W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzuć palenie w Zduńskiej Woli - projekty z Hackathonu pomagają miastom

Pierwszy "Hackathon dla Miast" współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Centrum GovTech pokazał, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. 

Rzuć palenie w Zduńskiej Woli Hackathon dla Miast

Zduńska Wola od wielu lat borykała się z problemem smogu, który wynikał głównie z dużej ilości przestarzałych instalacji grzewczych, czyli tzw. kopciuchów, zarówno w domach jedno-, jak i wielorodzinnych. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego, przestarzałe systemy ogrzewania odpowiadają za aż 52% zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko to w Zduńskiej Woli było na tyle poważne, że miasto wielokrotnie zajmowało wysokie pozycje w różnych rankingach europejskich, które porównywały dane dot. jakości powietrza. 

W celu polepszenia jakości powietrza, konsekwentnie co roku ponawiany jest miejski program dotacji „Stop Smog”, który pozwala mieszkańcom Zduńskiej Woli na wymianę „kopciuchów”, na inne, ekologiczne źródła ciepła. W ramach tej inicjatywy miasto przyznaje dofinansowanie w wysokości do 50% inwestycji (maksymalnie 5 tys. zł). Prowadzone są także szerokie działania edukacyjne, mające na celu dostrzeżenie problemu smogu przez Zduńskowolan. 

Urzędnicy miejscy stwierdzili jednak, że oprócz działań edukacyjno-informacyjnych, równie ważne są ułatwienia przy wymianie ogrzewania na bardziej ekologiczne oraz wiedza dotycząca procedur. Dla wielu osób barierą staje się konieczność dzwonienia do wielu specjalistów, monterów czy sklepów. Porównywanie ofert zajmuje dużo czasu i odstrasza od starania się o wymianę pieca. Podobnie ma się sytuacja z drugiej strony – specjaliści też nie są w stanie wyczerpująco odpowiadać na wszystkie zadane pytania, tym bardziej, że często są one jedynie orientacyjne. 

Dużym problemem w mieście była dotychczas kwestia braku wiedzy mieszkańców, w zakresie tego, które budynki mogą zostać podłączone do sieci miejskiego lub gazowego ogrzewania. Urząd miasta zaś dysponuje nie tylko danymi dotyczącymi istniejącej już infrastruktury grzewczej, ale również planowanej modernizacji. 

Dlatego też postanowiono o uporządkowaniu i wykorzystaniu posiadanych informacji i stworzeniu webowej aplikacji Stop Smog pokazującej mieszkańcom możliwości, z których mogą skorzystać przy wymianie starych pieców, na nowy system grzewczy, w zależności od lokalizacji ich miejsca zamieszkania. Aplikacji ta ma łączyć działania edukacyjne z ułatwieniem mieszkańcom wyliczania kosztów wymieniania źródła ciepła na ekologiczne oraz szacunkowej eksploatacji w kolejnych latach. Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą w ten sposób dowiedzieć się, z jakich źródeł ciepła mogą skorzystać – miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, a także ogrzewania elektrycznego i kotłów na biomasę. 

Podczas Hackathonu dla Miast uznano, że najlepiej założone funkcjonalności spełnia projekt aplikacji zespołu GBX Soft. Przygotował on rozwiązanie informatyczne, złożone z czterech głównych elementów: 

  • informacyjnej strony internetowej; 

  • kalkulatora inwestycji transformacji energetycznej gospodarstwa domowego; 

  • generatora wniosku o dotację dla mieszkańców Zduńskiej Woli; 

  • panelu CMS, zbierającego dane i statystyki na temat wyliczeń i aktywności użytkowników. 

Pierwsze efekty wdrożenia są już widoczne w postaci wzrostu zainteresowania wśród mieszkańców wymianą tzw. kopciucha. Dzięki powstaniu aplikacji, urzędnik nie musi każdej osobie tłumaczyć jakie możliwości wymiany systemu grzewczego i na jakich zasadach posiada, lecz może odesłać do prostego narzędzia wskazującego krok po kroku drogę postępowania w tym zakresie – dostosowaną osobno do każdego użytkownika. 

Celem stworzenia aplikacji webowej było także ułatwienie procesu składania wniosku o wymianę pieca grzewczego, dlatego zawiera ona moduł pozwalający na generowanie formularza dla urzędu, który został maksymalnie uproszczony w stosunku do dotychczasowego wypełniania wniosków, a jednocześnie jest zgodny z przyjętą uchwałą. 

{"register":{"columns":[]}}