Z wiceministrem infrastruktury o kierunkach zmian organizacyjnych
09.10.2024
O planowanej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym rozmawiano na odprawie z kierownictwem Inspekcji Transportu Drogowego, w której uczestniczył wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Sprawniejsze zarządzanie, standaryzacja i wzmocnienie nadzoru nad pracą inspektorów to pozytywne aspekty wprowadzenia zmian w strukturze organizacyjnej ITD. Mają one na celu nie tylko poprawę funkcjonowania formacji, ale także zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz lepszą ochronę rynku transportowego w Polsce.
Z udziałem wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca odbyła się we wtorek (8 października), w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, narada ścisłego kierownictwa Inspekcji Transportu Drogowego. Głównym tematem spotkania z dyrektorami Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego było omówienie planowanych zmian w strukturze organizacyjnej instytucji, ze szczególnym uwzględnieniem harmonogramu działań, koniecznych do przeprowadzenia konsolidacji.
Zmiana ustawy o transporcie drogowym zakłada wyłączenie Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego ze struktur wojewódzkiej administracji zespolonej, ujednolicenie struktur terenowych poprzez eliminację ich dualizmu, likwidację delegatur terenowych i włączenie ich do WITD – zaznaczył wiceminister infrastruktury
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec podkreślił znaczenie współpracy Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury z Inspekcją Transportu Drogowego. Omówił również przebieg prac legislacyjnych związanych ze zmianą ustawy o transporcie drogowym, w zakresie odzespolenia struktur formacji. Podziękował również za codzienną pracę oraz podkreślił, że Inspekcja ma kluczowy udział w działaniach na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa na polskich drogach.
Celem reform jest efektywniejsze i sprawniejsze zarządzanie ITD oraz ujednolicenie działalności jednostek organizacyjnych Inspekcji, w szczególności w aspekcie prawnym, budżetowym i kadrowym, a także wzmocnienie nadzoru nad rynkiem usług przewozowych w Polsce i ochrony tego rynku przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza Unii Europejskiej. Te zmiany mają poprawić efektywność działania formacji oraz lepsze dostosowanie do aktualnych potrzeb – dodał Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski.
Główny Inspektor podkreślił również, że ustawa odzespoleniowa daje możliwość sformowania korpusu Inspekcji Transportu Drogowego i ma przygotować do wykonywania zadań według warunków pracy w statusie służby. Mówił też, że maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów pozwoli uzyskać efekt synergii w zakresie prowadzonych działań kontrolnych i pozytywnie przełoży się na ekstraordynaryjną sytuację na rynku przewozów i pojawiających się zagrożeń w ruchu drogowym.
W dalszej części spotkania podsumowano bieżącą działalność, w szczególności w zakresie wyników przeprowadzonych w tym roku kontroli drogowych. Dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego Rafał Rewoliński podziękował również za zaangażowanie w pomoc powodzianom i podkreślił znaczenie systematycznej pomocy, która z udziałem WITD trwała przez dwa tygodnie, z codziennym zaangażowaniem blisko dziesięciu załóg w różnych regionach kraju.
Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Joanna Sękala podsumowała dotychczasowe aktywności w zakresie współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w zakresie projektu twinningowego dla Macedonii Północnej, którego celem jest wymiana doświadczeń między służbami. Dyrektor Biura do spraw Transportu Międzynarodowego Magdalena Szubert poświęciła uwagę funkcjonowaniu systemu iBTM. Z kolei dyrektor Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej Tomasz Sikora omówił wykorzystanie systemów BKOE w działalności kontrolnej transportu drogowego. Natomiast kluczowe rozstrzygnięcia z bieżących postępowań kontrolnych omówił dyrektor Biura Prawnego Andrzej Najmanowicz.
O zakresie współpracy w działaniach kontrolnych transportu drogowego z uwzględnieniem naruszeń zarejestrowanych przez system CANARD oraz planowanych zmianach w egzekwowaniu kar mówił dyrektor CANARD Andrzej Kolasa. Temat zakresu prowadzonych działań na rzecz polepszenia procedury systemów ITD oraz robotyzacji i sztucznej inteligencji w obsłudze spraw poruszył dyrektor Biura Teleinformatyki Mariusz Kasprzak.