20th Meeting of the IACI: Artificial Intelligence Meets Craniofacial Superimposition
16.10.2024
W dniach 2–5 października 2024 r. odbyła się jubileuszowa konferencja 20th Meeting of International Associastion for Craniofacial Identification (IACI) zorganizowana przez Uniwersytet w Grenadzie (UGR) oraz Panacea Cooperative Research (spin-off UGR). Tematem przewodnim było zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie identyfikacji na podstawie analiz twarzowo-czaszkowych.
Konferencję rozpoczęły wystąpienia plenarne, w których m.in. omówiono zagadnienia automatyzacji powszechnie znanych metod identyfikacji takich jak superimpozycja, radiografia porównawcza, segmentacja i analiza modeli 3D czy progresja wiekowa na podstawie zdjęć twarzy. Dr Caroline Wilkinson, antropolog sądowy, specjalista ds. identyfikacji czaszkowo-twarzowej i dyrektor Instytutu Badań Kryminalistycznych (FORRI) na Uniwersytecie Johna Mooresa w Liverpoolu wygłosiła referat dotyczący problemów występujących podczas identyfikacji migrantów zmarłych podczas próby dotarcia do innego kraju. Dr Wilkinson jest inicjatorem utworzonej w 2023 roku akcji COST, finansowanej ze środków UE, powołanej na rzecz identyfikacji ofiar katastrof migracyjnych (MDVI). Akcja ma na celu wypracowanie zasad postępowania w przypadku katastrof dot. migrantów, a także podjęcie prac nad poprawą możliwości identyfikacji w różnych krajach europejskich. Jej badania i doświadczenie w pracy nad tego typu przypadkami wykazało, że II-rzędowe metody, w tym analiza czaszkowo-twarzowa, są skutecznymi sposobami identyfikacji gdy analiza uzębienia, materiału genetycznego i odcisków palców nie jest możliwa z powodu braku dostępu do danych przedśmiertnych.
W trakcie warsztatów przygotowanych przez ekspertów z dziedziny sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, antropologów i biologów przedstawiono kluczowe założenia dotyczące uczenia maszynowego, wraz z przykładami ich zastosowania w antropologii fizycznej. Przedstawiono również kluczowe koncepcje projektowania badań eksperymentalnych w środowisku języków programowania, np. Phyton.
IES reprezentowała na konferencji mgr Melania Mazur plakatem zatytułowanym „Positive identification of the deceased man through craniofacial superimposition”. Zaprezentowano w nim przypadek udanej identyfikacji na podstawie analizy antropologicznej oraz metody superimpozycji twarzowo-czaszkowej wykonanej w programie Skeleton-id. Z powodu braku materiału porównawczego w postaci DNA, policja dysponowała jedynie rysopisem z policyjnej bazy danych oraz dwoma fotografiami wytypowanej osoby. Analiza cech morfologicznych czaszki, zgodności punktów kranio- i cefalometrycznych oraz porównanie asymetrii pozwoliły na uzyskanie prawdopodobnej tożsamości zwłok NN.