W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty z Hackathonu dla Miast już wdrażane!

Pandemia COVID-19 postawiła przez samorządami wiele wyzwań w obszarach edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa czy samego funkcjonowania urzędów. Centrum GovTech Polska wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, w ramach GovTech Festival, zorganizowały "Hackathon dla Miast”.

W tle panorama miasta. Napis na grafice: Hackathon dla Miast

Głównym celem tego wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja produkuje rozwiązania w odpowiedzi na rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Aplikacje wypracowane podczas hackathonu przez zespoły programistów w ścisłej współpracy z miejskimi urzędnikami oraz ekspertami miały służyć samorządom nie tylko w walce ze skutkami pandemii, ale także w rozwiązaniu istniejących trudności.

Dzięki temu udało się wytworzyć technologiczne odpowiedzi na wyzwania zgłoszone uprzednio przez cztery samorządy, które zostały wybrane spośród 30 z całego kraju.

Rzuć palenie w Zduńskiej Woli

Zduńska Wola od wielu lat borykała się z problemem smogu, który wynikał głównie z dużej ilości przestarzałych instalacji grzewczych, czyli tzw. kopciuchów, zarówno w domach jedno-, jak i wielorodzinnych. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego, przestarzałe systemy ogrzewania odpowiadają za aż 52% zanieczyszczenia powietrza.

Generator lokalnego biznesu w Stargardzie

Wyzwanie, z którym do „Hackathonu dla Miast” zgłosił się Stargard dotyczył sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które podczas pandemii znalazły się w trudnej sytuacji z uwagi na spadającą sprzedaż i brak kanałów dotarcia do klientów. Trudności te dotyczyły szczególnie małych, rodzinnych firm handlowych, usługowych i gastronomicznych, które z uwagi na brak cyfrowych narzędzi i kompetencji, zaczęły przegrywać konkurencję ze sklepami sieciowymi i dużymi koncernami.

Podobnie jak przy powstawaniu startupów, wdrażanie innowacji w miastach wiąże się z pewnym ryzykiem niepowodzenia. Każda próba niesie jednak za sobą wiele lekcji i zwiększa doświadczenie zarówno urzędników jak i przedsiębiorców rozpoczynających współpracę z samorządami, aby po jakimś czasie przejść na etap produkcji konkretnych rozwiązań.

Świdnik wyposażony w narzędzie do analizy mobilności

Dla Świdnika „Hackathon dla Miast” to drugie tego typu wyzwanie. W 2019 r. wspólnie z zespołami programistów świdniccy urzędnicy pracowali nad stworzeniem aplikacji wyszukującej nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych składanych przez mieszkańców. Dzięki opracowanemu algorytmowi udało się odnaleźć 1300 osób, które dotąd nie płaciły za wywożenie odpadów.

W kolejnych artykułach opublikujemy szczegółowy przebieg tworzenia rozwiązań dla miasta Zduńska Wola i Stargard, gdzie obecnie dobiegają końca prace nad wdrożeniem funkcjonalnych aplikacji. Mimo wielu wyzwań prawnych, organizacyjnych i technicznych, urzędnicy i zespoły są zgodne, że poprzez hackathony wdrożeniowe można efektywnie rozwiązać realne potrzeby miasta.

{"register":{"columns":[]}}