Deklaracja dostępności
Informacja dotycząca dostępności cyfrowej
Serwis internetowy Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia tworzony jest w domenie „gov.pl” w oparciu o system dostarczony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Deklaracji dostępności do serwisu ncbr.gov.pl znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/ncbr/deklaracja-dostepnosci-narodowego-centrum-badan-i-rozwoju).
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia (HPK Wchód) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego HPK Polska Wschodnia.
Data publikacji strony internetowej: 2022.04.01
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2022.04.01
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych
i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
- pochodzą z różnych źródeł,
- opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
- opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
- niektóre treści zostały opublikowane w serwisie z grafikami, które zawierają tekst, z uwagi na fakt, że treść na grafice była niezbędna do skutecznej komunikacji danego zagadnienia;
- niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej. Napisy do tych filmów są sukcesywnie uzupełniane;
Oświadczenie sporządzono dnia 2022.03.29. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobami odpowiedzialnymi są redaktorzy strony:
- Sylwia Nowak (adres poczty elektronicznej: s.nowak@ipan.lublin.pl, telefon: +48817445061 w. 118)
- Michał Marszałowicz (adres poczty elektronicznej: m.marszalowicz@ipan.lublin.pl, telefon: +48817445061 w. 118).
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia – Biuro w Lublinie
Informacja dotycząca dostępności architektonicznej
Lubelskie biuro Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia funkcjonuje w Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk.
Instytut posiada 4 budynki oznaczone literami: „A”, „B”, „C” i „D”. Wszystkie położone są w Lublinie,
w dzielnicy Felin, przy ul. Doświadczalnej 4. Dojazd do nich możliwy jest od strony ul. Doświadczalnej jedną z dwóch bram. Między budynkami „A” i „B” wytyczona została wewnętrzna droga, która prowadzi na parking dla pracowników Instytutu oraz gości. Na parkingu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku „B”, znalazły się 2 oznakowane miejsca postojowe z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe miejsca parkingowe znajdują się za budynkiem „A”, do którego można dojechać wewnętrznym łącznikiem lub drugą bramą wjazdową od strony ul. Doświadczalnej.
HPK Polska Wschodnia – Biuro w Lublinie dysponuje dwoma odrębnymi pomieszczeniami biurowymi, które znajdują się w budynku oznaczonym literą „B”. Są to pokoje nr 120 (dr A. Stępniewski) i 206 (S. Nowak, M. Marszałowicz). W tym samym obiekcie znajdują się także dwie sale seminaryjne (nr 212
i 213), wykorzystywane na potrzeby szkoleń stacjonarnych.
Budynek „B” jest dwupiętrowym obiektem, przystosowanym do obsługi osób, które mają trudności
w poruszaniu się. Główne wejście znajduje się na tej samej płaszczyźnie co chodnik i nie wymaga używania schodów lub podjazdu. Składa się ono z drzwi uchylnych. Przy wejściu znajduje się domofon pozwalający na komunikację z osobami pracującymi w budynku (nazwiska pracowników znajdują się na tabliczce informacyjnej przy domofonie). Na klatkach schodowych zamontowane są poręcze. Budynek posiada windę z oznaczeniami w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do budynku można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Szczegółowe informacje nt. dostępności architektonicznej Instytutu Agrofizyki PAN znajdują się
w dokumentach opublikowanych pod adresem internetowym:
http://bip.ipan.lublin.pl/pl/info/Deklaracja+dost%C4%99pno%C5%9Bci
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia – Biuro w Białymstoku
Deklaracja dostępności architektonicznej budynku ogólnotechnicznego Politechniki Białostockiej
Budynek Ogólnotechniczny (Wydział Informatyki, Rektorat, administracja centralna, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia), ul. Wiejska 45A, 15-351 BiałystokKierownik – mgr Michał Karpowicz, 85 746-91-83, m.karpowicz@pb.edu.pl
Obiekt składa się z 3 części; Budynek A (4 kondygnacje połączone windą), Budynek B (2 kondygnacje – pomieszczenia administracyjne i techniczne na poziomie niskiego parteru), Budynek C (jedna kondygnacja + piwnice) – pomieszczenia techniczne na poziomie piwnicy/niskiego parteru).
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia znajduje się w części B, w pokoju nr 17B.
Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością wyznaczone są:
- 2 stanowiska od strony frontowej obiektu (Budynku A), jedno dł.4,5 m x szer.4,2 m, drugie dł. 4,6 m x szer. 4,4m. od wejścia wyposażonego w pochylnię;
- 2 stanowiska za obiektem (Budynku C), dł. 5,0 m x szer. 3,7 m i 5,0 m x szer. 3,6 m od wejścia wyposażonego w pochylnię.
W pochylnie dla osób poruszających się na wózkach wyposażone są wejścia:
- do części A na poziomie wysokiego parteru, front obiektu;
- do części A na poziomie niskiego parteru, front obiektu, (zamykane po godz. 15.45 – otwierane przez portiera ( w sytuacji poinformowania przez telefon, który jest podany na drzwiach wejściowych);
- do części C, tył obiektu, (zamykane po godz. 17.00 – otwierane przez portiera (w sytuacji poinformowania przez telefon, który jest podany na drzwiach wejściowych);
Schody przy wejściach od frontu budynku na poziomie wysokiego parteru wyposażone są w poręcze po obu stronach.
Drzwi do budynku nie są automatycznie otwierane.
Wewnątrz budynku znajdują się:
- toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na poziomie niskiego i wysokiego parteru w części B; wysokiego parteru w części C (kabina dostosowana w toalecie damskiej);
- winda, wyposażona w automatycznie otwierane drzwi, komunikaty głosowe i przyciski w alfabecie brajla, która obsługuje wszystkie poziomy część A;
- schody przy windzie wyposażone w poręcze po obu stronach, pozostałe klatki schodowe nie są wyposażone w poręcze po obu stronach.
Do obiektu można wejść z psem asystującym.
Mapy obiektu dostępne są w aplikacji Zonifero.
Uczelnia zapewnia dostęp do usługi tłumacza języka migowego Migam, usługa jest aktywna w od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.
W pętle induktofoniczne wyposażone są następujące pomieszczenia dydaktyczne: Aula 23C, sala dydaktyczna 116A, 6B. Stanowiskowe pętle induktofoniczna są zamontowane w: dziekanacie, pokój 121; sekretariacie Prorektora ds. Studenckich, pok . 35A; Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami, pok. 39C.
Oznakowania pomieszczeń w brajlu zostały umieszczone nad klamkami do pomieszczeń.
Dane kontaktowe portierni lub innych osób udzielających informacji/pomocy:
Portiernia 85 746-91-92, 797-994-897. Portiernia połączona z szatnią znajduje się w części A budynku na poziomie wysoki parter.
Obiekt ma zostać poddany pracom modernizacyjnym zwiększającym dostępność: dodatkowe miejsca parkingowe, automatyzacja drzwi, dodatkowe pochylnie.