BIBLIOTECZNE SKARBY W GBK
Szanowni Państwo,
W zbiorach Głównej Biblioteki Komunikacyjnej znajduje się wiele cennych, prawie stuletnich i starszych wydawnictw książkowych. Stanowią one unikatowe spojrzenie na transport, gospodarkę, czy turystykę zeszłego (a także XIX) wieku.
W poniższym zestawieniu prezentujemy wybrane pozycje z naszej kolekcji „Księgozbiór katalogu wydzielonego”. Całość mogą Państwo przejrzeć w naszym katalogu on – line pod linkiem:
Książki z katalogu wydzielonego – ze względu na swoją wartość – udostępniamy tylko na miejscu w czytelni.
Okładki książek w galerii pod tekstem.
Serdecznie zapraszamy
1. Franciszek Cichy „Mały maszynista : książka dla młodzieży”. Kraków 1922, nakład autora.
Utwór jest nowelą z roku 1922 wydanym nakładem autora. Książka adresowana jest dla dzieci i młodzieży. Autor opisuje historię maszyny parowej i lokomotywy. Wyjaśnia czym jest dworzec, przystanki, parowozownie a także jak wygląda przygotowanie całego składu do odjazdu. Szczegółowo opisuje prace palacza, maszynisty, kierownika pociągu, urzędnika ruchu czy zwrotniczego. Książka zawiera unikalne ilustracje opisywanych przez autora poszczególnych etapów podróży koleją żelazną.
2. Bronisław Feller „Kodeks kolejowy: pragmatyka kolejowa obowiązująca od 1 lutego 1932 roku na obszarze całej Rzeczpospolitej”. Wydawnictwo Księgarnia Krzyżanowski S.A., Kraków 1933
Książka stanowi trzecie wznowienie aktów prawnych dotyczących kolejnictwa, obowiązujących od 1932 roku. Czytelnik odnajdzie w niej wiele cennych informacji
o ówczesnym największy państwowym przedsiębiorstwie tj. Polskich Kolejach Państwowych. Autor, krakowski adwokat, przedstawia z osobistym komentarzem przepisy unifikujące różnego rodzaju rozwiązania prawne np. w zakresie praw i obowiązków pracowników PKP, zadań i funkcji jakie spełnia Wyższa Komisja Dyscyplinarna, opisuje też przyrzeczenia służbowe. Książka zawiera także skorowidz najważniejszych haseł, z których czytelnik będzie mógł skorzystać.
3. „O dalszą rozbudowę portu gdyńskiego: rozważania i materiały” pod red. Józefa Karoczyńskiego. Wydawnictwo: Izba Przemysłowo - Handlowa, Gdynia 1938.
Książka traktuje o procesie budowy i rozbudowy portu gdyńskiego. W publikacji odnajdziemy informacje dotyczące znaczenia Portu Gdyńskiego dla „całokształtu gospodarki państwowej” II RP. Wśród nich są m.in. dane statystyczne dt. ruchu pasażerskiego i towarowego portu w Gdyni, znaczenie polskiej floty handlowej w polityce żeglugowej państwa polskiego czy inwestycje portowe i ich znaczenie dla warunków pracy w porcie. Z lektury dowiemy się również jak duży wpływ miał rozwój portu gdyńskiego na reformę administracji portowej lat 30tych.
4. Przepisy sygnalizacji na kolejach wąskotorowych. Nr W 9. Drukarnia Państwowa, Warszawa 1931.
Książka została zatwierdzona zarządzeniem Ministra Komunikacji z dnia 8 czerwca 1931 roku i dotyczy przepisów sygnalizacyjnych dla kolei wąskotorowych. Czytelnik odnajdzie w niej szczegółowe informacje i obowiązujące w 1931 roku regulacje dotyczące różnych aspektów zastosowania sygnalizacji w procesie komunikacji pracowników kolejowych. Niniejsze wydanie zawiera przepisy stosowania sygnałów w semaforach, rodzaje tarcz ostrzegawczych i ich zastosowanie w bezpieczeństwie ruchu kolejowego. Publikacja zawiera także rodzaje sygnałów drogowych, sygnałów na pociągu czy na taborze kolejowym oraz sygnały wysyłane przez drużynę konduktorską i przy manewrowaniu. Dzięki tej lekturze można zapoznać się również z rodzajami wskaźników sygnalizacji kolejowej wraz z ich szkicami.
5. Macieszyna Maria, Maciesza Aleksander, Przewodnik po Płocku. Wydanie trzecie uzupełnione. Druk Braci Detrychów, Płock 1922.
