Dowiedz się, co robimy!
Projekty
GovTech Inno_Lab
GovTech inno_Lab to pilotażowy program, którego celem jest wsparcie jednostki samorządu terytorialnego (JST) w zamawianiu dostaw i usług opartych na nowych technologiach.
Zakwalifikowane do programu samorządy, z pomocą wybranych przez PARP operatorów, identyfikują kluczowe z ich punktu widzenia wyzwania oraz diagnozują własne potrzeby technologiczne celem wypracowania rozwiązań. Operatorzy pomagają samorządowcom zidentyfikowaćnajlepsze rozwiązania, wspierają dialog techniczny ze start-up’ami, a finalnie przeprowadzają samorządy przez proces wyboru najlepszej oferty.
Program jest finansowany ze środków poddziałania 2.4.1 „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Projekt realizowany pod patronatem Prezesa Rady Ministrów.
Więcej informacji znajduje się na stronach operatorów programu: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Huge Thing, OIC Poland.
Laboratoria Przyszłości
Największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację, na którą przeznaczono 1,2 mld zł.
Inicjatywa, dzięki której promujemy kreatywne nauczanie, wśród uczniów, rozwijamy talenty i wyobraźnię, wzbogacamy doświadczenie, tworzymy pozytywną energię nauczania.
Naszą misją jest ułatwienie poruszania się w pełnym innowacji świecie oraz budowanie kompetencji przyszłości z kierunków STEAM, czyli dziedzin nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki.
W ramach Laboratoriów Przyszłości przeznaczyliśmy ponad miliard złotych na nowoczesny sprzęt w szkołach, przyswajanie wiedzy poprzez eksperymentowanie i zdobywanie praktycznych umiejętności.
Program realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Mobilne Laboratoria Przyszłości
Mobilne Laboratoria Przyszłości to kontynuacja programu Laboratoria Przyszłości. 16 specjalnie wyposażonych busów odwiedza szkoły podstawowe w każdym województwie, aby je wspierać i inspirować w wykorzystywaniu sprzętu, który zakupiły w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne lekcje, udowadniając, że zabawa może być nauką i wspierają ich w odkrywaniu szkolnych supermocy i rozwijaniu kompetencji przyszłości. Poza szkołą busy z edukatorami zapewniają moc atrakcji na różnych wydarzeniach w całej Polsce!
Program realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Wirtualne Laboratoria Przyszłości
Celem programu jest rozwój kompetencji cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w całym kraju, poprzez udostępnienie im zaawansowanego oprogramowania naukowo-technicznego z zakresu modelowania i analizy matematycznej, inżynierii, architektury, cyfrowych multimediów oraz grafiki komputerowej. Pilotaż programu zakłada nadanie jego uczestnikom dostępu do programów Matlab, AutoCAD, Inventor Professional, Civil 3D, Maya, Revit, 3ds Max, Mudbox, Blender i Motion Builder (w wersjach edukacyjnych) oraz komputerów o dużej mocy obliczeniowej w chmurze, który zostanie wsparty cyklem bezpłatnych kursów i szkoleń w ramach letniej akademii Wirtualnych Laboratoriów Przyszłości. Program pomoże nauczycielom urozmaicić prowadzone lekcje, a uczniom - tworzyć wymarzone projekty.
Program realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Platforma konkursowa GovTech
Platforma Konkursowa GovTech łączy potrzeby technologiczne sektora publicznego z innowacyjnymi pomysłami przedsiębiorców. Podmioty publiczne zgłaszają wyzwania poprzez stronę konkursy.govtech.gov.pl, a swoje rozwiązania mogą zaproponować zarówno firmy, jak i obywatele. Program zakłada etap konsultacji biznesowych, a następnie przesyłania zgłoszeń, składania projektów, prototypowania rozwiązań oraz wdrożenia zaprojektowanego rozwiązania.
Archiwum
Akcelerator e-Pionier
Program e-Pionier łączy programistów, naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie wytwarzali rozwiązania konkretnych problemów ważnych z punktu widzenia misji publicznej – społecznych lub gospodarczych. Łączeniem stron zajmują się akceleratory, czyli wybrane firmy mające doświadczenie w poszukiwaniu innowacji. W ramach programu świadczą one usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, prowadzą nadzór nad wytwarzaniem rozwiązania i finansują tę działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
Projekt realizujemy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Atomy Wiedzy
Atomy Wiedzy to wyjazd polskich nauczycieli fizyki do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. W marcu 2023 r. odbyła się pierwsza edycja tego programu, w ramach którego do Szwajcarii wyjechało 36 nauczycieli z całej Polski. W ramach programu uczestnicy odbyli tygodniowe szkolenie w CERN, zwiedzanie, warsztaty, wykłady.
Program realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Biznes i zarządzanie
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024. Zastąpi on w planie lekcji podstawy przedsiębiorczości i rozszerzy ich program o wymiar praktyczny.
Podczas lekcji uczniowie będą rozwijać kompetencje przedsiębiorcze, menedżerskie i przywódcze. Zdobędą podstawową wiedzę na temat praw konsumenckich, nauczą się zarządzania finansami i pracy w zespole. Dzięki współpracy z przedsiębiorcami i analizie case studies BiZ rozwinie także u młodych kreatywne myślenie i zapozna ich na realiami współczesnej gospodarki. Od 2027 roku maturzyści będą mogli zdawać egzamin z BiZ-u jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wdrożenie przedmiotu zostało poprzedzone ogólnopolskimi konsultacjami z nauczycielami, instytucjami trzeciego sektora oraz przedsiębiorcami.
