W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TOP techowe projekty 2021 w administracji publicznej!

03.01.2022

Centrum GovTech to miejsce, w którym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizujemy kluczowe projekty technologiczne w Polsce. Początek roku to idealny moment na podsumowanie naszych ubiegłorocznych działań. Zobacz, co robiliśmy przez ostatnie 365 dni!

TOP techowe projekty 2021

Działaliśmy w różnych obszarach m.in.: edukacja, gaming, turystyka, IT, środowisko, startupy, staże, samorząd i innowacje - wszystkie te obszary połączyło jedno - technologia. W ciągu roku naliczyliśmy ponad 20 polskich oraz międzynarodowych projektów, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie - od studenta, przez urzędnika i przedsiębiorcę po zwykłego obywatela. 

PIERWSZA POŁOWA ROKU

Nauczyciele w cyfrowej rzeczywistości: Techniczna Infolinia dla Nauczycieli

Przeniesienie lekcji z klas do świata cyfrowego było i nadal pozostaje wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale też dla nauczycieli. Aby usprawnić proces przejścia z edukacji stacjonarnej na edukację zdalną w styczniu 2021 roku wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki uruchomiliśmy Techniczną Infolinię dla Nauczycieli. Jej celem jest wsparcie nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość oraz we wdrażaniu cyfrowych elementów na lekcjach stacjonarnych. Konsultanci infolinii zostali przeszkoleni z najpopularniejszych narzędzi edukacji zdalnej przez przedstawicieli firm: Google, Amazon, Microsoft, Librus, Cisco i do dziś udzielają pomocy technicznej.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Technicznej Infolinii dla Nauczycieli

Eko technologie w miastach: Leothon EcoTechnology for Cities

W marcu 2021 roku wspólnie z Kozminski Venture Lab oraz Microsoft zorganizowaliśmy hackathon pod nazwą Leothon EcoTechnology for Cities powered by Microsoft & GovTech! Tematem przewodnim wydarzenia były wyzwania ekologiczne trzech polskich miast: Krakowa, Zgierza oraz Konina. Do Leothonu zgłosiło się 80 osób. Zakwalifikowało się 12 zespołów, które przez niecałe dwa dni opracowywało technologiczne rozwiązania dla miast. Łączna pula nagród wynosiła 90 000 złotych. Dodatkową wygraną była możliwość wdrożenia projektu przez zwycięski zespół.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z artykułami Wystartował Leothon EcoTechnology for Cities Leothon EcoTechnology for Cities: podsumowanie. 

Działalność pozaszkolna – to się liczy! Nowe zasady przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Od początku lat 90-tych XX wieku do dziś Stypendium jest przyznawane jedynie uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce w swoich szkołach. Celem projektu zmiany stypendium jest docenienie i nagrodzenie osiągnięć uczniów w różnych obszarach działalności (artystycznej, sportowej, przedsiębiorczo-społecznej oraz naukowej). W pierwszej połowie 2021 roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne i zapytaliśmy uczniów, za co ich zdaniem powinno być przyznawane Stypendium Premiera. Konsultacje okazały się wielkim sukcesem – około 1000 zgłoszeń pomysłów, około 3500 osób uczestniczących w konsultacjach i blisko 1500 głosów na wybrane koncepcje. W odpowiedzi na postulaty młodych wyrażone w konsultacjach, obecnie prowadzone są prace nad programem pilotażowym nowych zasad przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Nad programem pracujemy wspólnie z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Stypendium Prezesa Rady Ministrów i zapoznaj się z artykułami Projekt zmiany Stypendium Premiera oraz Konsultacje Stypendium Premiera zakończone wielkim sukcesem.  

E-sport w administracji publicznej: Esportowy Turniej Polski

Na przełomie kwietnia i maja 2021 roku ogłosiliśmy pierwszy w historii Kancelarii Premiera Esportowy Turniej Polski. Setki graczy z całego kraju miało okazję zmierzyć się w trzech popularnych grach komputerowych: Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft II i szachy online. Zwycięzcy zdobyli nagrody o łącznej wartości ponad 40 000 złotych. W ramach Turnieju zorganizowaliśmy również konferencję skierowaną do branży gier, podczas której porozmawialiśmy o przyszłości branży gamingowej, wsparciu i finansowaniu polskich twórców, oraz o roli, jaką w sektorze branży kreatywnej odgrywają administracja publiczna i państwo.  