Książka stanowi wznowienie uzupełnionego przewodnika z 1913 roku. Czytelnik odnajdzie w niej wiele cennych informacji dotyczących samego miasta Płock, jego położenia, historycznych ciekawostek, najważniejszych i najcenniejszych budowli miasta oraz znanych i wsławionych na kartach historii mieszkańcach miasta. Autorzy przewodnika przedstawiają i opisują najważniejsze daty historyczne z życia miasta (od ok. 1000r do 1921r.). Książka jest peregrynacją po najważniejszych miejscach Płocka wraz z 4 unikalnymi ilustracjami. Czytelnik ma możliwość zapoznania się ze szczegółowym planem płockiego miasta, sporządzonym przez Kazimierza Staszewskiego.
6. Podręcznik dla instruktora K.P.W. Szkolenie techniczno – wojskowe. T. I : Okres podstawowy część C. Łączność – zabezpieczenie – sygnalizacja. Warszawa 1937 .
Książka jest podręcznikiem adresowanym do instruktorów w ich pracy szkoleniowej a opracowanym przez Zarząd Główny Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Czytelnik odnajdzie w nim wiele cennych informacji. Książka zawiera obowiązujące w 1937 roku przepisy kolejowe i najważniejsze regulaminy oraz instrukcje wojskowe. Podręcznik jest przeznaczony do szkolenia wojskowo – technicznego na poziomie podstawowym. Na strukturę książki składają się lekcje, schematy oraz rysunki urządzeń pomocne w edukacji szkoleniowej.
7. Filipek Feliks, Kolej Warszawsko – Terespolska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1972.
Książka traktuje o historii Kolei Warszawsko – Terespolskiej. Autor przedstawia rozwój komunikacji kolejowej w XIX wieku, najważniejszych budowniczych węzłów kolejowych Królestwa Polskiego. W publikacji czytelnik odnajdzie historię powstania i działalności Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko – Terespolskiej i zasady organizacyjno – prawne zarządzania Koleją Warszawsko – Terespolską. Czytelnik ma możliwość zapoznać się z wieloma danymi statystycznymi dotyczącymi np. ruchu pasażerskiego oraz towarowego czy stanowiska osób zatrudnionych na kolei. Częścią składową książki są akty prawne tworzące drogę żelazną Kolei Warszawsko – Terespolskiej oraz fotografie.
8. Słownik kolejowy wydany nakładem i staraniem Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. Część niemiecko – polska. Deutsch – Polnisches Eisenbahnwörterbuch, Lwów 1884.
Książka powstała dzięki decyzji Zjazdu Techników Polskich w Krakowie z roku 1882. Została wydana nakładem Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. Słownik zawiera liczne wyrazy z dziedziny kolejnictwa w języku niemieckim i polskim. To elementarz różnych pojęć z zakresu kolejnictwa w dwóch wersjach językowych dla miłośników kolei.
9. Grzesikowski A. (oprac.), Jak ustrzec się wypadku zepsucia parowozu, nakład autora, Wilno 1928.
Książka jest cenną wskazówką dla osób pracujących w parowozowniach w latach 30tych a współcześnie ciekawym informatorem, jak radzono postępować w sytuacjach awaryjnych. Publikacja zawiera szczegółowe opisy zepsucia parowozu wraz z ich opisem oraz przyczynami, dla których ulegają one uszkodzeniu. Znajdziemy w niej między innymi następujące przykłady: uszkodzenia kotła, cylindrów i skrzyni suwakowej, ruchodawczego mechanizmu, parozdzielczego mechanizmu czy uszkodzenia wozu. Czytelnik ma także możliwość zapoznania się ze sposobami wystrzegania się wypadków związanych z zepsutym parowozem.
10. „Dolina Dolnej Wisły”, opracował Rajmund Galon, Instytut Bałtycki, Toruń 1935 .
Książka została wydana w serii Biblioteka Bałtycka i jest przewodnikiem krajoznawczym po Dolinie Dolnej Wisły. Publikacja ta jest efektem wędrówki morfologicznej i antropogeograficznej dr Rajmunda Galona po Pomorzu. Czytelnik odnajdzie w niej liczne ilustracje Pomorza wraz z mapami. Można również zapoznać się z wieloma szlakami komunikacyjnymi między małymi i większymi miejscowościami regionu, wzbogacone o ryciny najciekawszych dla autora miejscowości. To ciekawa publikacja (niezła gratka) dla miłośników Ziemi Pomorskiej.
11. Feliks Rapf, „Park Narodowy w Pieninach”, nakład Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, oddziałów „Beskid” w Nowym Sączu i Tarnowie 1933.
