Polska wyraźnie najbardziej atrakcyjnym krajem dla białoruskich specjalistów IT
Kiedy na przełomie sierpnia i września 2020 roku powstawała rządowa inicjatywa Poland Business Harbour zaledwie 10% specjalistów IT z Białorusi opuszczających swój kraj wybierało Polskę. Według białoruskich niezależnych mediów, po pół roku obowiązywania tego programu zachęcającego tamtejszy silny sektor IT do relokacji odsetek ten wzrósł do 43%. Do Polski przeniosło się już ok. 7% całego sektora, wspierając naszą gospodarkę i zaspokajając rosnące zapotrzebowanie polskich firm z branży cyfrowej. Jednocześnie, dla niemal 2/3 specjalistów IT rozważających wyjazd, nasz kraj stał się pierwszym wyborem, wyprzedzając zdecydowanie inne państwa
„Dzięki Poland Business Harbour, białoruscy specjaliści IT dowiadują się tego co nasi rodzimi programiści już wiedzą – Polska jest atrakcyjnym miejscem do rozwijania i kariery i firmy. To, że prawie co drugi z nich wybiera właśnie nasz kraj świadczy o tym, że stworzone przez nas programy działają, wspierając jednocześnie demokrację na Białorusi i polski sektor cyfrowy” – mówi Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów i Minister Cyfryzacji
„Tworząc program Poland Business Harbour, przyświecała nam idea stworzenia bezpiecznej przystani dla białoruskich specjalistów IT aby zachęcić ich do rozwijania swoich talentów w Polsce. Stworzyliśmy dla nich, razem z ponad setką polskich firm, szereg ułatwień legislacyjnych, biznesowych i proceduralnych. To, że od powstania programu, Polskę wybiera czterokrotnie więcej specjalistów IT niż wcześniej odbieramy jako docenienie przez białoruską społeczność cyfrową tych działań. Motywuje nas to do kontynuacji tych działań i dalszej rozbudowy polskiego ekosystemu wsparcia.” – dodaje Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
Perła białoruskiej gospodarki celem prześladowań
Przed kryzysem związanym z nieuczciwie przeprowadzonymi wyborami prezydenckimi w 2020 roku, tamtejszy sektor IT rozwijał się niezwykle dynamicznie. W 2019 roku był odpowiedzialny za niemal połowę wzrostu PKB Białorusi, a firmy zrzeszone w jednym tylko Mińskim Parku Wysokich Technologii eksportowały dobra i usługi warte prawie 1,5 mld. dolarów. Sektor IT Białorusi to prawdziwa kolebka światowej skali specjalistów. Wśród nich znajdują się twórcy takich aplikacji jak Viber czy gry World of Tanks. Białoruscy programiści osiągali sukcesy na polu międzynarodowym, będąc jedną z niewielu tamtejszych grup zawodowych współpracujących często z zagranicznymi, w tym polskimi, kontrahentami.
Nic więc dziwnego, że to ta grupa stanowi jedno z największych źródeł wsparcia białoruskiej opozycji i jest w związku z czym celem nieustających, a ostatnio nawet zaostrzających się, represji. To właśnie aby ich wesprzeć, dając im możliwość wykorzystywania swoich talentów poza Białorusią, w sierpniu 2020 roku został stworzony, we współpracy z polskimi firmami IT, Program Poland Business Harbour.