Chcesz dowiedzieć się więcej?   

Naukowe osiągnięcia młodzieży: Gala Medalistów Olimpiad Międzynarodowych

W czerwcu 2021 roku odbyła się pierwsza w historii Gala Medalistów Olimpiad Międzynarodowych z przedmiotów ścisłych, podczas której nagrodziliśmy najwybitniejszych polskich uczniów odnoszących naukowe sukcesy na arenie międzynarodowej. W ramach wydarzenia zrealizowano również pokaz eksperymentów, przedstawiono praktyczne zastosowania nauki STEAM (science, technology, engineering, art, maths) i przeprowadzono warsztaty, w których trakcie wybitni uczniowie mieli okazję współpracować z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem. W wydarzeniu uczestniczyli także Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z artykułem.  

DRUGA POŁOWA ROKU

Bezpieczna przystań dla branży IT: Poland. Business Harbour

Poland. Business Harbour to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom ułatwioną relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Program powstał w 2020 roku jako odpowiedź na sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju białoruskiej branży IT. W ramach programu stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie zarówno w historii Polski, jak i w Europie, które w dodatku zostało stworzone w ciągu zaledwie tygodnia. W lipcu 2021 roku rozszerzyliśmy je o kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Poland. Business Habour i zapoznaj się z artykułem

Leśne innowacje: Hackathon Wizja Rozwoju ’21

W sierpniu 2021 roku razem z Lasami Państwowymi w ramach konferencji Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce – zorganizowaliśmy pierwszy w 2021 roku stacjonarny hackathon! Przez 30 godzin programiści tworzyli innowacyjne rozwiązania technologiczne, które mogą zmienić przyszłość polskich lasów. Łączna pula nagród wynosiła aż 60 000 złotych.  

Chcesz dowiedzieć się więcej?  Odwiedź stronę Wizja Rozwoju ‘21.

Liderzy Projektowi w sektorze publicznym

Po pół roku intensywnych działań projektowych początek września 2021 roku rozpoczęliśmy od pracy nad… sobą i swoimi kompetencjami! By zapewnić jak najwyższy poziom usług zapewnianych przez nas i innych pracowników sektora publicznego, zorganizowaliśmy szkolenie z zarządzania projektami, w którym uczestniczyło 50 urzędników z aż 17 różnych instytucji

Nieodkryty potencjał Podkarpacia: Cyfrowa Europa Karpat

Podkarpacie to jeden z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Oferuje on mnóstwo możliwości wykorzystywania spędzanego tam czasu. Cały region wciąż jednak skrywa wiele atrakcji, których potencjał najlepiej wydobyć z pomocą innowacyjnych narzędzi. Właśnie dlatego powstała Cyfrowa Europa Karpat – międzynarodowa inicjatywa, którą razem z Sejmem RP ogłosiliśmy jeszcze w pierwszej połowie września 2021 roku. Jej celem jest zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności regionu, zbudowanie świadomości regionalnej wśród mieszkańców oraz turystów, a także zwrócenie uwagi na Europę Karpat. Trzy główne filary Cyfrowej Europy Karpat to: konkurs komiksowy ,,Legendy Podkarpacia”, aplikacja turystyczna oraz maratony regionalne.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Cyfrowej Europy Karpat i obejrzyj nagranie z ogłoszenia inicjatywy.

Największa inwestycja w nowoczesną edukację: Laboratoria Przyszłości

Projektowy wrzesień 2021 roku zakończyliśmy ogłoszeniem programu Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu do szkół podstawowych w całej Polsce trafi ponad 1 miliard złotych na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów. Ze środków szkoły będą mogły zakupić m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, czy sprzęt do nagrań. Widzimy, że program cieszy się ogromną popularnością! W ramach pierwszego naboru zgłosiło się prawie 100% szkół samorządowych, a łączna wartość złożonych wniosków osiągnęła wartość 955 milionów złotych! Z początkiem roku planujemy uruchomienie kolejnego naboru. Laboratoria Przyszłości realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Laboratoria Przyszłości.

