W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Finał XXVI Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka

29.10.2024

Finał XXVI Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka

Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury zorganizował XXVI Turniej Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka.

Uczestnicy konkursu swoje zmagania w finale konkursu rozpoczęli w środę 23 października o godzinie 11:00 w siedzibie Instytutu. Zadaniem uczestników w pierwszej części finału było rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej. Ponadto aplikanci w ramach części teoretycznej mieli za zadanie sporządzić na podstawie zanonimizowanych akt sprawy z postępowania przygotowawczego postanowienia o zasięgnięciu opinii – powołaniu biegłego.

Drugiego dnia turnieju przed finalistami stało zadanie praktyczne. Część praktyczna polegała na przeprowadzeniu czynności kryminalistyczno-procesowej. Aplikanci po zapoznaniu się z opisem zdarzenia mieli sporządzić syntetyczny plan eksperymentu, a następnie występując w roli prokuratora, przeprowadzić tę czynność.

W piątek 25 października odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców tegorocznej edycji Turnieju. Zwycięzcami XXVI TWK zostali:

– Krzysztof Rostowski, aplikant aplikacji sędziowskiej – miejsce pierwsze,

– Paweł Guzewski, aplikant aplikacji prokuratorskiej – miejsce drugie,

–  Dagmara Krauze, aplikantka aplikacji prokuratorskiej – miejsce trzecie.

Najwyższą liczbę punktów za rozwiązanie testu uzyskał Szymon Dac – aplikant aplikacji prokuratorskiej, z kolei najwyższą liczbę punktów za opracowanie postanowień o zasięgnięciu opinii – powołaniu biegłego uzyskał Paweł Guzewski. Natomiast najwyższą liczbę punktów za wykonaną czynność kryminalistyczno-procesową polegającą na przeprowadzeniu eksperymentu procesowo-kryminalistycznego uzyskał Krzysztof Rostowski.

Oceny zadań wykonywanych w ramach konkursu dokonywało Jury w składzie:
•    Dr Alfred Staszak – Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze delegowany do Prokuratury Krajowej – Przewodniczący Jury,
•    Jerzy Biederman – Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie w stanie spoczynku,
•    Michał Binkiewicz – Zastępca Prokuratora Regionalnego w Katowicach,
•    Robert Bohdanowicz – były prokurator, redaktor wydawnictwa „Dziennik Gazeta Prawna”,
•    Andrzej Leciak – Prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku,
•    Jan Wojtasik – Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu w stanie spoczynku.

Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje!

 

{"register":{"columns":[]}}