W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. realizacji Polityki AI

30 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Zadaniowego do spraw realizacji „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”

Spotkanie Zespołu Zadaniowego do spraw realizacji "Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od 2020 roku"
30 maja 2022 roku

Zespół Zadaniowy ds. realizacji polskiej Polityki AI odbył swoje pierwsze swoje formalne spotkanie koordynujące zadania i wysiłki resortów i podległych im jednostek na rzecz osiągnięcia pierwszej fazy celów krótkoterminowych do 2023 roku określonych w uchwale Rady Ministrów.

Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Zespołu Zadaniowego – Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. W jej początkowych słowach chciała podkreślić konieczność pracy na szczeblu administracji po to, aby zaktywizować rozwój polskiej gospodarki:

Kadry rozwijające się w Polsce w obszarze sztucznej inteligencji potrzebują wyzwań, aby zasilać rozwój naszej gospodarki. Naszym celem jest dostosowywanie polityki publicznej w tym zakresie oraz łączenie wymagań i rozwiązań sektora publicznego i prywatnego. Chcemy, aby było to widoczne zarówno w raportach rocznych, jak i w aktualizacjach Polityki AI.

Spotkanie Zespołu Zadaniowego

Na spotkaniu omówiono m.in.:

  • wpływ wdrożenia polityki AI na rynek pracy i PKB
  • sposoby demokratyzacji dostępu do AI, zwiększania międzynarodowej atrakcyjności Polski jako miejsca do rozwoju AI oraz udziału Polski w międzynarodowych działaniach z zakresu AI – z naciskiem na znaczenie i możliwości wsparcia sektora publicznego.

Chcemy zaktywizować współpracę międzyresortową w zakresie działań operacyjnych, legislacyjnych, finansowych i projektowych. Wdrażanie sztucznej inteligencji wiąże się z intencjami politycznymi wspierającymi dostęp do danych, infrastruktury, biblioteki algorytmów, rozwoju edukacji i międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Kontynuował Robert Kroplewski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego, Wiceprzewodniczący Zespołu Zadaniowego.

Każdy z resortów przedstawił stan swojego zaangażowania i podzielił się dotychczasowymi doświadczeniami. Wszyscy zgodnie potwierdzili potrzebę stałych spotkań również w wymierzę zespołów operacyjnych i dziedzinowych dla zapewnienia spójnego podejścia do zarządzania Polityką AI. W ten sposób Polska dołącza do nielicznej grupy prekursorów legitymizowanego skoordynowanego centrum zarządzania Polityką AI na świecie.

Zwrot zaangażowania finansowego w zaawansowane technologie, w tym sztuczną inteligencję, jest liczony w miliardach. Warto wybierać te dziedziny, w których Polska może być liderem światowym. Wszystko, co zostanie wykonane w ramach Zespołu Zadaniowego, ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki.

Podkreślał Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

W spotkaniu brały też udział przedstawicielki Departamentu Tożsamości Cyfrowej KPRM i współtwórczynie Polityki AI: Anna Biała, Zastępca Dyrektora oraz Sylwia Stefaniak, Ekspertka.

Kolejne etapy wykonywania i realizowania kolejnych etapów będą na bieżąco opisywane na naszych stronach. Zapraszamy do śledzenia publikowanych informacji.

{"register":{"columns":[]}}