W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX-lecie istnienia Euro Contrôle Route – uroczysta gala

23.10.2019

Międzynarodowa organizacja, dla której priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa i ujednolicenie praktyk kontrolnych w transporcie drogowym – Euro Contrôle Route -obchodzi XX-lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Polsce, która od 1 lipca, reprezentowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, sprawuje roczną prezydencję w ECR.

20 lat ECR i polska prezydencja


- Przez ostatnie 20 lat wiele zmieniło się w rzeczywistości transportowej w kontekście poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. To właśnie dzięki współpracy w Euro Contrôle Route mamy realny wpływ na jej kształtowanie. ECR to ogromny zasób wiedzy i doświadczeń, który należy rozwijać i wykorzystywać. Tylko dzięki aktywnej roli wszystkich członków jesteśmy organizacją pionierską w Europie, która w sposób istotny wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu i transporcie drogowym - mówiła podczas jubileuszowych uroczystości Urszula Nowinowska, dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Transportu Drogowego, pełniąca funkcję prezydenta ECR.

Od 1 lipca bieżącego roku Polska reprezentowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego sprawuje roczną prezydencję w ECR. Dlatego to w Polsce, w sali im. Grażyny Gęsickiej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 20-lecia istnienia organizacji.

- Jestem dumny, że polska Inspekcja Transportu Drogowego aktywnie uczestniczy w strukturach ECR. To nasza wspólna odpowiedzialność, żeby dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym - podkreślił podczas uroczystości Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

- Cieszę się, że ta uroczystość odbywa się w Polsce i za polskiej prezydencji. Życzę wytrwałości, siły i zrealizowania planów dotyczących dalszego rozwoju - powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur odczytał list premiera RP Mateusza Morawieckiego, który pogratulował członkom organizacji dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów.

- Inspekcja Transportu Drogowego już od ponad 15 lat jest członkiem ECR. Działamy aktywnie, wymieniamy się doświadczeniami i wiedzą, a nasi inspektorzy, którzy uchodzą za wysokiej klasy ekspertów, szkolą swoich odpowiedników w państwach Unii Europejskiej - podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Alvin Gajadhur przedstawił dotychczasowe osiągnięcia polskiej Inspekcji, jej rozwój na przestrzeni lat, w tym zwiększany zakres kompetencyjny. Szef ITD podkreślił, że nie tylko kontrole, ale również edukacja jest ważna w kształtowaniu bezpieczeństwa.


ECR wczoraj i dziś


Początek historii Euro Contrôle Route wyznacza data 5 października 1999 r. Wówczas ministrowie transportu z Belgii, Holandii i Luksemburga i Francji podpisali Porozumienie Administracyjne w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz ustanowienia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, czyli ECR. Choć rozmowy pomiędzy Francją, a państwami Beneluksu, które doprowadziły do podpisania porozumienia rozpoczęły się już w 1997 r., a jeszcze wcześniej - w 1994 r. kraje Belgia, Holandia i Luksemburg utworzyły grupę roboczą "Inspekcji Transportu Drogowego". Reprezentanci krajów, które utworzyły ECR otrzymały pamiątkowe statuetki podczas jubileuszowych uroczystości.

Powołanie Euro Contrôle Route było podyktowane nie tylko potrzebą poprawy bezpieczeństwa drogowego, ale też ujednolicenia procedur w prawie transportowym, wypracowania przez europejskie służby kontrolne wspólnych praktyk, które mają zapewnić m.in. właściwe warunki socjalne kierowcom, ale też dbać o jakość ich pracy, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w transporcie. Euro Contrôle Route mocno zaznaczyła swoją obecność na mapie Europy. W kolejnych latach przystępowali do organizacji nowi członkowie, m.in. w 2004 r. - Polska. Obecnie w skład ECR wchodzi 14 państw (Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, Polska, Austria, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Chorwacja i Hiszpania). Czechy i Słowenia mają status obserwatora organizacji. Bogatą historię, ale też dynamiczny rozwój ECR przypomniał podczas jubileuszu Gerard Schipper, Generalny Delegat ECR. Gerard Schipper podziękował także polskiej ITD za organizację uroczystości XX-lecia istnienia Euro Contrôle Route.


Międzynarodowe działania


Jednym z celów, jakie stawia obecna prezydent organizacji jest promowanie tej instytucji i zachęcanie kolejnych państwa do przystępowania do ECR EUWT. W sierpniu Polska gościła reprezentantów służb kontrolnych transportu drogowego z Malty i Portugalii. We wrześniu - łotewskiego funkcjonariusza.

- Pokazaliśmy gościom jak wyglądają międzynarodowe kontrole drogowe polskiej Inspekcji Transportu Drogowego, ale też zachęcaliśmy do wstąpienia w szeregi Euro Contrôle Route. Dzięki temu państwa mają realny wpływ na kształtowanie prawa drogowego, ale też ECR stanowi furtkę do zdobycia szerokiej wiedzy, wymiany doświadczeń. Regularnie spotykamy się na międzynarodowych szkoleniach, warsztatach. Wspólne kontrole drogowe stanowią cenną lekcję dla wszystkich uczestników - przekonywała Urszula Nowinowska.

W ramach ECR funkcjonują trzy grupy robocze: ECR-Training, która organizuje szkolenia, ECR-Harmonie - odpowiedzialna za opracowywanie i realizację kontroli pomiędzy państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami, oraz ECR-TWG (Tacho Web Group). Tę ostatnią tworzą przedstawiciele ECR oraz TISPOL (European Traffic Police Network), którzy szczególną uwagę poświęcają zagadnieniom związanym ze stosowanymi współcześnie urządzeniami rejestrującymi.

Obecnie siedziba Euro Contrôle Rotue mieści się w Brukseli, ale po przekształceniu w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, serce organizacji zostanie przeniesione do Hagi. Prezydencja Polski w ECR zakończy się w połowie przyszłego roku.

W obchodach XX-lecia istnienia ECR wzięli udział reprezentanci Rzeczpospolitej Polskiej oraz przedstawiciele Republiki Austrii, Republiki Bułgarii, Republiki Chorwacji, Republiki Francuskiej, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Niderlandów, Republiki Irlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Słowenii, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Również przedstawiciele instytucji współpracujących z ECR: Międzynarodowego Związku Transportu Drogowego, Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}