Dokąd zmierza zawód księgowego w dobie sztucznej inteligencji: wyzwania i potencjał
O tym, czy AI jest zagrożeniem dla pracy w księgowości, czy przyjaznym narzędziem do jej optymalizacji dyskutowano podczas warszawskiej konferencji Cyfrowy księgowy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Przez dwa dni najlepsi eksperci z branży przedstawili szanse, jakie niosą ze sobą najnowsze trendy w cyfryzacji, rachunkowości, podatkach oraz zmiany w zakresie narzędzi tj. KSeF, JPK czy modernizacji UoR.
Ministerstwo Cyfryzacji reprezentował dyrektor Departamentu GovTech Krystian Olchowik, który wskazywał na istotę ludzkiego aspektu pracy księgowego i podkreślał, że AI dobrze sobie radzi z wykonywaniem powtarzalnych zadań, opartych na dużej ilości danych, takich jak księgowanie faktur czy analiza danych finansowych, jednak w bardziej złożonych sytuacjach, do których niezbędne jest zrozumienie kontekstu biznesowego, prawa podatkowego i regulacji, empatia czy praca w zespole posiada ograniczenia.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Prezydenta Miasta Warszawy.
Panele:
- Cyfrowa transformacja – perspektywa światowa: Omówienie globalnych trendów w cyfryzacji procesów biznesowych i ich wpływu na przyszłość księgowości.
- Cyfryzacja w rachunkowości: Prezentacja najnowszych narzędzi i technologii wspierających codzienną pracę księgowych oraz zwiększających efektywność procesów finansowych.
- Cyfryzacja w podatkach: Analiza wpływu cyfryzacji na procesy podatkowe, w tym szczególne uwzględnienie perspektywy wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
- Cyfrowi liderzy – przykłady wdrożeń rozwiązań IT: Prezentacje case studies firm, które z sukcesem wdrożyły nowoczesne rozwiązania informatyczne w swoich działach księgowych i podatkowych.
- Cyfryzacja a człowiek: Dyskusja na temat wpływu cyfryzacji na rolę księgowego oraz potrzeby rozwoju nowych kompetencji w odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynku.