Pracownia Daktyloskopii i Antropologii Sądowej
Informacja ogólna
W Pracowni Daktyloskopii i Antropologii Sądowej zatrudnieni są biolodzy i chemicy.
• z zakresu daktyloskopii oraz antropologii sądowej – 1 osoba;
• z zakresu daktyloskopii oraz antropologicznej analizy obrazu – 2 osoby;
• wyłącznie z zakresu daktyloskopii – 4 osoby;
• wyłącznie z zakresu antropologii sądowej – 1 osoba.
Kierownik
mgr Andrzej Czubak
Działalność opiniodawcza
W Pracowni badane są ślady i materiał ludzki (ślady daktyloskopijne, wizerunki osób oraz kości), dlatego badania prowadzone są w trzech zakresach.
• W zakresie daktyloskopii wykonywane są badania mające na celu ujawnienie i identyfikację śladów linii papilarnych pozostawionych na różnego rodzaju podłożach, przy zastosowaniu metod optycznych, chemicznych i fizycznych.
• W zakresie analizy obrazu badania obejmują analizę cech opisowych i pomiarowych twarzy oraz sylwetek osób zarejestrowanych na różnego rodzaju nośnikach: zdjęciach, portretach pamięciowych, zapisach z kamer CCTV z miejsc publicznych.
• W zakresie analizy szkieletów odróżniane są kości ludzkie od zwierzęcych, ustalany jest czas zalegania szkieletów na miejscu zdarzenia, określana jest płeć, wiek, wzrost i inne cechy indywidualne, wykonywana jest również rekonstrukcja przyżyciowego wyglądu twarzy i superprojekcja.
Działalność naukowa
Prowadzone w pracowni badania naukowe mają ścisły związek z działalnością opiniodawczą.
W dziedzinie daktyloskopii prowadzone są badania dotyczące wpływu metod stosowanych do zabezpieczania materiału biologicznego do analizy DNA na przydatność śladów daktyloskopijnych do badań oraz odwrotnie.
W dziedzinie antropologii sądowej badane są: częstość występowania cech niemetrycznych we współczesnej populacji, jak również testowane są nowoczesne techniki komputerowe do superprojekcji i rekonstrukcji wyglądu twarzy na podstawie czaszki.
Działalność szkoleniowa
Biegli pracowni prowadzą wykłady dla studentów Wydziału Prawa oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla uczestników studiów podyplomowych, jak również dla Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów. A także wykłady dla ludności w ramach nocy muzeów, naukowców i dni nauki.