W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyłoniono zwycięskie rozwiązania Leothonu EcoTechnology for Cities powered by Microsoft & GovTech!

To 3 edycja hackathonu Leothon 2021 powered by Microsoft & Centrum GovTech pt. “EcoTechnology for Cities” zorganizowanego przez Kozminski Venture Lab, którego partnerem merytorycznym jest PwC. Hackathon odbył się w dniach 29-30 marca, gdzie 12 zespołów pracowało nad technologiczno-biznesowym aspektami 3 wyzwań od miast. Kraków, Zgierz oraz Konin zgłosiły wyzwania w obszarze zarządzania odpadami, zarządzania jakością powietrza oraz terenami zielonymi.

Grafika z logotypem Leothonu

Warsztaty

Centrum GovTech przeprowadziło szczegółowe warsztaty z wszystkimi miastami biorącymi udział w hackathonie. Przez dwa tygodnie wspólnych spotkań z ekspertami udało się doprecyzować problemy, przed jakimi stoją miasta i następnie wykreowanie wyzwanie hackathonowego udostępnione uczestnikom.

 

Przebieg Hackathonu

 

Około stu uczestników podzieliło się na 12 zespołów, które następnie przez 27 godzin pracowały nad wykreowaniem rozwiązania używającego najnowszych technologii i odpowiadającego na potrzeby miast. Uczestnicy mieli do dyspozycji kilkudziesięciu mentorów, wspierających ich podczas trwania wydarzenia i pomagającym lepiej zaprojektować odpowiedź na wyzwanie miasta. Każdy z zespołów uzyskiwał akceptację wizji projektu z miastem partnerskim.

 

Już od kilku lat poprzez hackathony łączymy administrację publiczną, przed którą pojawiają się wciąż to nowe wyzwania, z tymi, którzy mają duży zasób kreatywnych i innowacyjnych pomysłów na to jak im sprostać. Dzięki połączeniu formy Hackathonu z trudnymi wyzwaniami jakimi są obszary zarządzania odpadami, jakością powietrza, czy terenami zielonymi udało nam się stworzyć wyzwania jednocześnie ciekawe dla rozwiązujących i ważne dla wystawiających je miast. W ciągu 27 godzin powstały rozwiązania, mające potencjał realnego służenia mieszkańcom naszych małych ojczyzn. Gratuluję wszystkim zespołom, które podjęły się prac nad technologiczno-biznesowymi aspektami wyzwań od miast, życząc im jednocześnie powodzenia przy wdrożeniach – Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

 

„Niezwykle miło obserwować tyle zaangażowanych młodych osób, studentów poszukujących innowacyjnych rozwiązań na wyzwania stojące dziś przed sektorem publicznym, w którym duży udział mają samorządy. Konkurencja hackathonowa była bardzo wyrównana i zespoły dawały z siebie wszystko przez 27 godzin hackathonu. Przed nami miesiące pracy, aby z zwycięskimi zespołami wdrożyć ich pomysł i przełamać bariery miast zgłaszających.” - Tomasz Topolewski - koordynator projektu Leothon 2021 z ramienia Centrum GovTech oraz przedstawiciel jury konkursowego

Rozwiązania dla miast

Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami dla trzech miast partnerskich: Krakowa, Konina i Zgierza.

 

Tegoroczni zwycięzcy Leothonu:

 

  • Najlepsze rozwiązanie dla Krakowa przygotował zespół Nature Users
  • Najlepsze rozwiązanie dla Konina przygotował zespół JEEP
  • Najlepsze rozwiązanie dla miasta Zgierza przygotowane przez zespół Hello World Developers

 

Zwycięskie zespoły otrzymają nagrodę konkursową w wysokości 10 000 zł i dodatkową nagrodę w wysokości 20 000 zł, jeśli zrealizują swój projekt w miastach partnerskich.

{"register":{"columns":[]}}