Akcelerator e-Pionier
Konkurs, organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz GovTech Polska, łączy naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie odpowiadali na konkretne problemy istotne dla wybranych grup społecznych.
Zadaniem e-Pioniera jest połączenie programistów, naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie wytwarzali rozwiązania konkretnych problemów ważnych z punktu widzenia misji publicznej – społecznych lub gospodarczych. Zadanie połączenia stron realizują wybrane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju firmy - Akceleratory, czyli podmioty mające doświadczenie w poszukiwaniu innowacji i inwestowaniu w innowacyjne firmy z dziedziny IT. Akcelerator świadczy usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, dokonuje poszukiwania najlepszego możliwego rozwiązania, prowadzi nadzór nad jego wytwarzaniem i finansuje tę działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
-
Potrzeby poszukiwane w działaniu e-Pionier i możliwość ich zgłoszenia
Najbardziej poszukiwane są te potrzeby, których rozwiązanie wymagaużycia nowych technologii: sztucznej inteligencji, metod przetwarzania dużych zbiorów danych, obrazów czy dźwięku. Warunkiem udziału w e-Pionier przez Instytucję Publiczną, jest wybranie takiego problemu publicznego, którego rozwiązanie wymaga wytworzenia koncepcji natury badawczo-rozwojowej oraz jest możliwa jej dalsza komercjalizacjai. Możliwość dalszego rozwoju stworzonego rozwiązania jest tu kluczowa. Zapraszamy jednostki sektora publicznego do zgłaszania potrzeb na stronie konkursy.govtech.gov.pl
- Dotychczasowe osiągnięcia programu
Poprzednie edycje konkursu e-Pionier pozwoliły rozpocząć prace m.in. nad:
-
Oprogramowaniem pozwalającym personelowi medycznemu na oddziałach SOR i Intensywnej Terapii na komunikację pozawerbalną z pacjentami (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku).
-
Urządzeniem do pomiaru jakości powietrza atmosferycznego pod kątem zawartości pyłu zawieszonego PM10 (problem zgłoszony przez Gminę Rumia).
-
Platformą do pionowego lądowania dronów na nierównym bądź pozostającym w ruchu obiekcie (Centrum Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie).
Przykładowe, wytworzone w programie e-Pionier, a odebrane przez Instytucje Publiczne rozwiązania można znaleźć na stronie NCBR
Dla administracji
-
Przebieg udziału w programie e-Pionier
Instytucja publiczna może zgłosić się bezpośrednio do wybranego przez NCBR Akceleratora e-Pionier, lub za pośrednictwem zespołu GovTech.
GovTech pomaga ocenić, czy projekt może być zakwalifikowany do programu oraz kieruje do właściwych Akceleratorów, które pomagają w znalezieniu rozwiązania dostosowanego do potrzeb administracji. Finansowanie różni się w zależności od profilu Akceleratora i wynosi od 0,5 mln do 3 mln zł. Środki te są wystarczające, by wytworzyć aplikację adresującą problem w podstawowym zakresie (tzw. MVP - most viable product). Dalszy rozwój i utrzymanie rozwiązania, zależy od decyzji Instytucji Publicznej. Pozwolenie na rozpoczęcie finansowania i realizacji ze środków e-Pionier podejmuje Komitet Inwestycyjny, w którego skład wchodzą przedstawiciele NCBR, GovTech oraz Instytucji Publicznej. Przed Komitetem Inwestycyjnym prezentuje się Akcelerator z wybranymi propozycjami zespołów złożonych z programistów, naukowców lub przedsiębiorców i proponowanymi przez nich rozwiązaniami. Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację pomysłów rozwiązujących problemy istotne społecznie lub gospodarczo i bazujących na narzędziach oferowanych przez technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) w ramach modelu zakładającego wykorzystanie formuły zamówień przedkomercyjnych (PCP – pre-commercial procurement).
-
Korzyści
Zgłaszając się do programu e-Pionier, Instytucja Publiczna zyskuje profesjonalne wsparcie zespołu w precyzyjnym zdefiniowaniu potrzeby publicznej, udział w wytwarzaniu rozwiązania przez wykonawcę wybranego i finansowanego przez Akcelerator oraz otrzymuje to rozwiązanie do własnego, dalszego zarządzania. Akcelerator zapewnia też wsparcie utrzymaniowe przez 12 miesięcy. Realizacja projektu odbywa się w ścisłej współpracy z Instytucją Publiczną, aby stworzyć rozwiązanie możliwie najlepiej odpowiadające na problem danej Instytucji.
