Konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Przyczyny, zapobieganie, reagowanie”
08.12.2024
W dniach 5–6 grudnia 2024 r. w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Przyczyny, zapobieganie, reagowanie”.
Wydarzenie, zorganizowane w partnerstwie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Ministerstwem Sprawiedliwości, stanowiło forum wymiany doświadczeń profesjonalistów działających na rzecz pomocy dzieciom na temat prawnych i społecznych wyzwań związanych z przemocą wobec dzieci, ze szczególnym wskazaniem podmiotowości i potrzeby ochrony praw dzieci z doświadczeniem uchodźczym. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości – Podsekretarz Stanu Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Adam Chmura oraz Piotr Girdwoyń – Dyrektor KSSiP, goście zagraniczni, przedstawiciele UNICEF oraz ambasad i konsulatów różnych krajów, a ponadto przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dzieciom z doświadczeniami uchodźctwa i migracji.
W charakterze zaproszonych gości byli obecni także pracownicy Zakładu Psychologii Sądowej IES – dr Agnieszka Haś i dr Tomasz Rajtar oraz Ewa Wach, która brała udział w panelu dyskusyjnym w sesji zatytułowanej „W stronę dobrych rozwiązań dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym”, gdzie przedstawiła prezentację dotyczącą opracowywanych przez psychologów IES metodyk przesłuchania małoletnich i nieletnich. Szczególna uwaga została zwrócona na aspekty dotyczące kontaktu z dziećmi z traumatycznymi doświadczeniami, niewładającymi językiem polskim oraz pochodzącymi ze środowisk o innej religii i zwyczajach kulturowych.