W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownicy IES na 15. konferencji ENFHEX

24.06.2024

Pracownicy IES na 15. konferencji ENFHEX

W dniach 17–20 czerwca 2024 r. w Sztokholmie odbyła się 15. Konferencja ENFHEX (European Network of Forensic Handwriting Experts), grupy roboczej do spraw badania pisma ręcznego działającej w ramach Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI). Współorganizatorem tego spotkania był przewodniczący ENFHEX, biegły Instytutu – dr Tomasz Dziedzic. Wzięło w nim udział ponad osiemdziesięciu delegatów z 27 krajów europejskich, a także z USA, Kanady, Australii, Japonii i Singapuru.

Zgodnie z ustalonym na konferencjach ENFHEX zwyczajem, istotną częścią programu naukowego były sesje warsztatowe, obejmujące praktyczne ćwiczenia z zakresu m.in. specyfiki badania pisma osób z dysfunkcjami ruchowymi, listów samobójczych, rozpoznawania zapisów sporządzonych przez maszyny piszące oraz prawidłowego formułowania wniosków w modelu evaluative reporting. Z kolei w toku sesji referatowych pogłębiano tematykę m.in. badania biometrycznych podpisów elektronicznych, kopii rękopisów, zastosowania sztucznej inteligencji w pismoznawstwie, wpływu błędów poznawczych na decyzje biegłego i sposobów ich mitygowania, a także omawiano szczególnie interesujące przypadki z praktyki prelegentów.

Przedstawiciele Instytutu, dr Tomasz Dziedzic i mgr Katarzyna Radwan, przygotowali prezentację „A tool for automated normalisation of DCS force data”, w którym zaproponowali rozwiązanie problemu normalizacji siły nacisku biometrycznych podpisów elektronicznych zarejestrowanych za pomocą urządzeń pochodzących od różnych producentów. W ramach realizowanego w Instytucie projektu opracowane zostało narzędzie, które automatycznie przekształca wzajemnie nieprzystawalne dane z różnych urządzeń rejestrujących, takich jak tablet czy signature pad, na jednostki układu SI – niutony. Dzięki temu na etapie badań porównawczych możliwe jest ilościowe zestawianie siły nacisku – np. kwestionowanego podpisu z wzorami odniesienia.

Miejscem spotkania był kompleks hotelowo-konferencyjny Långholmen, znajdujący się na położonej w centrum Sztokholmu wyspie o tej samej nazwie. W latach 1880–1972 obiekt ten pełnił funkcję więzienia, a obecny wystrój wnętrz stwarza atmosferę nawiązującą do jego penitencjarnej przeszłości.

Kolejna, 16. Konferencja ENFHEX odbędzie się we wrześniu 2025 roku w Lyonie.

 

Materiały

Profil ENFSI:
Mój profil:
{"register":{"columns":[]}}