W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miasto Lublin i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w sieci EUniverCities

29.11.2022

W dniach 15-17 listopada przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wzięli udział w spotkaniu sieci EUniverCities. Spotkanie miało miejsce w Innsbrucku w Austrii, a jego przedmiotem były problemy związane ze zrównoważonym rozwojem miast.

zdjęcie przedstawia schematycznie obszary zainteresowań członków sieci

Sieć EUniverCities powstała w 2012 roku a inicjatywa jej powołania wyszła z miasta Delft w Holandii. Sieć gromadzi piętnaście miast europejskich będących silnymi ośrodkami akademickimi, między innymi są to: Aveiro, Bozen-Bolzano, Exeter, Gandawa, Innsbruck, Lozann, Magdeburg, Parma, Malaga, Strasburg, Timisoara, czy Trondheim. Lublin jest członkiem sieci od 2014 roku. Partnerzy sieci uczą się od siebie nawzajem, jak owocnie kształtować współpracę na poziomie miasto-uniwersytet, wykorzystywać doświadczenia poszczególnych uczestników, podejmować kolejne inicjatywy na poziomie lokalnym oraz rozpowszechniać pomysły i promować działania. Sieć została zainspirowana strategią "Europa 2020" na rzecz inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Przywiązuje dużą wagę do wiedzy, innowacji i technologii rozwijanych lokalnie. Członkostwo sieci uzyskuje tzw. tandem, na który składa się reprezentacja samorządu miasta oraz reprezentacja środowiska akademickiego. Priorytetowe tematy i obszary zainteresowania dla działalności sieci to:

  • planowanie urbanistyczne – rozwój kampusu akademickiego, dostosowanie transportu, sztuczna inteligencja w funkcjonowaniu miasta itp.;
  • gospodarka – kształtowanie rynku pracy, przedsiębiorczość, marketing itp.;
  • kultura – promocja sportu, sztuki, aktywnego wypoczynku itp.;
  • społeczeństwo – migracje, włączenie/wykluczenie, starzenie się społeczeństwa, opieka zdrowotna itp.;
  • zrównoważony rozwój - zmiany klimatu, transformacja energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, recykling odpadów itp.;
  • nauczanie i uczenie się ustawiczne – systemy szkoleń dla dorosłych, zmiana kwalifikacji, dostosowanie do zmian rynku pracy itp.

Tym razem Lublin reprezentowali pracownicy Referatu Umiędzynarodowienia w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz pełnomocnik Rektora UMCS ds. umiędzynarodowienia kształcenia. Obecna też była studentka UMCS pochodząca ze Srilanki. Tematem rozmów była wymiana doświadczeń oraz opracowywanie dobrych praktyk związanych z tworzeniem jak najlepszych warunków do studiowania. Podczas obrad sieci miała także miejsce promocja istniejącego potencjału i wymiana informacji na temat podejmowanych inicjatyw przez i na rzecz środowiska akademickiego poszczególnych miast, członków sieci. W tym roku przedstawiciele Lublina mieli okazję zaprosić partnerów sieci do udziału w przyszłorocznym cyklu wydarzeń związanych z nominacją Lublina na Europejską Stolicę Młodzieży.

Uczestnicy sieci opracowali podręcznik strategicznej współpracy miasto-uniwersytet, który dostępny jest w wersji elektronicznej pod adresem.

{"register":{"columns":[]}}