W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Diagnoza otępień w opiniowaniu sądowo-psychologicznym w sprawach cywilnych

Szkolenie skierowane jest wyłącznie do psychologów pracujących jako biegli lub planujących w przyszłości zajmować się opiniowaniem. Podczas szkolenia zostanie przedstawiona charakterystyka zespołów otępiennych o różnorodnej etiologii oraz problemy dotyczące ich różnicowania i prawidłowego rozpoznawania w kontekście zadań opiniodawczych stawianych biegłym psychologom. Zostaną też omówione wybrane schorzenia somatyczne, w przebiegu których często dochodzi do degradacji sprawności regulacji procesów poznawczych, wykonawczych i/lub emocjonalno-behawioralnych. Szczególny nacisk położony zostanie na możliwości wykorzystania wiedzy z tego zakresu w sprawach dotyczących psychologicznej oceny ważności oświadczenia woli (w tym testamentu) oraz psychologicznych przesłanek ubezwłasnowolnienia.

Oprócz omówienia klinicznej charakterystyki poszczególnych typów otępień i możliwości ich diagnozy przy zastosowaniu szerokiego spektrum metod i narzędzi, zwrócona zostanie także uwaga na możliwości pośredniej oceny sprawności poznawczej w sytuacjach sporządzania opinii dotyczącej osoby nieżyjącej (np. w sprawach testamentowych). W programie poruszone zostaną też kwestie dotyczące różnicowania otępień od łagodnych zaburzeń poznawczych, fizjologicznego procesu starzenia i zespołów pseudootępiennych pod kątem wnioskowania o sprawności funkcji psychicznych i związanych z tym skutków prawnych. Zajęcia będą miały formę wykładowo-warsztatową.

W części warsztatowej będą obejmować elementy planowania badania, zastosowania zróżnicowanych narzędzi diagnostycznych i pracę na przypadkach dostarczonych przez prowadzącego.

Osoba odpowiedzialna merytorycznie: dr Łukasz Barwiński

Zajęcia wykładowo-warsztatowe
3 dni; 24 godziny (8 godz. wykładów, 16 godz. warsztatów)

Przewidywany termin:
-w przypadku zajęć online: maj/czerwiec
-w przypadku zajęć w bezpośrednim kontakcie : październik/listopad

 

{"register":{"columns":[]}}