Książka jest przewodnikiem turystycznym po tej części Pienin, w której znajduje się Park Narodowy. Autor opisuje w nim walory krajoznawcze tego regionu geograficznego (historia flory i fauny). Czytając tę publikację czytelnik poznaje czynniki, które spowodowały powstanie Pienińskiego Parku Narodowego. Książka zawiera opis szlaków turystycznych. To publikacja wzbogacona o mapkę turystyczną parku i fotografie Pienińskiego Parku Narodowego lat 30tych XX wieku.
12. Jerzy Kamiński, Administracja ogólna i kolejowa, druk „Zorza”, Wilno 1924.
Książka jest streszczeniem wykładów wicedyrektora Wydziału Administracji Dyrekcji P.K.P w Wilnie. Wykłady były adresowane do kursantów pomocników Zawiadowców przy Wydziale Ruchu Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie, dla dozorców telegrafów przy Wydziale Elektrotechnicznym oraz biuralistów przy Wydziale Administracyjnym.
Książka jest podręcznikiem najważniejszych pojęć ogólnej administracji państwowej i kolejowej. Czytelnik może zapoznać się z podstawowym podziałem ustrojowym niepodległościowego państwa polskiego (administracja centralna i samorządowa). Publikacja zawiera także pojęcia ogólne dotyczące komunikacji, podziału dróg komunikacyjnych w tym także kolei żelaznych. Szczególnym elementem książki są dane administracyjne dt. Państwowej Kolei Polskiej z jej zakresem działania.
13. Jerzy Kamiński, Administracja ogólna i kolejowa, cz. III druk „Zorza”, Wilno 1925.
Książka jest podręcznikiem najważniejszych pojęć z zakresu ogólnej administracji państwowej i kolejowej. Czytelnik w części III może zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi urzędu i jego organizacji, racjonalnej biurowości oraz systemu urzędowania. Autor wprowadza także pojęcie urzędnika państwowego. Publikacja zawiera zagadnienie biurokracji jako zjawiska administracyjnego i jego charakterystyczne cechy. Szczególnym elementem książki jest problematyka korespondencji służbowej.
14. Lewicki Stanisław, Przewodnik po Krynicy, H. Altenberg – Księgarnia Wydawnicza. Filja w Krynicy (Dom Zdrojowy), Lwów-Krynica 1922.
Książka jest ciekawym przewodnikiem po kurorcie uzdrowiskowym jakim jest Krynica. Autor będący jednocześnie byłym asystentem Kliniki Chorób Kobiecych Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie opisuje historię Krynicy wraz z jej położeniem geograficznym, krajoznawczym oraz przestrzennym. Oczywiście książka zawiera informacje dotyczące środków leczniczych występujących w tej miejscowości z podziałem na ich rodzaje. Publikacja wzbogacona jest o mapę kolejową tras dojazdowych do uzdrowiska wraz z czasem trwania podróży. To ciekawa publikacja dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki krynickiego miejsca wypoczynkowego.
15. Plan rozwoju polskiego wybrzeża morskiego, opracowanie Mieczysław Orłowicz, Ministerstwo Robót Publicznych, Warszawa 1928.
Książka jest pewnym rodzajem protokołu, który powstał w wyniku przeprowadzonej ankiety na zlecenie Ministerstwa Robót Publicznych w dniach 7-9 października 1928 roku. Czytelnik odnajdzie w powyższej publikacji różne dane ilościowe i jakościowe dotyczące wybrzeża morskiego. Autor tej publikacji podejmuje wielorakie wątki dotyczące wykorzystania wybrzeża nie tylko w celach ekonomicznych czy gospodarczych, ale także kulturowych (np. ochrona dziedzictwa ludowego Kaszubów). Czytelnik ma możliwość zapoznać się z projektami powstania Muzeum Morskiego i Instytutu Morskiego. Bogactwem treściowym książki jest indeks rzeczowy, w którym autor zamieścił wszystkie sprawy podejmowane w ankiecie, referatach, przemówieniach czy wnioskach.
16. Aleksander Pawłowski„ Gospodarka parowozowa w Polsce,” Wydawnictwo Komunikacyjne, Poznań 1936.
Książka stanowi niezwykle cenny materiał dla wszystkich tych, którzy interesują się parowozami i ich znaczeniem dla gospodarki krajowej a nawet światowej. Inżynier Aleksander Pawłowski opisuje w polecanej książce nie tylko politykę taborową w Polsce, ale również różnice i związki pomiędzy systemem taborowym amerykańskim i brytyjskim. Czytelnik, który sięgnie do tej publikacji będzie miał możliwość prześledzić związki między stanem wytrzymałości torów a różnymi seriami parowozów P.K.P. Książka zawiera także dane techniczne i statystyczne związane z tematyką gospodarki parowozowej w Polsce.
Zebrał i opracował:
Marek Sierakowski.