Zespół GovTech Polska wspiera Instytucje Publiczne w procesie weryfikacji problemu oraz dobiera najlepszą metodę prowadzącą do znalezienia rozwiązania. Zespół GovTech opiniuje kwalifikowalność zagadnienia do wymogów działania e-Pionier, jak również wskazuje na ewentualne inne metody (hackathon, konkurs GovTech, service jam, design sprint etc.) mogące pomóc w znalezieniu rozwiązania.
-
Akceleratory e-Pionier i ich rola
Akcelerator to firma bądź wyspecjalizowana jednostka naukowa pracująca na co dzień z innowacjami. Wybrany akcelerator świadczy usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, dokonuje poszukiwania najlepszego możliwego rozwiązania, prowadzi nadzór nad ich wytwarzaniem i finansuje tę działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
Podmioty pełniące role akceleratorów publikowane są na stronie NCBR
-
Wybór najlepszego rozwiązania
Akceleratory publikowują listę problemów publicznych na stronie NCBR oraz na stronie Platformy GovTech konkursy.govtech.gov.pl.
Ogłoszenie o wyzwaniu publicznym zawiera zakres merytoryczny, sposób i kryteria wyboru zespołu wykonawczego oraz harmonogram wyboru. Zespoły przesyłają swoje zgłoszenia korzystając z Platformy GovTech lub bezpośrednio do Akceleratora.
Po weryfikacji zespołów i ich kompetencji przez Akcelerator, wybrane pomysły zostaną przygotowane do prezentacji przed Komitetem Inwestycyjnym e-Pionier, w skład którego wchodzą przedstawiciele NCBR, GovTech Polska oraz Instytucji Publicznej, która zgłosiła potrzebę. Komitet podejmuje decyzję dotyczącą finansowania ze środków e-Pionier, którymi dysponuje Akcelerator i możliwości dalszego rozwoju produktu bądź usługi.
-
Więcej informacji
Więcej informacji dotyczących konkursu działania e-Pionier znajduje się na stronie NCBR
Pytania dotyczące aplikowania o środki w ramach Działania 3.3 e-Pionier POPC prosimy przesyłać na adres e-pionier@ncbr.gov.pl
Dla akceleratorów
-
Akcelerator e-Pionier i jego rola
Akceleratory technologiczne e-Pionier to firmy mające doświadczenie w inwestycjach w startupy z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
Największe szanse w pełnieniu roli Akceleratora e-Pionier GovTech mają te podmioty, które pracują z innowacjami IT, świadczą usługi akceleracji czy finansują działalność startupów. Akceleratory wybierane są w procesie konkursowym. Konkursy na wybór Akceleratorów organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłaszając je na stronie NCBR
W programie e-Pionier akceleratory realizują zadanie Skautingu wyzwań publicznych (poszukiwania ich wśród instytucji publicznych), doradztwa na rzecz instytucji publicznych, a następnie szukania najlepszych możliwych zespołów interdyscyplinarnych, mogących wytworzyć rozwiązanie na te wyzwania. Na swoją działalność, w tym na finansowanie wytwarzania, otrzymują grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Po wstępnym sprawdzeniu pomysłu na rozwiązanie problemu, akcelerator wraz z przedstawicielem zespołu innowatorów zgłasza się do Komitetu Inwestycyjnego, złożonego z przedstawicieli instytucji, która zgłosiła problem, ekspertów zewnętrznych oraz przedstawicieli NCBR. Komitet podejmuje decyzję w kwestii dopuszczenia projektów do realizacji i przyznania dofinansowania.
Grant konkursowy dla najlepszego pomysłu ma na celu wsparcie w wytworzeniu produktu o minimalnej gotowości technologicznej (MVP) we współpracy i na rzecz instytucji publicznej, a następnie daje szanse jego komercjalizacji i dalszego rozwoju.
- Współpraca akceleratorów z uczestnikami e-Pionier
Wyłonione akceleratory wybierają zespoły programistów (członkami zespołów mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i spółki prawa handlowego) i wspierają je w realizacji pomysłów. W ramach konkursu wybrany akcelerator świadczy usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, dokonuje poszukiwania najlepszego możliwego rozwiązania, prowadzi nadzór nad ich wytwarzaniem i finansuje tę działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
-
Finansowanie i wymagania
Akceleratory na swoją działalność, w tym na finansowanie wytwarzania, otrzymują grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości kilku do kilkunastu milionów zł. Otrzymane środki przeznaczane są na działalność scoutingową (wspieranie Instytucji Publicznych w wyszukiwaniu wyzwań), prace nad precyzowaniem potrzeby publicznej, przygotowaniem ogłoszenia o poszukiwaniu zespołów, wyborem zespołu, a następnie udzieleniem grantu na realizację i wsparciem zespołu w realizacji. Zgodę na udzielenie grantu przez Akcelerator wydaje Komitet Inwestycyjny działający przy NCBR I złożony z jego przedstawicieli, członka zespołu GovTech oraz Instytucji Publicznej zgłaszającej potrzebę do rozwiązania.