Projekt realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, a także uczelniami ekonomicznymi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i edukatorami.
Edukacja.gov.pl
Edukacja.gov.pl to program polegający na wprowadzaniu cyfrowych zmian, a w konsekwencji zwiększaniu efektywności procesów edukacyjnych. Zmiany są inicjowane przez badania potrzeb wszystkich uczestników edukacji i nauki w Polsce. Na podstawie wyników badań tworzone są rozwiązania zgodne z oczekiwaniami odbiorców. W ten sposób powstaje portal informacyjno-usługowy edukacja.gov.pl oraz konto edukacyjne, które umożliwią użytkownikom dostęp do zbioru informacji o wykształceniu i kwalifikacjach, a także zdalne załatwianie spraw związanych z kształceniem.
Program realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
#FakeHunter
#FakeHunter to projekt umożliwiający weryfikację treści publikowanych w internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości tzw. fake newsów. Dzięki aplikacji każdy internauta może zgłosić znalezione w sieci informacje, które budzą jego wątpliwość. Zgłoszenia są weryfikowane i oceniane pod kątem prawdziwości przez zespół ekspertów. Początkowo inicjatywa zakładała demaskowanie fałszywych treści na temat pandemii COVID-19. Z czasem włączono kolejne obszary, takie jak m.in. energetyka, finanse, geopolityka, historia, czy telekomunikacja. Dodatkowo w ramach projektu organizowany jest konkurs #FakeHunter Challenge, dzięki któremu każdy może dołączyć do walki z dezinformacją!
Projekt realizujemy we współpracy z Polską Agencją Prasową.
Gry w edukacji
Wprowadzamy gry video do szkół! Poszerzą one zbiór pomocy dydaktycznych, które będzie można wykorzystać w ramach zajęć. Szukamy game developerów, którzy chcą wprowadzić swoje gry do polskiej edukacji. Zapewnimy gotowe scenariusze lekcji i wskazówki dla nauczycieli. Gry video będą dostępne dla uczniów za darmo. Można je wykorzystywać m.in. na języku polskim, WOS-ie czy historii.
Projekt realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Kariera Jutra
W ramach projektu Kariera Jutra chcemy zwiększyć możliwości rozwoju młodych osób, poprawiając ich perspektywy zawodowe, jednocześnie wspierając polskie organizacje w obszarze transformacji cyfrowej. Celem projektu jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę i narzędzia z zakresu marketingu internetowego oraz stworzenie dla nich szytych na miarę, perspektywicznych miejsc pracy. Dzięki specjalistycznym szkoleniom organizowanym przez Google uczestnicy w krótkim czasie otrzymają niezbędne umiejętności do rozwoju kariery. Po otrzymaniu certyfikatu Google i Szkoły Głównej Handlowej w ramach “Umiejętności Jutra” Kandydat może zgłosić się na trzymiesięczny płatny staż.
Projekt realizowany we współpracy z: NASK, Google, Szkoła Główna Handlowa
Program Młodych Liderów
Celem Programu Młodych Liderów jest tworzenie nowoczesnej administracji publicznej z pomocą młodych, ambitnych, kreatywnych, ze świeżym spojrzeniem na otaczający nas świat i chętnych do działania ludzi. Aby osiągnąć ten cel, organizujemy płatne programy stażowe w instytucjach publicznych. Dotychczas odbyły się programy stażowe takie jak: Liderzy Innowacji w KPRM - GovTech Polska, Liderzy Cyfryzacji w KPRM - GovTech Polska, Podatkowi Liderzy w Ministerstwie Finansów, Liderzy Technologii w KPRM oraz Liderzy Analityczni w Ministerstwie Finansów.
Liderzy Innowacji
Liderzy Innowacji to poprzedzony konkursem program stażowy, którego laureaci mają szansę odbyć trzymiesięczny płatny staż w Centrum GovTech w Kancelarii Premiera. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej kreatywnych i zaangażowanych osób, które w ramach stażu będą miały możliwość pracy nad najciekawszymi projektami z zakresu innowacji, cyfryzacji i nowych technologii. Dotychczas, od 2020 do 2023 roku zrealizowaliśmy cztery edycje Liderów Innowacji, którzy pracowali w obszarach: komunikacyjnym, projektowym i technologicznym.
Projekt realizowany we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrow.
Techniczna Infolinia dla Nauczycieli
Techniczna Infolinia dla Nauczycieli to projekt, którego celem jest wsparcie pedagogów w prowadzeniu kształcenia na odległość. Infolinia ma charakter techniczny – pomaga i rozwiązuje trudności, z jakimi spotykają się nauczyciele, obsługując różnego rodzaju narzędzia do edukacji zdalnej, takie jak m.in. Google Classroom, MS Teams, Librus czy Skype. Konsultanci udzielają również pomocy w zakresie instalacji oprogramowania, dołączania uczniów do zajęć czy wyświetlania materiałów podczas lekcji online. Z infolinii mogą korzystać całkowicie bezpłatnie pedagodzy ze wszystkich rodzajów szkół i placówek edukacyjnych.
Projekt realizujemy we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.