W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stowarzyszanie państw spoza Unii Europejskiej z Programem Horyzont Europa

13.12.2022

Trwają rozmowy dotyczące udziału państw spoza UE w Programie Horyzont Europa. Najbliżej porozumienia są Kanada i Nowa Zelandia. W końcu listopada br. miała miejsce wizyta kanadyjskiego ministra nauki, innowacji i przemysłu François-Philippe'a Champagne'a w Brukseli. Minister Champagne spotkał się z Komisarz KE ds. konkurencji Margrethe Vestager. Po spotkaniu ogłoszono, że Kanada i KE przystępują do ostatniego etapu negocjacji. Stowarzyszenie Kanady z programem Horyzont Europa może nastąpić wiosną przyszłego roku.

zdjęcie przedstawia symbolicznie liść klonu utworzony z nowoczesnych biurowców

Zwłaszcza od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE zależy na tym, aby liberalne, zaawansowane technologicznie demokracje przyłączyły się do programu Horyzont Europa.

Kanada prowadzi rozmowy i jest żywotnie zainteresowana przystąpieniem do programu Horyzont Europa. Kolejna, ostatnia runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami tego kraju z KE może zakończyć się wiosną przyszłego roku. Oczekuje się, że Kanada będzie pierwszym krajem, który przystąpi do programu Horyzont Europa na mocy nowych zasad, które pozwalają "podobnie myślącym" demokracjom z silnymi systemami B+R przyłączać się, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Stowarzyszenie oznaczałoby, że naukowcy z Kanady mogliby dołączyć do konsorcjów bez konieczności znajdowania własnego źródła finansowania. Kanadyjczycy mogliby też koordynować projekty. Rozmowy dotyczą jednak jedynie przystąpienia drugiego filaru programu Horyzont Europa, który finansuje konsorcja naukowe i przemysłowe w celu sprostania dużym wyzwaniom środowiskowym i gospodarczym.

Kolejnym krajem, który obecnie jest najbliżej stowarzyszenia z programem jest Nowa Zelandia, która ogłosiła w zeszłym miesiącu, że rozpocznie formalne negocjacje w sprawie stowarzyszenia. Natomiast Korea Południowa i Japonia są nieco w tyle i aktualnie prowadzą wstępne rozmowy z UE w sprawie stowarzyszenia. Także Australia została zaproszona do udziału w programie, jednak jeszcze nie przystąpiła nawet do wstępnych rozmów.

Tymczasem Wielka Brytania i Szwajcaria pozostają wiąż niestowarzyszone z programem Horyzont Europa. Powodem tego stanu są szersze spory polityczne. Oba te kraje były wcześniej głównymi beneficjentami unijnych programów ramowych w zakresie badań naukowych.

{"register":{"columns":[]}}