Akcelerator jest odpowiedzialny za doprowadzenie do wytworzenia rozwiązań adresujących problemy publiczne w podstawowym zakresie (tzw. MVP - most viable product), a następnie za komercjalizację tego rozwiązania wspólnie z zespołem, który je wytworzył. Poprawne wykonanie rozwiązania potwierdza Instytucja Publiczna, co jest podstawą do rozliczenia wydanych na wytworzenie rozwiązania środków.
- Korzyści dla akceleratorów
Akcelerator wnosi minimum 20% kosztów realizacji swojej działalności, pozostałą część finansuje działanie e-Pionier. Przez zastosowanie takiego rozwiązania, akceleratory mają możliwość objęcia udziałów w spółce powstałej w celu utrzymania i rozwoju wytworzonego rozwiązania. Jest to model wspierający wytwarzanie rozwiązań na problemy publiczne jak również inwestycji w przyszłościowe technologie.
- Więcej informacji
Więcej informacji dotyczących konkursu znajduje się na stronie NCBR
Pytania dotyczące aplikowania o środki w ramach Działania 3.3 e-Pionier POPC prosimy przesyłać na adres e-pionier@ncbr.gov.pl
Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów znajdują się w Regulaminie przeprowadzania 3 konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Pełna dokumentacja do Działania 3.3 POPC wraz z regulaminem znajdują się na stronie NCBR
Dla programistów, firm działających w obszarze innowacji IT
-
Na czym polega działanie e-Pionier?
Zadaniem działania e-Pionier jest połączenie programistów, naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie wytwarzali rozwiązania na konkretne problemy ważne z punktu widzenia misji publicznej – społecznych lub gospodarczych. Zadanie połączenia stron realizują wybrane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju firmy - Akceleratory, czyli podmioty mające doświadczenie w poszukiwaniu innowacji i inwestycji w startupy z dziedziny IT. Akcelerator świadczy usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, dokonuje poszukiwania najlepszego możliwego rozwiązania, prowadzi nadzór nad jego wytwarzaniem i finansuje tęe działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
e-Pionier ma na celu wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, 2014-2020. Rozwiązania wypracowane przez uczestników mają na celu odpowiadanie na problem instytucji publicznej działającej nie tylko na skalę miejską, regionalną, lecz też nierzadko krajową.
Potrzeby poszukiwane w działaniu e-Pionier i możliwość ich zgłoszenia
Najbardziej poszukiwane są te potrzeby, których rozwiązanie może wymagać użycia nowych technologii: sztucznej inteligencji, metod przetwarzania dużych zbiorów danych, obrazów, czy dźwięku.Warunkiem udziału w e-Pionier przez Instytucję Publiczną jest wybranie takiego problemu publicznego, którego rozwiązanie wymaga wytworzenia rozwiązania natury badawczo-rozwojowej oraz jest możliwe jego dalsza komercjalizacja. Możliwość dalszego rozwoju stworzonego rozwiązania jest tu kluczowa. Zapraszamy jednostki sektora publicznego do zgłaszania potrzeb na stronie konkursy.govtech.gov.pl
-
Czym są wyzwania publiczne?
Wyzwanie publiczne to zagadnienia o charakterze społecznym lub gospodarczym z którymi mierzą się instytucje publiczne. Często są powiązane z realizacją polityk publicznych np..wykrywanie przesłanek popełnienia przestępstwa w cyberprzestrzeni, wzmocnienie ochrony fizycznej granicy RP czy identyfikacja oznak agresji w zapisie wideo, to tylko wybrane z zagadnień. Technologie wymagane do wytworzenia rozwiązań są zwykle powiązane z metodami przetwarzania obrazów, dźwięku, dużych zbiorów danych oraz uczenia maszynowego.
-
Kto tworzy wyzwania?
Wyzwania do działania e-Pionier tworzy Instytucja Publiczna.
-
Przykładowe wyzwania w których mogłem wziąć udział:
- Opracowanie systemu zarządzania cenami biletów dla transportu kolejowego, których celem było umożliwienie sprzedaży miejscówek po optymalnej cenie równoważącej popyt z podażą, co pozwoli na oferowanie przez koleje państwowe atrakcyjnych cen za przejazd. Pasażer zyska możliwość zakupu taniego biletu w każdym okresie przedsprzedaży.
- Inteligentny robot do walki z cyberprzestępczością – celem było stworzenie robota internetowego, który wyszukuje nowe ogłoszenia w Internecie, które zawierają podobieństwa do miejsc łamania prawa wcześniej zidentyfikowanych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.