Rozwój polskich startupów technologicznych: GovTech Forum for Start-ups Berlin (październik)

W październiku 2021 roku zaprosiliśmy polskie startupy technologiczne na organizowaną przez nas konferencję oraz warsztaty w Berlinie GovTech Forum for Start-ups Berlin. Celem wydarzenia było zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu wystąpień publicznych, pozyskiwania funduszy oraz ekspansji zagranicznej. Dla uczestników wyjazd był świetną okazją, do zaczerpnięcia inspiracji od berlińskich przedsiębiorców i zainteresowania międzynarodowych inwestorów swoim produktem. Na wydarzenie otrzymaliśmy aż kilkadziesiąt zgłoszeń! W trzydniowym wyjeździe udział wzięło łącznie 19 osób i 10 zakwalifikowanych startupów.  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z artykułami GovTech Forum for Start-up i Podsumowanie GovTech Forum for Start-up. 

CivTech Alliance COP26 Global Scale-Up Programme

Centrum GovTech uczestniczy w największym stowarzyszeniu GovTechów i CivTechów na całym świecie. Dzięki wspólnej pracy 10 państw udało się uruchomić Global Scale-Up Programme w ramach Szczytu Klimatycznego COP26. Firmy z całego świata miały niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje ekologiczne rozwiązania przed publicznością międzynarodową. 3-5 listopada w Glasgow i Edynburgu zakończył się trwający kilka miesięcy Global Scale-Up Programme. W gronie 18 najlepszych firm znalazł się jeden polski start-up – Goodwarm powered by Laboratorium EE. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę CivTech Alliance COP26 Global Scale-Up Programme

Rozwój kompetencji cyfrowych wśród młodzieży: Konkurs Komiksowy ,,Legendy Podkarpacia”

W listopadzie 2021 roku zainaugurowaliśmy Konkurs Komiksowy „Legendy Podkarpacia”, który jest jednym z filarów wcześniej wspomnianej inicjatywy Cyfrowa Europa Karpat. Celem konkursu było rozwinięcie wśród młodzieży kompetencji cyfrowych, zainteresowanie ich zdobywaniem kwalifikacji z zakresu grafiki komputerowej oraz promowanie kultury regionu podkarpackiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu komiksu techniką cyfrową (grafika komputerowa) przedstawiającego legendę związaną z regionem podkarpackim. Na konkurs napłynęło 150 prac z całej Polski. Równolegle zrealizowaliśmy cykl warsztatów z podstaw grafiki komputerowej, w których udział wzięło 150 uczniów

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Konkursu Komiksowego ,,Legendy Podkarpacia”.

Edukacja przyszłości: Spotkanie z przedstawicielami biznesu

Na początku grudnia 2021 roku wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami biznesu, w tym big tech, branży edtech oraz reprezentantami trzeciego sektora. Tematem rozmów była edukacja przyszłości, a bezpośrednim impulsem do nich był wspomniany wcześniej program "Laboratoria Przyszłości". W ramach wydarzenia odbyły się również warsztaty z robotyki. W spotkaniu uczestniczyli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wraz z Justyną Orłowską, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i zarazem Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.

Przyszłość nowych technologii: Międzynarodowy Konkurs Esejowy

Na początku grudnia 2021 roku wraz z prof. Z. Krasnodębskim zainaugurowaliśmy Międzynarodowy Konkurs Esejowy. Inicjatywa skierowana jest do studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich pochodzących z krajów europejskich. Zadanie konkursowe polega na napisaniu pracy literackiej bądź naukowej na temat ,,Aspekty społeczno-etyczno-kulturowe wykorzystywania sztucznej inteligencji. Przyszłość nowych technologii.” Prace mogą przybrać formę naukowego eseju, felietonu, reportażu, a nawet twórczego tekstu literackiego. Najważniejsze bowiem jest, by w nowatorski i oryginalny sposób ukazać przedstawiony temat konkursu. Prace można przesyłać do 25 lutego 2022 roku

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Konkursu Esejowego.

Największy hackathon w Europie: HackYeah powered by GovTech

HackYeah to współorganizowany przez nas największy hackathon w Europie i drugie największe tego typu wydarzenie na świecie. HackYeah co roku przyciąga tysiące zafascynowanych uczestników chcących ulepszyć świat poprzez stworzenie kreatywnego rozwiązania bazującego na zaawansowanych technologiach. W grudniowy weekend 2021 roku zawodnicy przez prawie 50 godzin zmierzyli się z 10 wyzwaniami różnych instytucji. Łączna pula nagród wynosiła 570 000 złotych!  

