W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich

09.08.2022

Cztery uczelnie wyższe w Lublinie postanowiły zacieśnić współpracę i po wcześniejszym powołaniu Związku Uczelni Lubelskich (ZUL) podejmują konkretne działania na rzecz lubelskiego środowiska akademickiego. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Lubelska ustanowiły zadania, które będą wspólnie realizować niejako „pod parasolem” otwartym przez Prezydenta miasta Lublin.

Inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich

Cztery uczelnie lubelskie postanowiły w 2017 roku zacieśnić współpracę i powołały Związek Uczelni Lubelskich. Uczelnie te kształcą łącznie ponad 50 tys. studentów i zatrudniają kilka tysięcy nauczycieli akademickich. Pozytywnie do tej inicjatywy odniósł się Prezydent miasta Lublin i aktywnie włączył się w realizację idei Związku Uczelni Lubelskich.

W lipcu br. rektorzy czterech szkół wyższych wchodzących w skład Związku ogłosili inicjatywy, które w najbliższym czasie będą realizowane w oparciu o wspólnie utworzony Akademicki Budżet Partycypacyjny. Tymczasem budżet ten wynosić będzie 100 tys. zł i jeśli się sprawdzi, to zostanie powiększony. Pieniądze te będą źródłem finansowania działań, z których dwa tj. Interprojekt i Staż za miedzą będą miały charakter konkursu.

Interprojekt

Konkurs Interprojekt ma na celu tworzenie międzyuczelnianych, interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Zespoły mają prowadzić wspólne prace badawcze, których wyniki stanowić będą podstawę ubiegania się o granty z funduszy zewnętrznych, szczególnie z programu Horyzont Europa. Ideą tego działania jest wzmocnienie merytoryczne oraz wielostronne, pełniejsze podejście do prac badawczych. Stąd preferowane będą zespoły złożone z co najmniej trzech uczelni będących członkami Związku.

Staż za miedzą

Konkurs „Staż za miedzą” umożliwi wzajemną wymianę naukowców pomiędzy uczelniami wchodzącymi w skład Związku Uczelni Lubelskich. Inicjatywa ma na celu zawiązanie ściślejszych relacji merytorycznych pomiędzy indywidualnymi badaczami oraz umożliwi zapoznanie się z posiadaną aparaturą i wyposażeniem laboratoriów. Ma to ułatwić ubieganie się o wspólne granty naukowo-badawcze w tym granty finansowane z programu Horyzont Europa.

Wirtualna Karta Biblioteczna

Każda uczelnia ma własną bibliotekę. Wirtualna Karta Biblioteczna umożliwi nieodpłatne korzystanie z zasobów bibliotek głównych uczelni na zasadach wzajemności. Jest to inicjatywa niezwykle potrzebna i oczekiwana przez środowisko akademickie. Dzięki Karcie studenci, doktoranci i pracownicy uczelni będą mogli swobodnie korzystać z zasobów zgromadzonych przez poszczególne biblioteki.

Opisane wyżej inicjatywy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska naukowego Lublina, gdzie rywalizuje ze sobą pięć wyższych uczelni (Katolicki Uniwersytet Lubelski póki co nie zgłosił akcesu do Związku Uczelni Lubelskich). Próba połączenia potencjałów badawczych i intelektualnych uniwersytetów może wkrótce przynieść pozytywne efekty a z pewnością przyczyni się do lepszego wzajemnego poznania możliwości badawczych udziałowców ZUL.

{"register":{"columns":[]}}