- Wyszukiwanie anomalii na zdjęciach celnych pochodzących z granicy RP - celem było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów nazdjęciach wykonywanych przez skanery RTG.
Więcej informacji na stronie konkursy.govtech.gov.pl
-
Jak wziąć udział?
Nowe wyzwania publikowane są na stronie konkursy.govtech.gov.pl Istnieje możliwość założenia konta i otrzymywania powiadomień za każdym razem, kiedy opublikowane zostanie nowe wyzwanie Wyzwania mogą mieć charakter projektów finansowanych z działania e-Pionier, jak również innych – strona ta zbiera wszystkie potrzeby administracji, koordynowane przez zespół GovTech. Wszystkie zasady udziału opisane są w informacji o poszczególnych wyzwaniach.
- Jakie są wymagania uczestnictwa w zespole wytwarzającym rozwiązanie?
Wymagania tworzone dla zespołów, są konstruowane pod konkretną potrzebę - czasem wymagana będzie znajomość metod przetwarzania obrazów, a czasem swobodnej pracy na terabajtach danych. Znajomość wspomnianych metod weryfikowana jest przez wytworzenie próbki kodu, który adekwatnie do postawionego zadania, pokazuje że dany zespół jest w stanie wytworzyć pełne rozwiązanie. Być członkiem zespołu może każda osoba, która wykaże się umiejętnościami, niezależnie od dotychczasowego doświadczenia zawodowego czy miejsca zatrudnienia. Uczestnikiem może być firma lub osoba fizyczna.
-
Jakie wsparcie uzyskam?
Akcelerator pomoże w prowadzeniu projektu, zapewni doradców IT i project managerów, tak, aby zespół wytwarzający mógł skupić się na najważniejszym zadaniu - realizacji rozwiązania w oczekiwanym zakresie i czasie.
-
Co to są akceleratory? Jaka jest ich rola?
Akceleratory, czyli podmioty mające doświadczenie w poszukiwaniu innowacji i inwestycjacji w startupy z dziedziny IT. Akcelerator świadczy usługi doradztwa technologicznego, mentoringu, dokonuje poszukiwania najlepszego możliwego rozwiązania, prowadzi nadzór nad ich wytwarzaniem i finansuje tę działalność, dzięki czemu instytucja publiczna może skupić się na precyzyjnym zdefiniowaniu problemu publicznego i merytorycznym udziale w procesie wytwarzania rozwiązania.
-
Jak wygląda proces zgłaszania się do wyzwania?
Proces zgłoszenia będzie każdorazowo opisany na stronie ogłoszenia o potrzebie, opublikowanej na stronie GovTech konkursy.govtech.gov.pl
- Finansowanie i kwestie prawne
Praca zespołu wykonującego rozwiązanie, które uzyskało akceptację Komitetu Inwestycyjnego jest w 100% finansowana ze środków e-Pionier.
- Stworzyliśmy rozwiązanie i co dalej?
Program e-Pionier powstał, aby motywować instytucje publiczne do realizacji innowacyjnych projektów, których rezultaty są z natury działań B+R - niepewne. Drugim założeniem programu jest stworzenie warunków do dalszej komercjalizacji wytworzonego rozwiązania. W ramach działania e-Pionier finansowane jest stworzenie pierwszej wersji koncepcji która w minimalnym zakresie zaspokaja potrzeby instytucji publicznej i udowodnienie, że na dany problem w ogóle można wytworzyć rozwiązanie. Instytucja Publiczna przy udziale której powstał pomysł, zyskuje możliwość jego dalszego stosowania bez ponoszenia kosztów, natomiast zespół który wytworzył to rozwiązanie ze środków e-Pionier, ma możliwość utworzenia spółki i jego dalszej komercjalizacji, tj. świadczenia usług rozwoju, serwisu lub sprzedaży do podmiotów w Polsce i na świecie posiadających podobny problem do rozwiązania.
- Jakie może mieć z tego korzyści, co może skłonić programistę do wzięcia udziału?
Korzyści wzięcia udziału w konkursie to przede wszystkim ciekawe wyzwanie, których dostępność na rynku komercyjnym jest ograniczona. Rozwój osobisty, również przy udziale mentorów Akceleratora. Odpowiednie wynagrodzenie za cały wkład projektowy i komercjalizacji, czyli przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę.
- Więcej informacji
Więcej informacji dotyczących konkursu znajduje się na stronie NCBR
Pytania dotyczące aplikowania o środki w ramach Działania 3.3 e-Pionier POPC prosimy przesyłać na adres e-pionier@ncbr.gov.pl
Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów znajdują się w Regulaminie przeprowadzania 3 konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Pełna dokumentacja do Działania 3.3 wraz z regulaminem znajdują się na stronie NCBR