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę HackYeah i zapoznaj się z artykułem.

Gry w służbie edukacji: Edu Game Jam

W grudniu 2021 roku zorganizowaliśmy już trzeci z kolei game jam, tym razem największy w historii Centrum GovTech. Setki twórców gier stanęło przed wyzwaniem stworzenia gry związanej z edukacją. Zwyciężyły 4 gry, a nagrody o łącznej wartości 129 000 złotych trafiły do 11 twórców najlepszych produktów powiązanych z edukacją! Wydarzenie odbyło się w ramach wyżej wspomnianego hackathonu HackYeah powered by GovTech. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę HackYeah i zapoznaj się z artykułem.

Technologie dla miast: Klimaton dla Miast

W pod koniec 2021 roku zostaliśmy również partnerem merytorycznym wydarzenia organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ,,Klimaton dla Miast”. Spośród wyzwań zaproponowanych przez 29 miast pomogliśmy wybrać 4, z którymi później zmierzyli się programiści. Chętnych zaprogramować rozwiązania dla Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia było aż 368 zgłaszających. Jury, w którym zasiedliśmy spośród 47 zespołów, wybrało 4 zwycięskie projekty

WSPÓŁPRACA CAŁOROCZNA

Staże w administracji publicznej: Program Młodych Liderów

Program Młodych Liderów to poprzedzony konkursem program stażowy, gdzie Laureaci mają szansę odbyć trzymiesięczny płatny staż w Kancelarii Premiera. Celem Programu jest tworzenie nowoczesnej administracji publicznej z udziałem młodych, ambitnych, kreatywnych i chętnych do działania ludzi. W 2021 roku udało nam się przeprowadzić dwa nabory, a trzeci jest w trakcie. 

  • Liderzy Cyfryzacji w Departamencie Rozwoju Usług. W konkursie wzięło udział prawie 180 osób, wyłoniono 18 laureatów. Dotychczas staż odbyło 12 osób.  
  • Liderzy Technologii w Departamencie Rozwiązań Innowacyjnych. W konkursie wzięło udział 55 osób, wyłoniono 21 laureatów. Dotychczas staż odbyło 8 osób.  

W grudniu 2021 roku wystartował nabór na staż do trzeciej edycji konkursu Liderzy Innowacji w Departamencie GovTech Polska. Do udziału zapraszamy osoby w wieku 16-30 lat, które są chętne do pracy nad ciekawymi i kluczowymi dla Polski projektami. Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2022 r. Zapraszamy! 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Programu Młodych Liderów.  

Nowe technologie w polskich samorządach: GovTech inno_Lab PARP

Przez większość 2021 roku aktywnie angażowaliśmy się w realizację programu GovTech inno_Lab PARP. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do samorządów, które chcą pokonać stojące przed nimi wyzwania za pomocą rozwiązań opartych na nowych technologiach. Celem GovTech inno_Lab PARP jest umocnienie kompetencji administracji samorządowej w zakresie wdrażania innowacji, usprawnienie dialogu między administracją a innowatorami oraz wdrożenie przełomowych rozwiązań poprawiających warunki życia obywateli lub efektywność działania samorządów. Jednostki biorące udział w programie mogą liczyć na wsparcie w dobraniu najlepszego rozwiązania odpowiadającego na ich potrzeby, nawiązaniu dialogu ze start-up’ami i wyborze najlepszej oferty rynkowej. W celu zapewnienia jak najlepszych rozwiązań korzystamy z Platformy Konkursowej GovTech. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z artykułem.  

Konsultacje technologiczne

Wsparcie konsultacyjne w 2021 roku zespół technologiczny zapewnił m.in. dla: Centralnego Ośrodka Sportu, KAS, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KOWR, NASK.  

Żywność bez tajemnic: Paszportyzacja polskiej żywności 

Paszportyzacja polskiej żywności to projekt, który powstał w odpowiedzi na rosnące oczekiwania konsumentów w odniesieniu do dostępu do informacji o produktach żywnościowych. Jego celem jest zwiększenie wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o pochodzeniu żywności przy użyciu technologii. W 2021 roku poczyniliśmy kolejne kroki na rzecz realizacji tego projektu, podpisując List Intencyjny z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz instytucjami administracji publicznej odpowiedzialnymi za proces kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z artykułem.

{"register":{"columns":[]}}