W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirus ptasiej grypy. Czy może być groźny nie tylko dla ptaków?

Kotek

Problemem ostatniego roku stały się doniesienia o pojawieniu się na przełomie czerwca i lipca na terenie Polski przypadków zakażenia kotów domowych wirusem ptasiej grypy H5N1, które wystąpiły w podobnym czasie w różnych regionach kraju. 17 lipca 2023 r. WHO wydało komunikat na temat zakażeń w Polsce kotów domowych wirusem ptasiej grypy A (H5N1) informując, że od czerwca do dnia 11 lipca 2023 r. przebadano 47 próbek pobranych od 46 kotów i jednego karakala trzymanego w niewoli, z których 29 dało wynik pozytywny – potwierdzono grypę A (H5N1). 14 kotów zostało uśpionych, a kolejnych 11 zmarło, ostatni przypadek śmierci odnotowano 30 czerwca - informuje WHO.

Pierwsze przypadki zakażeń wirusem H5N1 kotów w Europie zanotowano wiosną 2006 r. w Niemczech na wyspie Rugia oraz w Austrii. Wirus ptasiej grypy potrafi dynamicznie się zmieniać. Na świecie notuje się coraz więcej gatunków ssaków, które zakaził a w 2022 r. dowiedziono, że rozprzestrzeniał się pomiędzy norkami na hiszpańskiej fermie. Od roku 2023 wystąpienie ptasiej grypy zgłoszono również u innych ssaków - u fok w USA oraz lwów morskich w Peru i Chile. Na początku kwietnia 2024 r. odnotowano zakażenia na 11 fermach bydła mlecznego w 5 stanach USA a 2.05.2024 r. potwierdzono zakażenia bydła mlecznego na 36 fermach w 10 stanach.

Wirusy grypy do infekowania komórek wykorzystują obecny na ich powierzchni kwas sialowy. Występuje on w dwóch głównych wersjach: jedna dominuje u ptaków i wykorzystują ją wirusy ptasiej grypy takie jak H5N1, zaś druga dominuje u ssaków. Dlatego ssaki, w tym ludzie, są mało podatni na infekcje H5N1. Gdy jednak do niej dojdzie, to skutki mogą być tragiczne.

Ryzyko zakażenia wirusami grypy pochodzenia odzwierzęcego ocenia się obecnie jako niskie i nie udokumentowano przeniesienia się wirusa z człowieka na człowieka oraz przypadku transmisji H5N1 z kota na człowieka, ale to nie znaczy, że ryzyko nie istnieje lub nie może się nagle pojawić. Bądźmy czujni.

{"register":{"columns":[]}}