W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Środowisko akademickie Środkowej i Wschodniej Europy aspiruje do odgrywania większej roli na arenie europejskiej

22.11.2022

We wrześniu br. grupa siedmiu uniwersytetów z Europy Środkowej i Wschodniej podpisała porozumienie z Ligą Europejskich Uniwersytetów Badawczych (LERU), która reprezentuje 23 czołowe europejskie uniwersytety badawcze. Celem porozumienia jest wzmocnienie głosu naukowców z Europy Środkowo-Wschodniej w gremiach decyzyjnych UE.

zdjęcie przedstawia wysoko zaawansowaną instalację badawczą

Wrześniowe spotkanie przedstawicieli Uniwersytetów z Europy Środkowej i Wschodniej tzw. Grupy CE7 z przewodniczącym Ligi Europejskich Uniwersytetów Badawczych LERU zakończyło się podpisaniem porozumienia gwarantującego bardziej słyszalny głos nowych członków UE w kształtowaniu polityki naukowo-badawczej w Europie. Grupa CE7, gromadzi uniwersytety z Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Polski, Serbii i Słowenii. Należy wspomnieć, że grupa CE7 spotyka się z LERU regularnie już od 2016 roku. Nowo podpisana umowa wzmacnia dotychczasowe partnerstwo i ma na celu zapewnienie uniwersytetom Europy Środkowo-Wschodniej większego znaczenia w zakresie kształtowania polityki naukowo-badawczej na poziomie UE.

Podczas spotkania wskazano na ważny problem, jakim jest luka w finansowaniu badań w Europie Środkowej i Wschodniej w porównaniu z uniwersytetami w Europie Zachodniej. Wciąż utrzymująca się ta dysproporcja grozi zwiększeniem niekorzystnych różnic w poziomie rozwoju między Wschodem a Zachodem Europy.

Uczestnicy spotkania LERU i CE7 wskazali wspólne cele, którymi z jednej strony jest zwykła współpraca międzyuczelniana, promowanie projektów badawczych, prowadzenie szkół letnich i tworzenie grup roboczych a z drugiej lobbowanie w Brukseli w kierunku bardziej elastycznego i przyjaznego dla uniwersytetów środowiska oraz zapewnienie im znaczącej pozycji w kształtowaniu polityki europejskiej.

Tematem rozmów był także wpływ konfliktu zbrojnego na Ukrainie na sytuację uniwersytetów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślono, że zachodnioeuropejskie uniwersytety nierzadko nie dostrzegają zagrożenia ze strony Rosji. Uniwersytety w krajach sąsiadujących z Rosją widzą to zagrożenie bardzo wyraźnie, a aktualne doświadczenia pokazują jak krucha może okazać się stabilizacja w tym regionie, także w aspekcie prowadzenia badań naukowych.

Należy dodać, że wyżej opisana koalicja CE7 i LERU, nie jest jedyną działającą na rzecz zwiększenia wpływu uniwersytetów z Europy Środkowo-Wschodniej na politykę Brukseli. Uniwersytet w Tartu, Uniwersytet w Ljubljanie, Uniwersytet Babeș-Bolyai w Rumunii i Uniwersytet Jagielloński dołączyły w ostatnich latach do The Guild, innej europejskiej uniwersyteckiej grupy lobbystycznej.

{"register":{"columns":[]}}