W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziennikarze zdemaskowali już ponad 200 fałszywych informacji o COVID-19 w ramach akcji #FakeHunter

Wraz z Polską Agencją Prasową (PAP) zespół GovTech Polska od marca organizuje akcję #Fakehunter.

Zdjęcie starszej pani siedzącej i czytającej dokument pod lupą. W rogach loga GovTech, Polskiej Agencji Prasowej i napius #ZwalczWirusaKodem oraz #FakeHunter.

Celem akcji jest weryfikowanie informacji dotyczących wirusa SARS-CoV-2. Każdy internauta może zgłaszać podejrzane informacje zespołowi weryfikującemu, po pobraniu wtyczki dostępnej na fakehunter.pap.pl

Na zespół weryfikujący składa się 19 doświadczonych, niezależnych dziennikarzy i dziennikarek z czołowych polskich gazet, o różnym profilu światopoglądowym. Przy weryfikacji pomaga im również około 200 przeszkolonych wolontariuszek i wolontariuszy.  

Dziennikarze zdemaskowali już ponad 200 fałszywych informacji o wirusie. Wśród nich między innymi informacje o domniemanym zakazie wchodzenia do sklepów w Polsce, fałszywe informacje o skuteczności leków homeopatycznych w leczeniu wirusa oraz fałszywe informacje o planowanym obowiązkowym wcielaniu do armii. Działalność dziennikarzy można śledzić na profilach na Twitterze: PAPFakeHunter i Facebooku: FakeHunter.

Oprogramowanie do factchecking’u na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem: githum.com/govtech-polska, stworzone przez firmę DO OK S.A.Partnerami projektu #FakeHunter są Demagog, DO OK, Objectivity, Amazon Web Services.

{"register":{"columns":[]}}