W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badania włókien: najnowsza publikacja biegłych Pracowni Badania Mikrośladów

14.10.2024

Badania włókien: najnowsza publikacja biegłych Pracowni Badania Mikrośladów

Z przyjemnością informujemy, że w czasopiśmie „Fibers” (IF 4.0) właśnie ukazała się kolejna publikacja opracowana przez biegłych Pracowni Badania Mikrośladów IES – „Forensic discrimination of various subtypes of regenerated cellulose fibers in clothing available on the consumer market”.

Celem badań przedstawionych w publikacji autorstwa prof. dr hab. Jolanty Wąs-Gubały (IES), mgra Mateusza Migdała (były magistrant Zespołu Analiz Sądowych i Klinicznych Zakładu Chemii Analitycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego) i prof. dr hab. Zuzanny Brożek-Muchy (IES) była ocena możliwości różnicowania pięciu rodzajów włókien otrzymywanych z regenerowanej celulozy, tj. wiskozowych, bambusowych, Lyocell, modalnych i Cupro, wchodzących w skład odzieży damskiej i męskiej dostępnej w obrocie detalicznym. Wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem mikroskopii optycznej (w świetle przechodzącym białym i spolaryzowanym), skaningowej mikroskopii elektronowej ze spektrometią promieniowania rentgenowskiego (SEM–EDX) oraz spektroskopii w podczerwieni (ATR-FTIR) pozwoliły ustalić cechy fizykochemiczne poszczególnych rodzajów badanych włókien i zaproponować procedurę ich identyfikacji.

Włókna otrzymywane z regenerowanej celulozy są inteligentnym materiałem, który obecnie bardzo często zastępuje bawełnę w wyrobach odzieżowych codziennego użytku. Tego typu włókna charakteryzują się miękkością i delikatnością, co znacząco podnosi komfort noszenia ubrań, a także ulegają biodegradacji nawet w środowisku morskim, nie pozostawiając po sobie mikroplastiku. Krajowe badania konsumenckie wykazały, że w 2021 roku należące do tej grupy włókna wiskozowe były trzecim najczęściej występującym rodzajem włókien w kupowanej odzieży kobiecej.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu!

 

Materiały

Forensic Discrimination of Various Subtypes of Regenerated Cellulose Fibers in Clothing Available on the Consumer Market
fibers-12-00085.pdf 2.93MB
{"register":{"columns":[]}}