Nowi liderzy cyfryzacji edukacji, drukarki 3D na obozach harcerskich, bezpłatne kursy online dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych… czyli lipiec w GovTechu!
08.08.2023
Kolejny miesiąc działalności Centrum GovTech za nami! W lipcu Justyna Orłowska poleciała zdobywać doświadczenie na Princeton University, a funkcję Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej objął Antoni Rytel. Uruchomiliśmy bezpłatne kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w ramach Wirtualnych Laboratoriów Przyszłości oraz zapewniliśmy moc technologicznych atrakcji na wydarzeniach w całej Polsce dzięki Mobilnym Laboratoriom Przyszłości!
Justyna Orłowska pierwszą Polką w programie prestiżowego Uniwersytetu Princeton!
W lipcu Justyna Orłowska poleciała do USA reprezentować nasz kraj w programie Master of Public Policy na Uniwersytecie Princeton - jednej z najlepszych uczelni na świecie. Swoje ostatnie lata działalności poświęciła polskiemu sektorowi publicznemu i budowaniu nowoczesnej edukacji. Pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego uruchomiła Program GovTech Polska, który ma na celu zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny.
Podczas lipcowej konferencji prasowej Minister Przemysław Czarnek oraz Justyna Orłowska - ówczesna Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej z dumą podsumowali najważniejsze działania na rzecz cyfryzacji, które zostały zrealizowane we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Wśród nich wymieniono m.in.: Laboratoria Przyszłości, Mobilne Laboratoria Przyszłości, Gry w edukacji, Programy Atomy Wiedzy czy Ligę Robotów. A to nie wszystko!
Antoni Rytel Pełnomocnikiem Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej
13 lipca 2023 roku Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek mianował Antoniego Rytla, wicedyrektora Programu GovTech Polska, na stanowisko Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej. To nowy etap w dążeniu do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w polskim systemie oświaty.
Antoni Rytel, związany dotychczas z Programem GovTech Polska, swoją pracą i zaangażowaniem udowodnił, że ma odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, aby pełnić powierzone mu stanowisko. Jego nowa rola jako Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw transformacji cyfrowej stawia przed nim wiele oczekiwań i wyzwań. Zadaniem Antoniego Rytla będzie m.in. dalsze wdrażanie procesu adaptacji nowoczesnych narzędzi technologicznych w polskim szkolnictwie. Jest to aspekt kluczowy, szczególnie w kontekście zmieniającego się świata, w którym kompetencje cyfrowe nabierają coraz większego znaczenia.
Zobacz, jakie jeszcze zadania czekają na nowego Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej.
Nowe technologie na XIX Jaćwieskim Festynie Archeologicznym
Centrum GovTech zostało partnerem XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego w Suwałkach – Krzywólce. Lipcowe wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Przez dwa dni przeszłość i przyszłość suwalszczyzny odkrywało ponad pięć tysięcy uczestników!
Podczas wydarzenia, oprócz opowieści dawnych czasów, historycznych strojów, konkurencji i dźwięków koncertu zespołu Percival Schuttenbach, nie zabrakło atrakcji przygotowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości. Edukatorzy przeprowadzili warsztaty z wykorzystaniem druku 3D, nowoczesnych robotów edukacyjnych i gogli VR. Wspólną zabawę urozmaiciła gra terenowa.
Więcej informacji o Festynie!
Bezpłatne kursy dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych!
Wirtualne Laboratoria Przyszłości - letnia akademia to kolejny etap pilotażu Wirtualnych Laboratoriów Przyszłości. Inicjatywa ma na celu zapewnienie uczniom i nauczycielom szkół ponadpodstawowych z całego kraju dostępu do bezpłatnych letnich kursów z podstaw obsługi oprogramowania naukowo-technicznego oraz komputerów o dużej mocy obliczeniowej w chmurze, jak również do szkoleń poświęconych sztucznej inteligencji.
Uczestnicy kursów, które uruchomiliśmy z początkiem lipca, uczą się, jak korzystać z programów takich jak: Mathworks MATLAB, Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor, Autodesk Revit, Autodesk 3ds Max pod okiem doświadczonych trenerów, aby móc zrealizować swoje wymarzone projekty m.in. z zakresu modelowania 3D, rysunku technicznego czy animacji.
Dowiedz się więcej o letniej akademii Wirtualnych Laboratoriów Przyszłości!
Poszukujemy innowacyjnych rozwiązań na Platformie Konkursowej GovTech
Platforma Konkursowa GovTech łączy potrzeby technologiczne sektora publicznego z innowacyjnymi pomysłami przedsiębiorców. Podmioty publiczne zgłaszają za jej pośrednictwem wyzwania, a swoje rozwiązania mogą zaproponować zarówno firmy, jak i obywatele. W lipcu uruchomiliśmy w naszych mediach społecznościowych prasówkę - nową serię postów podsumowujących najważniejsze informacje o trwających konkursach.
Na platformie trwają obecnie nabory pomysłów do dwóch projektów: Gminy Jarosław - na stworzenie aplikacji mobilnej pod system “Wirtualnego Miasta”, która pozwoli na uruchomienie projektu karty miejskiej; oraz Grupy Orlen - na zaprojektowanie systemu dla młodych kandydatów na kierowców. Aktualne oferty i szczegóły postępowań znajdują się na stronie Platformy.
Lipiec z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości
Pomimo wakacji niebieskie busy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości nie zwalniają tempa! Każdego dnia edukatorzy prowadzą warsztaty i pomagają odkrywać najnowsze technologie.
Jesteśmy na trasie Lata z Radiem, odwiedzamy obozy harcerskie, a także kongresy i festyny. W lipcu z naszych zajęć skorzystało ponad 7 000 uczestników podczas aż 121 spotkań! Sprawdź, gdzie byliśmy w zeszłym miesiącu!
Śledź profil na Facebooku Laboratoriów Przyszłości i dowiedz się, jakie wydarzenia odwiedzimy już niebawem!