Bezpieczna przystań dla białoruskiej branży cyfrowej
Program to kompleksowy pakiet wsparcia dla białoruskich specjalistów IT oraz firm z tego sektora – zarówno start-upów jak i w pełni rozwiniętych przedsiębiorstw. Jego celem jest umożliwienie łatwej relokacji każdej z tych grup. To wspólna inicjatywa Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji StartupHub Poland oraz Polskiego Holdingu Hotelowego, składająca się z trzech strumieni:
1. Dla specjalistów z sektora IT – bezpieczna relokacja, możliwość kontynuacji kariery, współpraca z polskimi firmami z branży:
Białoruski sektor IT, choć niemal dziesięciokrotnie mniejszy niż polski dysponuje znaczą liczbą wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych branż informatycznych. To pod nich została skrojona specjalna polityka wizowa – aby otrzymać nowowprowadzoną wizę PBH wystarczy wykazać się rocznym doświadczeniem w branży IT, wykształceniem technicznym lub ofertą pracy od jednej z polskich firm uczestniczących w programie. Wiza PBH umożliwia zabranie ze sobą najbliższej rodziny oraz zwalnia wszystkich jej posiadaczy z obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę. Dzięki temu, relokacja uczestników programu przebiega w sposób sprawny, wygodny i minimalizujący czas potrzebny do rozpoczęcia pracy w zawodzie na polskim rynku.
Aby umożliwić posiadaczom wiz PBH jeszcze skuteczniejsze uczestnictwo w polskim obrocie gospodarczym, niemal jednogłośnie został uchwalony pakiet przepisów, pozwalający uczestnikom programów takich jak Poland Business Harbour zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczych na zasadach analogicznych do obywateli RP. 19 stycznia 2021roku, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikował obwieszczenie, na mocy którego posiadacze wiz PBH spełniają kryteria opisane w nowych przepisów, dzięki czemu mogą korzystać z wprowadzonych nimi ułatwień.
Oprócz tego, ponad 100 polskich firm z sektora IT bierze udział w programie. Branża ta rozwija się niezwykle dynamicznie, za czym idzie ciągłe zapotrzebowanie na specjalistów. Udział w programie może wziąć każda firma w każdym czasie – warunkiem jest jedynie stworzenie oferty pracy dla przyjeżdżających programistów. Dzięki temu, polski rynek otrzymał kolejne źródło specjalistów a przyjeżdżający mają szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia.
Wizy w ramach programu PBH są wydawane regularnie z najwyższym priorytetem przez polskie placówki konsularne. Dzięki temu skorzystało z nich już ponad 5000 osób a liczba ta cały czas rośnie.
2. Dla start-upów – akceleracja, granty na start, dostęp do polskiego ekosystemu wsparcia
W ramach drugiego strumienia, Fundacja StartupHubPoland uruchomiła specjalny program selekcjonujący start-upy z największym potencjałem i wspierający je w relokacji. Do programu zakwalifikowało się 20 start-upów, przy czym zainteresowanie było ponad pięciokrotnie większe. Każda z wybranych firm otrzyma dedykowane wsparcie akceleracyjne oraz możliwość korzystania z polskiego ekosystemu wsparcia. Dzięki współpracy z uczestniczącymi w programie polskimi firmami, relokujący się przedsiębiorcy mogą łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości biznesowej.
3. Dla firm – doradztwo biznesowe, dostęp do polskiego rynku, wsparcie w relokacji
Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi strumień wsparcia dla firm z sektora cyfrowego, które są zainteresowane relokacją. Eksperci PAIH przeprowadzają zainteresowanych partnerów przez wszystkie elementy procesu relokacji w specjalnej formule business concierge, czyli indywidualnego doradztwa.
Każdego dnia przyjmowane są nowe zgłoszenia kolejnych firm pragnących przenieść swój biznes do Polski. Dotychczas odnotowano ponad 3 tysiące takich zapytań, skierowanych zarówno drogą mailową jak i telefonicznie. Spośród nich już kilkadziesiąt jest objętych programem, a pierwsze już zakończyły proces przenoszenia działalności do Polski. Należy pamiętać, że w tych statystykach nie zawiera się tych podmiotów, które są w procesie relokacji.
Na potrzeby programu została udostępniona specjalna witryna: gov.pl/businessharbour. Dostępne są na niej szczegółowe informacje w czterech językach o tym kto może skorzystać z programu i jak to zrobić. Program obsługuje także całodobowe (od poniedziałku do piątku) centrum kontaktu, z którym można się skontaktować pod numerem +48 22 70 343 70 lub adresem e-mail: paih24_by@paih.gov.pl.