Polska cyfryzacja zyskuje nowe oblicze - w Kancelarii Premiera powstało Centrum GovTech
W dniu dzisiejszym pełną gotowość osiągnęło Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na czele tej organizacji odpowiadającej przed Premierem za szybką i sprawną realizację projektów cyfrowych o potencjale międzyresortowym i bezpośrednio wpływających na komfort obywateli stoi Justyna Orłowska.
Cyfryzacja sektora publicznego otwiera nowy rozdział. Dynamicznie rosnąca częstotliwość korzystania z e-administracji to nowa polska rzeczywistość, w ramach której już 40% Polaków korzysta z Internetu w kontaktach z administracją publiczną, a 9 milionów ma dostęp do wszystkich publicznych e-usług dzięki Profilowi Zaufanemu.
Cyfrowe oczekiwania obywateli są coraz większe i odpowiedzią na nie jest wzmocnienie koordynacji sektora publicznego poprzez Centrum GovTech, które zostało w marcu br. utworzone w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i które dziś osiągnęło pełną zdolność do działania. Instytucjonalnie, Centrum jest częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i będzie zarządzane przez podległego Premierowi Pełnomocnika ds. GovTech – Justynę Orłowską, która w marcu br. powołana została na to stanowisko z misją utworzenia Centrum.
Powstanie Centrum jest naturalną ewolucją Programu GovTech Polska, powołanego z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego w pierwszych miesiącach jego urzędowania. Jego misją jest koordynowanie wprowadzania innowacyjnych rozwiązań do sektora publicznego we współpracy z partnerami biznesowymi, społecznymi czy akademickimi. Program okazał się sukcesem, pokazując jak wiele można zbudować poprzez inteligentną współpracę w zakresie nowych technologii w przestrzeni publicznej. Misję tę będzie rozwijać i kontynuować Centrum, współpracując międzyresortowo z innymi instytucjami sektora publicznego, w tym Pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Jako GovTech Polska jesteśmy komórką doradczą dla całego sektora publicznego. Jako Centrum możemy tę misję realizować jeszcze skuteczniej zajmując się zarówno tą stroną cyfryzacji złożoną z jedynek i zer, jak i satysfakcją użytkowników końcowych, czyli wszystkich obywateli. – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
Celem powołania Centrum jest koordynowanie całości procesu wytwarzania przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale patrząc holistycznie na cały proces tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli. Dlatego działania Centrum, obok tradycyjnego wytwarzania oprogramowania, będą obejmowały także analizę biznesową, doradztwo innowacyjne, czy rozwój kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Aby zrealizować tę misję, Centrum będzie wykorzystywać najlepsze techniki nowoczesnego zarządzania –service design, czy tzw. metodyki zwinne.
Kluczowym elementem działania Centrum będzie też otwarte i proaktywne podejście do relacji z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi innowatorami. Tu też wykorzystywane będą nowoczesne narzędzia, które GovTech Polska już popularyzuje wśród administracji publicznej – hackathony, service jam’y, czy innowacyjne zamówienia, które dotychczas przyciągają średnio 22 razy więcej firm (głównie z sektora MMŚP) niż tradycyjne przetargi.
Współpraca z przedsiębiorcami i innymi innowatorami jest fundamentem nie tylko całej polskiej gospodarki, ale także Programu GovTech Polska. Budowanie na tym fundamencie sprawnego, cyfrowego Państwa jest jednym z priorytetów Centrum GovTech. Drzwi Centrum GovTech będą dla nich zawsze szeroko otwarte – dodaje Justyna Orłowska
Centrum przejęło także odpowiedzialność za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce – od tych już funkcjonujących, takich jak Profil Zaufany czy wszystkie usługi dostępne na portalu gov.pl, po te dopiero powstające jak Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją, czy Rządową i Publiczną Chmurę Obliczeniową. Pełnomocnik będzie też koordynować wdrażanie rządowej Polityki Sztucznej Inteligencji.
Działanie Centrum wzoruje się na najlepszych globalnych praktykach, gdzie najbardziej zaawansowane cyfrowo kraje tworzą instytucje o międzyresortowym zasięgu, odpowiadające bezpośrednio przed Premierem. Przykładem mogą tu być Government Digital Service w Wielkiej Brytanii, US Digital Service w Stanach Zjednoczonych czy GovTech Singapore.