W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielka Brytania wykluczona z udziału w projektach dot. wysokozaawansowanych technologii w Programie Horyzont Europa

18.11.2022

Wielka Brytania została wykluczona z projektów kwantowych tj. inicjatywy badawczej KE Quantum Flagship, do których wcześniej miała dostęp. Firmy brytyjskie, którym przyznano dotacje, nie mogą brać udziału, a projekty realizowane w konsorcjach mogą zostać odrzucone, jeśli nie można zastąpić uczestników z Wielkiej Brytanii.

Oryginał zdjęcia autorstwa Nic Wood z portalu Pexels. Zdjęcie przedstawia obwody drukowane o dużej gęstości połączeń

Już wiosną zeszłego roku Wielka Brytania, Szwajcaria i Izrael zostały wykluczone z możliwości uczestnictwa w konkursach dotyczących czujników kwantowych, symulatorów i telekomunikacji. Decyzja ta podyktowana była względami bezpieczeństwa, co do spełnienia, których wątpliwości mieli urzędnicy KE. Jednak na skutek sprzeciwu państw członkowskich i samych naukowców, pod koniec 2021 r. Komisja Europejska zdecydowała o otwarciu konkursów w latach 2021–2022 dla niektórych podmiotów z Wielkiej Brytanii. Warunkiem miało być zapewnienie odpowiednich standardów ochrony strategicznych interesów i bezpieczeństwa UE. Ponadto Wielka Brytania miała zapewnić otwarcie własnego finansowania na zasadzie wzajemności i zachowanie standardów ochrony własności intelektualnej. W październiku br. KE zdecydowała się jednak wykluczyć Wielką Brytanię z możliwości udziału w konkursach programu „Horyzont Europa” dotyczących wrażliwych projektów kwantowych poddając w wątpliwość spełnienie ww. warunków.

„Istnieje ryzyko, że podmiot z Wielkiej Brytanii uczestniczący w projekcie, a tym samym mający dostęp do wszystkich informacji, może wydzielić start-up, który ostatecznie może zostać przejęty przez kraje pozaeuropejskie” – powiedział Tommaso Calarco, dyrektor Instytutu Kontroli Kwantowej w Jülich, koordynator inicjatywy Quantum Flagship.

Możliwości technologii kwantowych są niezwykle szerokie i znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach techniki. Są one źródłem postępu i konkurencyjności oraz mogą stanowić o przewadze przemysłu europejskiego na rynku globalnym.

W świetle decyzji KE sektor kwantowy Wielkiej Brytanii zacieśnia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i Szwajcarią oraz liczy na własne fundusze wysokiego ryzyka. Ponadto brytyjskie firmy prowadzące badania w „obszarze kwantowym” mogą liczyć na pomoc budżetu państwa.

{"register":{"columns":[]}}