w transporcie drogowym, stanu infrastruktury drogowej, warunków pracy kierowców, bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrona środowiska naturalnego to cele działania Inspekcji Transportu Drogowego. Kwestia bezpieczeństwa to dla nas priorytet. Od 20 lat inspektorzy dbają o to, aby na polskich drogach było coraz bezpieczniej i aby były przestrzegane zasady uczciwej konkurencji. Rozwijamy się i inwestujemy w nowoczesny sprzęt, również ten który jest wykorzystywany do weryfikacji stanu technicznego pojazdów

– zapewnił Szef ITD.

Specjalistyczny sprzęt, którym Inspekcja Transportu Drogowego dysponuje jako jedyna formacja w kraju, gwarantuje coraz wyższą skuteczność działań. W ramach wzmocnienia potencjału kontrolnego ITD, wszystkie Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego, otrzymują Mobilne Jednostki Diagnostyczne. Zapewniają one prowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Do WITD trafiły też 74 nowoczesne furgony, wyposażone m.in. w testery diagnostyczne, dymomierze, sonometry, czy wagi samochodowe, a także 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów. Wzmocnienie potencjału kontrolnego umożliwia inspektorom ITD wycofanie z ruchu pojazdów, które są niesprawne, przeładowane, czy zatruwają środowisko naturalne. 

Wzmocnienie potencjału kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego przekłada się m.in. na wzmocnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce, szybkość, efektywność, kompleksowość kontroli oraz wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu oraz środowisku naturalnemu

– podkreślił Alvin Gajadhur.

Na dowód tego, że kontrole z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu kontrolno-pomiarowego są potrzebne, Główny Inspektor Transportu Drogowego przedstawił wyniki ubiegłorocznych działań. 

Inspektorzy przeprowadzili ponad 163 tys. kontroli drogowych. Około połowa dotyczyła przewoźników zagranicznych. W ponad 6 proc. przypadków, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości w stanie technicznym, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, a ponad 1,2 tys. razy zakazano dalszej jazdy. Najczęściej usterki dotyczyły układu hamulcowego, oświetlenia, stanu ogumienia i wycieków płynu eksploatacyjnego. Liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych - ponad 6 proc. w skali wszystkich kontroli - utrzymuje się na przestrzeni lat na podobnym poziomie. W przypadku kontroli z wykorzystaniem Mobilnej Jednostki Diagnostycznej odsetek zatrzymywanych dowodów rejestracyjnych jest już znacznie wyższy, bo to aż 2/3 skontrolowanych pojazdów. Te kontrole, ze względu na wyposażenie Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, są szczegółowe i precyzyjne, ale do takiej kontroli kierowane są pojazdy, których stan techniczny już na etapie typowania do kontroli, budzi duże wątpliwości. Wówczas usterki są częściej wykrywane

– tłumaczył Szef ITD.

Alvin Gajadhur przedstawił również przykłady nieprawidłowości, które dotyczyły m.in. układów kierowniczego i hamulcowego, stanu opon, czy oświetlenia.

Stan techniczny pojazdów jest coraz lepszy, są coraz nowsze pojazdy, choć nadal przypadki wykrywanych usterek zdarzają się niemal codziennie. Z  roku na rok drastycznych przykładów jest coraz mniej, także dzięki odpowiedzialności przewoźników i świadomości, że w przypadku złego stanu technicznego ryzykują bezpieczeństwem przewożonych pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego

– zakończył Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

To już 17. edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, a jednym z patronów honorowych jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Konferencja ma charakter szkoleniowy i skupia przedstawicieli środowiska, zajmującego się badaniami technicznymi pojazdów. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}