Podlaska KAS zaakceptowała PIT-y „zapominalskich” podatników
- Aż 184 tys. podlaskich podatników nie złożyło swojej rocznej deklaracji PIT, ale mogą spać spokojnie ponieważ po 30 kwietnia ich zeznania zostały zaakceptowane automatycznie.
- W województwie podlaskim 93 proc. deklaracji podatkowych za 2023 r. złożono elektronicznie, z tego ponad 68 proc. przez usługę Twój e-PIT.
- Urzędy skarbowe zwróciły już ponad 465 mln zł na konta podatników.
Ze wstępnych podsumowań podlaskiej KAS wynika, iż podczas tegorocznej kampanii PIT do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło prawie 629 tys. zeznań PIT. Z tego 584 tys., czyli aż 93 proc. to zeznania złożone elektronicznie zarówno przez usługę Twój e-PIT (68 proc. wszystkich zeznań) jak i przez system e-Deklaracje. Oprócz wygody i bezpieczeństwa elektroniczna forma rozliczenia przyspiesza zwrot nadpłaconego podatku. Urzędy skarbowe mają maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłat z zeznań złożonych elektronicznie (w przypadku papierowych deklaracji jest to 90 dni). W praktyce podatnicy, którzy rozliczyli się elektronicznie dostawali często swoje zwroty w ciągu kilku dni.
Do tej pory urzędy skarbowe z naszego województwa zwróciły na konta podlaskich podatników ponad 465 mln zł nadpłat wykazanych w złożonych zeznaniach. Ze statystyk podlaskiej KAS wynika, że nadpłaty wykazano w 74 proc. PIT-ów. W 12 proc. zeznań podatnicy wykazali konieczność dopłaty podatku, a 14 proc. PIT-ów zostało rozliczonych „na zero", czyli nie wynika z nich ani zwrot, ani dopłata.
Co ciekawe, prawie 184 tys. podatników z województwa podlaskiego nie złożyło w ogóle swojego zeznania PIT. Mogli tak zrobić, ponieważ usługa Twój e-PIT ma w sobie bardzo przyjazne rozwiązanie dla podatników rozliczających się na zeznaniach PIT-37 i PIT-38. Mianowicie, przygotowane przez KAS wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, po upływie czasu na ich złożenie, są automatycznie zatwierdzane i przesyłane do urzędów skarbowych także za tych podatników, którzy nawet do nich nie zajrzeli. W ubiegłym roku z tej funkcji skorzystało blisko 100 tys. podatników z woj. podlaskiego, w tym roku takich zeznań było aż o 84 proc. więcej. Pamiętać jednak należy, że nie są automatycznie akceptowane pozostałe zeznania czyli PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. W przypadku tych deklaracji podatnicy powinni byli je zaakceptować uzupełniając wcześniej o brakujące dane.
Podatnikom, których zeznania zostały rozliczone automatycznie, a którzy będą musieli dopłacić roczny podatek urząd skarbowy wyśle informację o kwocie do zapłaty wraz z załączonym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym, na który należy dopłacić brakujący podatek.
Szczegółowego podsumowania kampanii PIT można się spodziewać na przełomie czerwca i lipca.